Hericium – niecodzienny grzyb na różne dolegliwości

Hericium erinaceus, inaczej soplówka jeżowata, to jeden z popularnych grzybów leczniczych, który powszechnie występuje w lasach w Polsce i na całym świecie. Jego bardzo charakterystyczny kształt sprawił, że ten porastający pnie drzew grzyb zyskał miano „małpiej głowy”. Można go bez problemu kupić w formie suszonego, całego grzyba, proszku, ekstraktu lub tabletek. Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jakie są najważniejsze z nich?

Hericium opinie i właściwości grzyba

W skład wspomnianego grzyba wchodzi wiele substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Można wymienić choćby pierwiastki: potas, cynk, selen, fosfor, żelazo oraz aminokwasy i polisacharydy. Hericium ma spore zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest używany przy schorzeniach takich, jak: nowotwór żołądka, wrzody.

Grzyb ten można z powodzeniem hodować, podobnie jak Reishi i Shiitake. Warto jednak każde spożycie skonsultować z lekarzem. Zalecana dawka, której nie powinno się przekraczać wynosi ok. 100 gramów świeżych grzybów lub 100 gramów grzybów suszonych.

 

Możesz również polubić…