1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarZniechęcony pracownik

– Jestem totalnie znudzony swoją pracą, jak sobie pomyślę, że muszę rano wstać i znowu spędzić tam cały dzień, to mnie trzepie – mówi Marek. Kto jeszcze podziela jego zdanie?

W ten stan popadła już niejedna osoba. Budzi się pewnego dnia i tak jak Marek, pracownik jednej z firm IT, na myśl o pracy traci chęć do wyjścia z łóżka. Czy to wypalenie? Może przerdzewienie? A może po prostu brak chęci do podjęcia wyzwania, jakim jest praca i codzienne zmaganie się z zawodową materią? Innym razem to niechęć do ludzi, z którymi musimy współpracować. Kolejną nazwą na to zjawisko może być też zwyczajne lenistwo Oto, jak różne oblicza ma zniechęcenie pracą i jak wiele twarzy ma zniechęcony pracownik. By na nowo poznać smak motywacji do pracy, trzeba rozpoznać, z którym powodem tego stanu mamy do czynienia.


Wypalenie czyli „kliencie, zejdź mi z oczu”


– Pracuję kilkanaście lat w tej samej firmie. Przez ten czas osiągnęłam wiele znaczących sukcesów i w większości czasu byłam bardzo zadowolona ze swej pracy. Obecnie sama praca mnie nie cieszy, nie lubię tam chodzić, czuję, że jestem do wszystkiego negatywnie nastawiona i niestety nie osiągam bardzo dobrych wyników. Czuję, że sobie nie radzę z tą pracą. – relacjonuje Anna.


Najczęstszym skojarzeniem z niechętnym nastawieniem do pracy jest wypalenie zawodowe. To przykre wrażenie, że w pracy natknęliśmy się na nieprzekraczalny mur. Przez długi czas dawaliśmy z siebie wszystko, a nawet więcej, niż od nas oczekiwano. Ale nagle praca przestaje jawić się jako wyzwanie, a ciężar. Uczucie to przychodzi po okresie dobrych wyników i motywacyjnego highlife’u, co potęguje dołujący efekt. Często jest spowodowane właśnie lekkim spadkiem tej dobrej kondycji, który przecież jest naturalny. Jednak stres związany z tym faktem powoduje zniechęcenie do pracy.


Prócz wachlarza negatywnych odczuć co do własnego położenia, wypalenie wiąże się szczególnie z jedną postawą, jako najbardziej charakterystyczną dla tego zjawiska: niechęć i arogancja w stosunku do klientów. Dlaczego wypalenie łączy się z cynizmem i niechęcią wobec innych? Relacje międzyludzkie nigdy nie są obojętne. To wrażliwa sfera niezależnie od okoliczności. Tymczasem gdy praca zaczyna być nieznośnym ciężarem, ludzie z którymi mamy do czynienia w jej ramach, stają się dodatkową przeszkodą, z którą trzeba się mierzyć. Dlatego w stanie wypalenia kontakty z klientami wydają się złem koniecznym.


Najważniejsze pytanie, jakie obecnie się nasuwa, brzmi: cóż począć z tą nienawiścią? Sztuczny uśmiech? Techniki automotywacji z tanich podręczników? Nie, wypalenie to poważny stan ducha, o którym powinien dowiedzieć się przełożony. Może on zmienić zakres obowiązków, co skutecznie ożywi pracownika. Jeśli jest skłonny do pomocy, sam spróbuje umotywować, wskazując na wspólne cele, ewentualnie skieruje na profesjonalny coaching lub szkolenie. Receptą na wypalenie jest szeroko pojęta zmiana: zmiana zajęcia, ale i podejścia do pracy i przyzwyczajeń, patrzenia na ludzi, z którymi ma się kontakt. Czasami także po prostu zmiana pracy.


Gdy praca nie spełnia


– Wypalona jestem po pracy, która nie daje mi szans na wykorzystanie kreatywności i podejmowanie ryzyka, a tak czasem bywa....jako pracownik peryferyjny jestem narażona na takie odczucia – ocenia swoją sytuację Kamila. Jednak myli ona wypalenie z… przerdzewieniem.


Objawia się ono podobnie, lecz ma odmienne przyczyny. Ciekawe w tym zjawisku jest to, iż wynika nie z przepracowania, jak ma to miejsce w przypadku wypalenia, a z niedoboru pracy. Niektórzy wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji i możliwości. Zniechęcenie do pracy wiąże się tu więc z niezaspokojeniem i brakiem satysfakcji. Często frustrujący bywa także brak inicjatywy do poprawy stanu firmy ze strony samych pracodawców, którzy w rutynowych działaniach widzą jedyną drogę rozwoju.


Potrzeba zmiany z czasem przechodzi w zwyczajne niezadowolenie i brak chęci do przychodzenia do tej nudzącej pracy. Ale i tym razem konieczne jest przeformowanie swojego zawodowego życia. By nie uśpić drzemiących w nas sił, trzeba zwrócić się o możliwość działania odpowiedzialnego z nastawieniem na wyniki. Jeśli pracodawca da nam wolną rękę, z pewnością niebawem poczujemy wiatr w żaglach.


Gdzie w tym wszystkim sens?


Zniechęcenie ogarnia także wtedy, gdy czynności wykonywane w pracy bywają postrzegane przez pracowników jako bezsensowne i bezproduktywne. Sens i cel to słowa-klucze w dziedzinie motywacji. Jeśli są odsunięte gdzieś poza zasięg wzroku samych zainteresowanych, trudno jest mówić o autentycznym zaangażowaniu. Niechęć do pracy często związana jest więc z samym jej trybem przypominającym taśmę produkcyjną. Gdy nie ma się na uwadze całego procesu, jasnego efektu końcowego, sensu wytwarzania produktu czy nawet historii doskonalenia go, działanie jest mechaniczne i nie zachęca do poświęcenia się mu.


To, że nie doceniamy pracy, której sens jest dla nas niejasny, wykazały pewne badania przeprowadzone przez amerykańskich psychologów. Podczas eksperymentu, w którego ramach ochotnicy wykonywali wierze z klocków, które organizatorzy na ich oczach rozbierali, osoby te żądały wyższej rekompensaty pieniężnej za to działanie, niż te, których pracy nie niweczono. Wydaje się, że dla tych ostatnich wartością był także efekt końcowy, gdyż statystycznie osoby te wymagały niższego wynagrodzenia niż grupa osób, których wierze rozkładano.


Czy niespodzianką jest, że kolejny raz zniechęcenie pracownika oddajemy w ręce pracodawcy? I tym razem ten stan może się zmienić za jego sprawą. Niezwykle ważne jest zwiększenie świadomości, w jakim kierunku zmierza organizacja i jaką rolę pełni w niej każdy pracownik. Dostrzeżenie, jaki pożytek przynosi praca, którą się wykonuje, jest cenną pomocą w pozbyciu się zniechęcenia do – wydawałoby się – bezsensownej pracy.


Piekło to inni


– Drażnią mnie szefowie. Uważam, że stawiają nierealne cele, a najgorsze jest to, że nie można z nimi dyskutować na temat. Często wydają sprzeczne ze sobą decyzje. Generalnie ogromne oczekiwania, a brak środków do realizacji oraz brak pomocy, brak zaufania. Tryb żołnierski – ma być i już, skoro nie dajesz rady, to nie nadajesz się do tej pracy, ja za Ciebie to zrobię lepiej, itp. – opowiada o swych relacjach w pracy Magda.


Inni ludzie potrafią skutecznie zniechęcić nawet do wymarzonej pracy. Atmosferą czy podejściem pracodawcy zrażają do siebie świetnych pracowników, nie licząc się z tym, że przyczyniają się do ich rychłego odejścia. Jak się okazuje, to właśnie relacje międzyludzkie podaje się jako przyczynę niejednego zwolnienia. Statystyki mówią, że ten czynnik zdecydowanie obniża zaangażowanie pracowników.


Współpracownik może okazać się aniołem, który pomaga w trudnych sytuacjach, albo… sam te sytuacje stwarza i bynajmniej nie ułatwia wydostanie się z nich. Każda próba złagodzenia napięcia przez rozmowę i wyjaśnienie sobie wzajemnej niechęci jest dużym krokiem ku poprawie sytuacji. Ważne jest przy tym zachowanie asertywności i stanowczego określenia swoich zastrzeżeń wobec zachowania drugiej osoby (przeczytaj o skutecznym rozwiązywaniu konfliktów).


Praca męczy


Tak jak wiele jest obliczy zniechęcenia, jego źródeł i powodów, tak wiele sposobów na jego zwalczenie. Zawsze jednak kluczem do poprawy swojej zawodowej sytuacji jest chęć zmiany i energia do ich wprowadzenia. Tym czasem zniechęcony pracownik jest jej całkowicie pozbawiony. Dlatego też potrzebna mu jest pomoc zarówno od pracodawcy, jak i współpracowników, czasem coacha czy doradcy zawodowego, a także od bliskich


A gdy chorujemy na najcięższą chorobę współczesnych pracowników – na lenistwo? To poważny problem. Tak poważny, że chyba brak na nią lekarstwa. Specjaliści podają jednak pewną sugestię: trzeba po prostu wziąć się do pracy!


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość