Reklama PPC, czyli płacisz za kliknięcie

Internet stał się dziś najważniejszym kanałem sprzedażowym i reklamowym dla większości sklepów oraz firm oferujących produkty i usługi. Tym samym dynamicznemu rozwojowi podlega branża reklamy internetowej, tak by każdy znalazł rozwiązanie dla siebie. W niektórych przypadkach najlepiej sprawdzi się reklama w mediach społecznościowych, w innych warto zainwestować w pozycjonowanie, ale najczęściej polecaną i przekładającą się bezpośrednio na wymierny efekt jest reklama PPC w Google Ads (dawniej Google Adwords).

Czym jest Google Ads?

Wybierając system reklamowy Google Ads, inwestujemy w reklamy tekstowe pojawiające się na górze wyników wyszukiwania (tzw. linki sponsorowane) lub reklamy graficzne (display), które pojawiają się w sieci reklamowej Google, w skład której wchodzą liczne portale i strony internetowe. Poza modelem CPC (Cost Per Click) możliwe jest też rozliczanie CPM (Cost Per Mille, czyli koszt za wyświetlenia).

Zalety reklamy PPC w Google Ads

  1. Skuteczność – jeśli kampania zostanie dobrze zaplanowana i jest na bieżąco monitorowana, uzyskany ruch jest bardzo wartościowy, czyli przynosi nowe rejestracje w sklepie, nowe zapytania czy sprzedaż. Model CPC sprawia, że płacimy za konkretną akcję potencjalnego Klienta, a uzyskana konwersja może być naprawdę wysoka.
  2. Natychmiastowy efekt — w przypadku innych metod, takich jak pozycjonowanie, na uzyskanie pierwszych efektów trzeba zaczekać, tymczasem w przypadku Google Ads ustawiamy kampanię i od razu może to się przełożyć na ruch na stronie.
  3. Wymierność efektów — jeśli na samym początku prawidłowo i precyzyjnie ustawimy kampanię, to dokładnie widzimy jej efekty, czyli ile było wyświetleń, ile akcji użytkowników nastąpiło w jej wyniku, a także ile kosztowała każda akcja.
  4. Dotarcie do grupy docelowej – jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność kampanii jest prawidłowe dobranie grupy docelowej — jej zainteresowań, danych demograficznych czy lokalizacji. Kampania Google Ads pozwala dokładnie wybrać do kogo trafią nasze reklamy, ustawia się konkretne słowa kluczowe, a także pełen harmonogram reklam.
  5. Bieżący monitoring – Google Ads pozwala na bieżącą kontrolę skuteczności kampanii i jej elastyczne zmiany, zarówno pod względem kierowania, jak i stawek czy budżetu. Liczne dane statystyczne pozwalają przeanalizować różne warianty reklamy i wybierać tylko najbardziej skuteczne ustawienia.

Ważne szczegóły

Reklama PPC w Google Ads może być ustawiana samodzielnie, ale dla lepszych efektów warto zainwestować w pomoc profesjonalnej agencji. Jednym z najważniejszych elementów współpracy jest research słów kluczowych, które muszą być jak najlepiej dopasowane do danego biznesu i są podstawą do oszacowania budżetu. Specjaliści oceniają ilości wyszukiwań wybranych słów kluczowych, a także konkurencję. Elementy te w połączeniu z analizą potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych Klienta kształtują ostateczny obraz kampanii.

Co ważne, reklama PPC w Google Ads może przynieść pozytywne efekty nawet przy niewielkim budżecie, a jeśli jest prawidłowo prowadzona, to nie stanie się kosztem dla biznesu, a inwestycją z wysoką stopą zwrotu.

Możesz również polubić…