Największe firmy technologiczne świata

Lista gigantów technologicznych

Na świecie istnieją firmy, których właściciele zarabiają rocznie tyle, ile wynosi PKB niektórych państw w Europie. Giganty technologiczne żądzą światem, dyktują warunki rozwoju. Obecnie nie są to wielkie fabryki, ale firmy internatowe i technologiczne. Giganty technologiczne zarabiają nie tylko na sprzedaży nowych technologii min. telefonów komórkowych czy komputerów, ale czerpią również ogromne zyski ze sprzedaży usług.

Do największych koncernów technologicznych należą:

Amazon

To kolejne amerykańskie przedsiębiorstwo. Powstało w 1994 r, zajmuje się handlem elektronicznym oraz prowadzi największy sklep internetowy na świecie. Na początku swej działalności firma zajmowała się sprzedażą książek, następnie zaczęła prowadzić sprzedaż sprzętu komputerowego, elektroniki, mebli. Potem kolejno poszerzała swój asortyment o inne artykuły, meble, żywność, odzież. Odziały Amazon działają niemal na całym świecie. Firma wyceniana jest na 921 mld dolarów.

Microsoft

Firma z branży informatycznej, która stała się znana z produkcji systemów operacyjnych MS-DOS, Windows i oprogramowania biurowego Office. Została założona w 1975 r. przez Bila Gatesa i Paula Allena. Na przestrzeni lat firma wydała kilka systemów operacyjnych, ich ostanie dzieło to Windows 10. Na świecie prawie 98% komputerów osobistych działa za pomocą Windows. Microsoft w 2012 r. wykupiła od Nokii dział urządzeń i usług, dzięki czemu stała się producentów smartfonów z serii Microsoft Lumia. W 2016 r. kupiła serwis społecznościowy dotyczący pracy Linkedln. Firma osiąga znaczne dochody również dzięki swojemu systemowi operacyjnemu dla telefonów. Przedsiębiorstwo posiada również własną obiektową platformę NET, zajmuje się również produkcja sprzętu komputerowego min. tabletów, konsol Xbox, klawiatur i myszy komputowych. Microsoft jesz właściciele Skape oraz Massengera. Firma osiąga zyski również dzięki sprzedaży pantenów, główne stosowanych w urządzeniach opartych na systemie Android. Wartość firmy 754 mld dolarów.

największe firmy technologiczne świata - Microsoft

Apple

Firma, której logo na słynne nadgryzione jabłko. Osiągnęła sukces dzięki produkcji zaawansowanej elektroniki, komputerów oraz oprogramowania. Powstała w 1976 r. w Kalifornii. Firma ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie, ich sprzęt jest wszędzie rozpoznawalny. Sprzedaje komputery, laptopy, telefony komórkowe, ma również swój system operacyjny. Na początku 2019 r. firma Apple przedstawiła swoje nowe usługi, które są oparte na modelu subskrypcji. Są to TV+, Apple Arcade oraz Apple News+. W najbliższych planach firma zapowiada wydanie własnej karty kredytowej. Wartość firmy 715 mld dolarów.

Google ( Alphabet)

To największe przedsiębiorstwo z branży informatycznej. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej nazwy. Google słynie ze swojej wyszukiwarki. Podstawą działalności firmy jest skatalogowanie światowych informacji i ich udostępnienie. Google powstała w 1998 w Stanach Zjednoczonych. Firma zarabia głównie na serwisach reklamowych AdWords i AdSense oraz na poczcie Gmail, serwisach Google Maps, Google Earth, Google Chrom i Google Desktop. Google jest również zaangażowana w rozwój platformy Androida. W niedalekich planach spółki jest stworzenie własnego systemu operacyjnego, który ma być dużą konkurencją dla już istniejących. Wartość firmy 685 mld dolarów.

największe firmy technologiczne na świecie - Google

Tencent

To firma chińska, która znana jest z gier video. Firma powstała w 1998 r, na początku zasłynęła z komunikatora QQ, następnie rozwinęła swoją działalność o portale społecznościowe i flashowe gierki. Obecnie czerpie zyski z aplikacji WeChat, która jest narzędziem do niemal wszystkiego ( zakupy, rachunki, itp.). Gry video stały się również sztandarowym produktem firmy Tencent. Najbardziej znana gra to Arena OF Valor oraz Cross Fire. Największe zyski osiąga z produkcji, które są dostępne tylko w Azji, nie jest znana na całym świecie. Mimo to że nie rozprzestrzeniła się na inne kraje, to osiąga zdumiewające zyski. Wartość firmy to 500 mld dolarów.

Facebook

To znany każdemu serwis społecznościowy, który liczy ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie. Firma powstała w Stanach Zjednoczonych w 2004 r. Użytkownicy Facebooka mogą tworzyć sieci i grupy, wysyłać zdjęcia i filmiki. Początkowo serwis był skierowany dla studentów Harvardu, ale szybko objął swoim zasięgiem cały świat. W najbliższych planach w 2020 r. firma planuje wydanie nowej kryptowaluty, która będzie obsługiwana przez aplikacje Calbra. Ma być wspierana przez min. firmy VISA, MasterCard i PayU. Wartość firmy 400 mld dolarów.

Alibaba

To kolejny chiński gigant, który zajmuje się e-handlem, istnieje od 1999 r. Firma obsługuje największą liczbę przedsiębiorstw w porównaniu z innym firmami działającymi w tej branży. Jej działalność polega na tworzeni platform handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Działa na zasadzie bazaru. Jest to najpopularniejsze miejsce na robienia zakupów online w Chinach, można kupić tam prawie wszystkie produkty. Firma czerpie duże zyski z zamieszanych na jej stornie reklam, świadczy również usługi finansowe. Częścią grupy jest sklep Ali Express. Wartość firmy to 305 mld dolarów.

największe koncerny technologiczne świata - IBM

Samsung Elecronics

To jedna z największych firm elektronicznych, znana na całym świecie. Istnieje od 1969 roku, powstała w Korei Południowej. Firma słynie z produkcji podzespołów elektrycznych, których jest największym producentem na świecie. Produkuje układy pamięci DRAM, pamięci Flash, ekrany LCD oraz telefony komórkowe. Sprzedają również odtwarzacze DVD, drukarki, laptopy. Wartość firmy to 215 mld dolarów.

IBM

To amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, z długą tradycją, istnieje od 1911 r. W 1981 r. firma zasłynęła z produkcji komputera osobistego, opracowała wiele nowych technologii i produktów. min. kursor, dyskietkę, system operacyjny AIX. W 1992 r. wprowadziła na rynek konsole wykonaną w architekturze 64 -bitowej. Świadczy usługi doradcze i informatyczne oraz sprzedaje oprogramowania i sprzęt. Zajmuje się każdą dziedziną informatyki, również nanotechnologią. Wartość firmy to 198 mld dolarów.

Intel

To firma, która jest największym na świecie producentem układów scalonych oraz mikroprocesorów, które znajdują w niemal wszystkich komputerach osobistych. Firma istnieje od 1986 roku, powstała w Stanach Zjednoczonych. Wytwarza także płyty główne, pamięci flash, mikrokontrolery, karty sieciowe. Cięgle rozwija się i tworzy nowe technologie. Wartość firmy to 105 mld dolarów.

Firmy, które są największymi gigantami technologicznymi działają na całym świecie, ale powstały głównie w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Działają głównie w branży IT. Sukces zawdzięczają wielkiej grupie klientów, którzy korzystają z ich usług i produktów.

Możesz również polubić…