Kiedy się płaci prowizję od kredytu hipotecznego czyli co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Budowa własnego domu czy zakup mieszkania to decyzja, którą większość podejmuje raz w życiu. Aby finansową tak duża inwestycje decydujemy się na kredyt hipoteczny, które będziemy spłacać średnio przez 30 lat. Dlatego warto, na co zwrócić uwagę. Kredyt hipoteczny to długoletni kredyt, jego zabezpieczeniem jest hipoteka, dlatego w księdze wieczystej nieruchomości umieszczony jest bank. Hipoteka stanowi zabezpieczenie dla banku, dla dochodzenia roszczeń. Jeśli mając kredyt, sprzedamy mieszkanie, a nowy nabywca nie będzie go spłacał, wtedy ma prawo dochodzić od niego roszczeń.

Wkład własny do zakupu mieszkania

Banku nie udzielają kredyty w całości kosztu mieszkania, musimy posiadać wkład własny w wysokości 20%. Wkładem własnym może być; gotówka, środki na rachunku bankowym, oszczędności, wpłaty dokonane na zakup mieszkania np. zaliczka dla dewelopera. Są banki oferujące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kiedy się płaci prowizję od kredytu hipotecznego

Momentem, kiedy się płaci prowizję od kredytu hipotecznego, jest podpisanie umowy kredytowej, może wynosić od 0 do 4%. Innymi kosztami kredytu hipotecznego są; ocena wartości nieruchomości. Spłacając kredyt, płacisz też równolegle odsetki. Jeśli spłacamy kredyt w ratach malejących, co miesiąc płacimy równą ratę kapitałową kwoty kredytu i cześć odsetkową naliczaną od zmniejszającego się zobowiązania wobec banku.

Okres kredytowania

Najczęściej banki nie posiadają minimalnego okresu na spłatę kredytu hipotecznego, maksymalny okres wynosi 30-35 lat. Kluczowy, aspektem jest wiek osoby ubiegającej się o kredyt i jej zdolność kredytowa. Mają nisko zdolność kredytową najłatwiej się wziąć kredyt na maksymalny okres. Jeśli nasza zdolność według banku nie pozwala na krótszy okres kredytowania, a posiadamy dodatkowe źródłu dochodu, możemy zrobić nadpłatę rat, aby szybciej zamknąć kredyt. Korzyścią skrócenia okresu kredytowania jest niższy całkowity koszt kredytu. W pierwszych pięciu latach okresy kredytu większa część banku pobiera dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, w kolejnych latach możemy dokonać wcześniejszej spłaty bez problemowo.

You may also like...