Sezonowe porządki w ogrodzie? Sprawdź, co będzie potrzebne!

Spędzanie czasu we własnym ogrodzie przydomowym lub na podmiejskiej działce działa odprężająco i wyciszająco. Praca przy utrzymaniu i uprawie zieleni może być doskonałą formą ćwiczeń fizycznych, pomagając utrzymać organizm w zdrowiu niezależnie od wieku. Jednak nie można zapominać, że jest to przy tym praca dość wyczerpująca, zwłaszcza podczas wiosennych lub jesiennych porządków. By ułatwić sobie to zadanie, warto zawczasu zaopatrzyć się we wszystko, po co będziemy sięgać przy pielęgnacji roślin.

Piękny ogród o każdej porze roku – konieczne prace

Ogród czy działka to miejsca, w których właściwie zawsze znajdzie się coś do zrobienia, ale kilka razy w roku musimy poświęcić większą ilość czasu na ich pielęgnację. Dotyczy to zwłaszcza okresu wiosennego, w którym pomagamy przyrodzie przebudzić się po chłodach zimy, oraz jesiennych miesięcy, kiedy naszym celem jest przygotowanie roślin na przyjście zimniejszych dni.

Zarówno jesienią, jak i wiosną wykonamy koszenie trawy, a także przycinanie drzew, krzewów ozdobnych i owocowych, w zależności od potrzeb danego gatunku. Wiosna to także pora siewu i sadzenia niektórych roślin, natomiast jesienią będziemy stawiać pierwsze kroki w kierunku zabezpieczenia wrażliwej zieleni na zimę.

Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, powinniśmy je przy tym oczyścić, a z wody usunąć nadmiar glonów. Nie zapomnijmy także o zwierzętach, które odwiedzają nasz teren – przed zimą zbudujmy karmnik dla ptaków i ciepłe kryjówki dla jeży, by te mogły przespać zimę w naszej okolicy. Końcowym etapem prac będzie oczywiście sprzątanie, a wszystkie powstałe przy nich odpady trafią do specjalnych worków.

Porządki w ogrodzie – co trzeba przygotować?

Każda pora roku w ogrodzie wymaga odrębnego zestawu prac, a do ich wykonania potrzebne będą odpowiednie narzędzia i akcesoria. Warto je wszystkie zgromadzić w miejscu, do którego łatwo sięgać, by nie rozpraszać się podczas samej pracy. Wiosna to czas nowych projektów, będziemy więc sięgać po doniczki na sadzonki, worki z ziemią, agrowłókninę i tym podobne.

Być może uda nam się nawet założyć kompost, który w niedługim czasie posłuży do ekologicznego użyźniania gleby w naszym ogrodzie. Przy porządkach przydadzą się na pewno także różnego typu grabie, widły i nożyce lub sekatory. Będziemy też używać nawozów, wapna i torfu, a kolejnym planem będzie koszenie trawy tam, gdzie to konieczne.

Połamane gałęzie, liście i skoszoną trawę zapakujemy do worków na odpady zielone, jak choćby ergonomiczne worki Big Bag Warszawa, by przygotować je do wywózki lub przetworzenia na kompost. Nie można tu także zapomnieć o narzędziach większego formatu, jak kosiarka, podkaszarka oraz dmuchawa do liści.

Odpady zielone – jak się ich prawidłowo pozbyć?

Nie wszyscy stosują się do przepisów w zakresie wywozu odpadów zielonych w Polsce, ale warto pamiętać, że za przepisami tymi stoją bardzo konkretne motywacje. Pozostałości naszych porządków w rodzaju gałęzi, przyciętych roślin, drewna, trawy czy uschniętych liści nie mogą trafić do śmieci komunalnych na równi z innymi odpadami z domu.

Wywozem takich odpadów zajmują się wyznaczone przez miasta i gminę pojazdy, należące do firm realizujących aktualnie zamówienie publicznego w tym sektorze. Jeżeli jesteśmy świeżo po skończonych porządkach wiosną lub jesienią, zapewne mamy gdzieś w rogu ogrodu ogromną ilość gałęzi, liści i trawy. Tylko część z niej przyda nam się nam kompost, o ile planujemy jego wytwarzanie, reszta natomiast powinna trafić do odbiorców po stronie miasta lub gminy.

Na początek musimy wygodnie zapakować powstałe odpady. Zaprojektowane w tym celu worki Big Bag Warszawa sprawdzą się tu doskonale. Co więcej, w asortymencie ich producenta znajdziemy szeroką gamę produktów przeznaczonych specjalnie do odpadów zielonych, a także worki do przechowywania ziemniaków, cebuli lub jabłek lub choćby worki do drewna kominkowego czy węgla.

Worki na odpady zielone – sposób na przyspieszenie prac

Przy intensywnych pracach w ogrodzie szybko powstaje nieporządek, jeśli przez cały czas nie trzymamy ręki na pulsie. Każdy kolejny etap prac powinien być poprzedzony sprzątaniem po poprzednim, w innym wypadku bowiem w naszym otoczeniu zapanuje prawdziwy chaos. Zakupmy worki Big Bag Warszawa i umieśćmy w nich od razu wszystkie odpady zielone, które powstały przy przycinaniu lub koszeniu. Nie warto tego odwlekać, chyba, że chcemy tę samą pracę wykonywać po kilka razy.

Jeżeli pozostawimy liście czy trawę w koncie, narażamy się na rozniesienie jej przez wiatr lub opady deszczu, które spowodują gnicie. Regularne pakowanie odpadów tego typu do solidnych worków o dużej pojemności sprawi, że ostatnie minuty sprzątania będą wyjątkowo przyjemne. Teraz wystarczy tylko przetrzeć z kurzu meble ogrodowe i zrelaksować się przy ulubionej rabatce w kubkiem herbaty w ręku.

Możesz również polubić…