Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?
Karty płatnicze cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Stosunkowo łatwe jest uzyskanie atrakcyjnego kwotowo limitu, kuszą nas okresy bezodsetkowe, pozwalające na odłożenie terminu spłaty, a przede wszystkim atrakcyjne programy lojalnościowe i związane z nimi maneybacki, pozwalające na zwroty części wydanych środków na kolejne zakupy. Coraz częściej też korzystamy z kart, przy zakupach w sieci, rezerwacjach hoteli czy wynajmie samochodów. Warto wiedzieć, że wielu transakcji nie wykonamy, jeśli nie będziemy szczęśliwymi posiadaczami kredytówki. Aby cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami, trzeba umieć bezpiecznie korzystać z karty.
• Pilnuj karty. Karta udostępnia korzystanie z pieniędzy zgromadzonych w banku. Każda, ma kilka oznaczeń: numer karty, data jej ważności, kod CVC lub CVV. Zabezpieczona jest dodatkowo za pomocą PIN. Dane te, są niezbędne do wykonania właściwych autoryzacji i nigdy nie powinny wpaść w niepowołane ręce, bo mogą komuś posłużyć do włamania na nasze konto. Tymczasem, zbyt często, kartę niedbale odkładamy na stolik w kawiarni czy pozostawiamy w widocznych miejscach, co pozwala oszustom na skopiowanie wrażliwych danych z karty. Nie ma nic prostszego, jak dyskretne wykonanie fotografii. Równie dużą ostrożność trzeba zachować, płacąc kartą w sklepie czy restauracji. Zadbajmy o to, aby nie wypuszczać jej z ręki. Do obowiązków kelnera należy przyniesienie nam terminala do stolika lub postawienie go w widocznym miejscu na ladzie sklepowej. Jeśli cokolwiek w zachowaniu sprzedawcy nas zaniepokoi, po prostu zrezygnujmy z zakupu.
• Dbaj o swój PIN. Zdarza się także, że zapisujemy nasz numer PIN, na kartce, w notesie czy numerach kontaktowych w telefonie. To tylko cztery cyfry, ale dają aż ponad 10 tysięcy różnych kombinacji. Co z tego, jeśli nadal bardzo często PIN zawiera naszą datę urodzenia czy najprostsza sekwencję kolejnych cyfr lub ciągi na klawiaturze bankomatów. Dla złodziei to jak spełnienie marzeń. Nie tylko powinniśmy nauczyć się kodu na pamięć, powinniśmy tez zadbać, aby często go zmieniać. Przede wszystkim jednak, nie podawaj nikomu swojego PIN u, nawet członkom najbliższej rodziny. Niestety, zdarzają się przypadki użyczania naszej karty, nastolatkom, którzy dość lekceważąco podchodzą do troski o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Jeśli bank udowodni nam niedbalstwo w tym zakresie, stracimy jakiekolwiek możliwości ubiegania się o zwrot pieniędzy. Zdarzają się próby wyłudzenia PIN. Banki i instytucje finansowe nigdy nie proszą nas o podanie tego kodu. Jeśli otrzymamy maila czy telefon z taką prośbą, musimy to traktować, jako usiłowanie wyłudzenia pieniędzy. Obecna procedura, stosunkowo często wymaga, dodatkowe połączenie autoryzacji płatności z kodem, który przysyłany jest jako jednorazowe hasło sms na podany przez nas numer telefonu. Dlatego równie ważnym przedmiotem, którego musimy staranie pilnować jest nasz telefon, a właściwie karta telefoniczna. Bardzo uważnie czytajmy wiadomość, aby ustrzec się przed chociażby pomyłką w podanej kwocie, na jaką opiewa transakcja.
• Uważaj na płatności w sieci. Do ich realizacji niezbędny jest numer karty, data ważności i kod CVC lub CVV. Wystarczą te proste dane, aby na Twoje konto zrealizować dowolne zakupy w sieci. Ty sam, robiąc zakupy, zwracaj uwagę na odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Właściwym jest certyfikat SSL, jeśli sklep go posiada w pasku wyświetli się adres https://. O wiarygodności sklepu świadczy też możliwość dokonania płatności kilkoma metodami i oczywiście opinie o nim. Trzeba jednak pamiętać, że nieuczciwi sprzedawcy, potrafią posunąć się do kupowania pozytywnych opinii, warto wiec zerknąć ile ich jest i z jak długiego okresu pochodzą. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź sklep. Bez trudności powinieneś sprawdzić, kto kryje się pod podanym KRS czy jaki jest adres sklepu. Na wszelki wypadek, zawsze zachowuj korespondencję mailowa ze sklepem, w razie jakichkolwiek problemów, choćby z dotrzymaniem terminu, będziesz miał materiał dowodowy, aby dochodzić swoich roszczeń. Przede wszystkim zadbaj, aby komputer z którego korzystasz miał właściwe oprogramowanie antywirusowe. Pamiętaj też, że możesz ustawić limity kwotowe do płatności online. To zdecydowanie zminimalizuje Twoje straty w przypadku oszustwa.
Najnowsze komentarze