Controlfind - praca ogłoszenia, CV, rozmowa kwalifikacyjna, kariera, system do rekrutacji, hrm • TEDxStareMiasto: W pojedynkę, a jednak razem
 1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarTEDxStareMiasto: W pojedynkę, a jednak razem

Coworking jest niezwykłym sposobem połączenia tego co najlepsze w samodzielnej pracy z korzyściami, jakie daje praca w towarzystwie innych osób. Miłosz Jarosiewicz o tym, dlaczego warto pracować z ludźmi.

Są ludzie, którzy, wolą pracować na własny rachunek. Mają swoje cele i rozliczają się ze swojej pracy tylko z samym sobą. Samowystarczalni, samodzielni, samokontrolujący się i… samotni. Choć indywidualizm w życiu zawodowym jest ich kluczem do sukcesu, wiedzą, że praca w pojedynkę może mieć też minusy. Miłosz Jarosiewicz, który prowadzi biuro coworkingowe we Wrocławiu, przedstawia, powody, dla których freelancerzy potrzebują jednak pracy z innymi ludźmi.


Wszędzie czyli nigdzie


Praca, którą można wykonywać niezależnie od biura, stwarza wrażenie mobilności i braku ograniczeń, co do wyboru miejsca pracy. Wydaje się, że wystarczy nam komputer i podłączenie do sieci, by z pubu, parku czy centrum handlowego uczynić biuro. – Dlatego możemy zauważać coraz więcej ludzi z laptopami w kawiarniach… udających, że pracują – podkreśla Jarosiewicz. To, że mamy narzędzia do pracy, nie sprawia, że spod naszych dłoni wychodzi pełnowartościowy produkt. Nie łatwo jest być skupionym w miejscu pełnym ludzi, rozmów i muzyki.


Może więc przenieśmy nasze wirtualne biuro do domu? Cisza to to, czego nam potrzeba do pracy. Ale nawet jeśli domownicy dadzą nam spokój, o naszą uwagę będą niemo walczyć gry komputerowe, telewizor, przysmaki z lodówki czy pies czekający na spacer. Znów skoncentrowanie się na zadaniach staje się trudne. – Chcemy rozdzielić dom od pracy, ale nie da się tego zrobić, będąc w jednym miejscu – podsumowuje coworker.


Samotny – niekreatywny


Dodatkowo cztery ściany domowego zacisza utrudniają jedną, kluczową rzecz, która do pracy okazuje się niemal niezbędna: kontakt z ludźmi. Izolacja, jaka wiąże się z samodzielną pracą, odbija się najpierw na samopoczuciu. Nie ma z kim pożartować, ani podtrzymywać relacji. Ale odosobnienie zbiera żniwa także w jakości pracy. Zamknięci sam na sam z własnymi myślami i pomysłami, sami ograniczamy dopływ świeżych idei z zewnątrz.


Jak ludzie mogą wpływać na siebie? Niech przykładem będzie biuro coworkingowe. Jeśli na powierzchni 100 m² znajduje się ok. 15 specjalistów z różnych dziedzin, to oznacza to dla nas aż kilkanaście nowych okien na świat, kilkanaście kanałów informacji, kilkanaście zupełnie różnych historii, które mogą nas zainspirować we własnej pracy. Najlepsze pomysły nie pochodzą ze ściśle prowadzonego rozumowania podczas pracy przy projekcie. Większość nośnych idei powstaje przy luźnych rozmowach przy automacie do kawy czy w korytarzu.


Wyniki badań Global Coworking Survey, przeprowadzonych na grupie 1500 użytkowników biur coworkingowych z 52 krajów świata mówią, że osoby te potwierdzają 76 procentowy wzrost produktywności, 93 procentowe poszerzenie kręgów towarzyskich, a uczucie izolacji spadło o 88%. To wszystko dzięki przeniesieniu laptopa do biura dzielonego z innymi samotnikami.


Społeczność indywidualistów


Okazuje się, że kiedy dołączamy do pozornie pozbawionego charakteru rzędu biurek, dokładamy swoją cegiełkę do niepowtarzalnej atmosfery tego miejsca pracy. – Nie chodzi o to, by zebrać ludzi w jednym miejscu. Chodzi o energię – wyjaśnia właściciel biura coworkingowego. Choć każdy z użytkowników biura ma swoją zawodową działkę i swoją oddzieloną przestrzeń w biurze, można dostrzec wspólnotowy charakter relacji, jakie zachodzą między ludźmi. Przestrzegają wspólnych zasad, dbają o czystość, współpracują przy ustalaniu warunków korzystania ze sprzętu. Mają swój wkład nawet w wygląd biura. Coworking to nie luźno zebrani ludzie, którzy tylko przebywają w jednym pomieszczeniu. Niesie on za to szereg korzyści, jakie wiąże się z synergią działań każdego z członków tej społeczności. O tym, że jest to wartość cenniejsza niż pieniądze, niech świadczą inne dane wspominanych przez Jarosiewicza badań: tylko 40% z biur coworkingowych odnotowały jakiekolwiek dochody z utrzymywania takiego miejsca. Mniej niż o biznes chodzi więc o wspólne miejsce do pracy dla wielu niezależnych osób.


Wspólna praca


– Nie potrzebujesz budynku firmy, by wykonywać swoje zadania. Praca w domu jest fajna, ale praca w otoczeniu tylu kreatywnych ludzi, jest znacznie lepsza – przyznaje Jarosiewicz. Styl pracy specjalistów pozwala na samodzielne prowadzenie swojej działalności – ale czy samodzielne znaczy w odosobnieniu i bez kontaktu z ludźmi? Relacje budowane co dzień w trakcie pracy uczą tylu nowych rzeczy, inspirują do spojrzenia na swoje zawodowe zadania od innej strony. Ale to, co rzeczywiście potrzebne do efektywnej pracy, to wsparcie społeczności, do której mimowolnie wkracza się zajmując miejsce w rzędzie biurek.


Autor : Elżbieta Bartoszewska


Artykuł napisany na podstawie wystąpienia Miłosza Jarosiewicza na konferencji TEDxStareMiasto 17 grudnia 2011 r. we Wrocławiu
 

Zobacz także: TEDxStareMiasto: Praca pasją - Joanna Molenda-Żakowicz

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość