Co to jest ściółka torfowa dla koni i do czego służy?
Prostym i ekonomicznym rozwiązaniem, które doskonale zastąpi ściółkę słomianą lub trociny jest ściółka torfowa. Polecana jest w szczególności dla koni będących po zabiegach chirurgicznych lub na diecie, ale tak samo dobrze sprawdzi się w stajniach hodowlanych, sportowych i rekreacyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że za sprawą swoich szczególnych właściwości chłonnych ściółka torfowa daje przyjemny zapach i co równie ważne, nie znajdziemy w niej szkodliwego amoniaku. Wielu hodowców podkreśla to, że dzięki zastosowaniu takiego podłoża są w stanie utrzymać czystość w boksach koni szczególnie brudzących, ogierów i wałachów.
Znaczenie ściółki w higienie zwierząt
Istnieje szereg czynników higienicznych, mających wpływa na zdrowie zwierząt, a jednym z nich jest ściółka, która jest idealnym podłożem zarówno do stajni, jak i na pastwisko. Jej brak może nieść ze sobą wystąpienie wielu schorzeń i chorób, przyczyniających się do obniżenia wydajności. Ściółkę można także wykorzystać jako obornik, więc można powiedzieć, że jest to produkt wszechstronny, który nie zmarnuje się w gospodarstwie. Powszechnie wiadomo, że zwierzęta powinny mieć miękkie podłoże, a przy tym dość elastyczne i bezsprzecznie suche i czyste, które będzie stanowiło izolację od twardej, zimnej, wilgotnej i brudnej podłogi. W ten sposób chroni się zwierzęta przed odgnieceniami, zwłaszcza w stawach skokowych, a także przed deformacją kopyt czy racic.
Cechy dobrej ściółki
Jak już zostało ustalone ściółka powinna izolować zwierzęta od zimna i brudu. Kolejnym czynnikiem, który ma ogromne znacznie jest to, w jakim stopniu ściółka nasiąka odchodami, ponieważ jednym z jej zadań jest ochrona zwierząt przed różnymi schorzeniami, zwłaszcza najdelikatniejszych miejsc, np. wymion. Skóra powinna pozostawać w nienagannej higienie, ponieważ od tego zależy ogólny stan zdrowia, ale także zdolności reprodukcyjne, a nawet mleczność. Ściółka dobrej jakości będzie pozbawiona wszystkiego co może uszkodzić skórę zwierzęcia, a więc: kolców lub kamieni, ale równie ważne jest, aby podłoże było wolne od grzybów, pasożytów i roztoczy, które mogą dostać się do dróg oddechowych i wywołać reakcje alergiczne.
Podsumowując temat ściółki, należy podkreślić, że nie można hodować zwierząt bez tego surowca. Jest ona niezbędna dla zachowania czystości w boksach. Wielu hodowców dostrzega także to, że ściółki o jasnych kolorach są przyjemne dla oka, natomiast na ciemnych nie widać nieczystości, jednak niezależnie od odcienia, zawsze należy utrzymywać czystość w miejscu przebywania zwierząt.
Najnowsze komentarze