Ochroniarz – wymagania, zarobki. Jak znaleźć pracę w ochronie?

Chcesz pracować w ochronie? Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta praca. Czy trudno jest zostać ochroniarzem? I czy to opłacalne zajęcie?
Czym zajmuje się ochroniarz?
Sama nazwa profesji wyraźnie wskazuje, że zadaniem ochroniarza jest ochrona. Jak jednak należy ją rozumieć? Otóż chodzi tu o dbanie o bezpieczeństwo ludzi i chronienie mienia przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Gdzie szukać pracy jako ochroniarz?
Ofert nie brakuje. Możliwości pracy dla ochroniarzy są liczne i zróżnicowane – ogłoszenia pracy w ochronie poszukaj na www.sprzedajemy.pl/praca/ochrona-osob-i-mienia, aby się o tym przekonać.
Szczególnie poszukiwani są ochroniarze w centrach handlowych, magazynach, przy parkingach i pracach budowy, w instytucjach publicznych. Ochroniarz może też pilnować porządku na imprezach masowych, sprawdzając przestrzeganie przez ich uczestników zasad porządku publicznego.
Kolejną możliwością jest podjęcie pracy jako ochroniarz personalny. Dba się wtedy o bezpieczeństwo konkretnego klienta. Bardziej doświadczeni ochroniarze mogą nająć się do ochraniania konwoju i pilnować przewożonych pieniędzy, wartościowych przedmiotów i niebezpiecznych materiałów.
Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz pytać o pracę bezpośrednio (bo na przykład nie masz czasu, by codziennie sprawdzać aktualne oferty), możesz wykonywać zlecenia za pośrednictwem agencji ochrony.
Jak zostać ochroniarzem?
Żeby zostać ochroniarzem licencjonowanym, można ukończyć kurs kwalifikowanego pracownika ochrony, organizowany przez agencję ochrony lub wyspecjalizowaną firmę. Taki kurs zwykle trwa około pięciu miesięcy, a zdarzają się również takie, które trwają tylko dwa tygodnie. W tym czasie nauczysz się metod interwencji, strzelania, technik samoobrony, podstaw prawa i udzielania pierwszej pomocy. Jeśli ukończysz takie szkolenie, otrzymasz licencję I stopnia (by otrzymać licencję II stopnia, konieczny jest następny kurs).
Kurs to tylko jedna z możliwości. Drugą opcją jest szkoła policealna. To jednak już wymaga większego zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu – nauka trwa dwa lata i obejmuje podstawy prawa karnego, cywilnego i handlowego, techniki samoobrony i zabezpieczania imprez masowych, konwojowanie, a częściowo też kryminalistykę. Na koniec nauki odbywa się teoretyczny i praktyczny egzamin zewnętrzny. Jeśli go zdasz, otrzymasz tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia.
Co ciekawe, nie musisz wybierać żadnej z tych opcji nauki, ponieważ aby wykonywać pracę ochroniarza, nie trzeba posiadać licencji. Owszem, kandydaci z licencją mają większe szanse na zatrudnienie i lepsze warunki pracy, ale nie jest ona niezbędnym warunkiem, by podjąć pracę tego typu.
Ale nie oznacza to, że każdy się do tego nadaje. Ochroniarz powinien być w dobrej formie fizycznej. Konieczna jest też zdolność szybkiego analizowania sytuacji, podejmowania decyzji pod presją czasu, a także zachowania spokoju w sytuacjach stresowych.
Ile zarabia ochroniarz?
Zarobki w tym zawodzie są bardzo różnorodne. Często bywają niskie – duża część nielicencjonowanych ochroniarzy zarabia najniższą krajową lub niewiele więcej. Część pracowników ochrony zarabia jednak więcej niż 2000 zł na rękę, a zarobki kierowników ochrony mogą sięgać powyżej 3000 zł.
Najnowsze komentarze