Jak kupić mieszkanie na firmę i dlaczego warto?

Każda działalność gospodarcza na swoje potrzeby lokalowe. Na samym początku musimy poznać przepisy, jakie obowiązki powinien spełniać dany lokal, kiedy już mamy sprecyzowane wymagania dotyczące lokalu stoimy przed wyborem rozwiązania: kupić czy wynająć? W przypadku mikroprzedsiębiorstw rozpoczynających swoją działalność najlepszym rozwiązaniem wynajem lokalu.

Jak kupić mieszkanie na firmę

Zapewni to tam większa elastyczność w razie rozrastania firmy, ponadto nie musimy ponosić dodatkowych kosztów na starcie firmy. Największą zaletą zakupu mieszkania na firmę jest możliwość wliczenia wartości nieruchomości w koszty prowadzenia działalności. Okres amortyzacji nieruchomości wynosi 10 lat. Warto znać przepisy księgowe jak kupić mieszkanie na firmę.Nie musimy całego zakupionego mieszkania,przeznaczyć na prowadzenia działalności wystarczy, że przedsiębiorca napisze oświadczenie i wykaże jaką cześć lokalu przeznaczył na cele związane z prowadzeniem firmy, trzeba fizycznie w mieszkaniu przeznaczać pomieszczenia na prowadzenie firmy. Przed zakupem nieruchomości należy zapoznać ze stanem prawnym mieszkania zawartym w księdze wieczystej.

Kredyt na kupno mieszkania na firmę

Nie jest ważne czy kredyt na zostanie zaciągnięty na firmę, czy przez osobę prywatną. Prowadzący działalność gospodarczą ma możliwość, aby wliczyć odsetki od kredytu mieszkaniowego w koszty prowadzenia firmy. Spłata kapitału kredytu nie jest kosztem podatkowym. Bank dokładnie sprawdza konto przedsiębiorcy, czy na miesiąc wpływa na nie podobna kwota. Do wniosku o kredyt firmowy należy dołączyć oświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS. Bank patrzy również, jakie doświadczenia ma dana firma.

Wynajem mieszkania na firmę

Przedsiębiorca ma możliwość zakupione mieszkania na firmę wynająć. Zysk z najmu traktowany jest jako przychód firmy, rozliczany za pomocą faktury. Korzystnym rozwiązaniem jest wynajęcie takiego mieszkania innej firmie, ponieważ stosowana jest wtedy stawka VAT. 23%. Daje to możliwość odliczenia podatku VAT. Istotne jest wykazanie dopasowania lokalu do prowadzonej firmy. Można to wykazać, robiąc remont, lub kupując odpowiednie wyposażenie na potrzeby najmu.

 

Możesz również polubić…