1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarSkąd pochodzi myśl?

Dobre pomysły mają dwie wady: nigdy nie wiadomo, kiedy zechcą przyjść i niemal na pewno nie będzie to wtedy, kiedy byśmy chcieli. Można jednak wskazać, w jakich okolicznościach da się te olśniewające idee do siebie przyciągnąć.

Problem kreatywności i innowacyjności jest palący dla wszystkich, w których pracy pomysły są na wagę złota. Choć nie tylko – rozwiązywanie problemów dotyczy przecież każdego z nas. W obu przypadkach bywamy w sytuacji, w której należałoby siedzieć i myśleć, choć z każdą minutą przekonujemy się, że nic ciekawego nie wpadnie nam do głowy. Zatem czy porzucić to bezproduktywne siedzenie przy biurku? Jeśli tak, to gdzie jest szansa na to, że krzykniemy „Eureka!”?


Reset


Richard Watson, futurolog opierający swoje przewidywania na nauce o procesach myślowych człowieka, stwierdza, że biurko i biuro w ogóle jest dla niego bardzo podejrzanym miejscem, jeśli chodzi o zdolność generowania pomysłów. Biuro to miejsce sztuczne, sterylne i odpersonalizowane. Panuje pewne przekonanie, że aby w naszej głowie pojawiła się jakaś myśl, należy oczyścić swoje otoczenie, wyrzucić wszystko, co w nim nie potrzebne, alby panujący w nim minimalizm i spokój udzielił się także naszemu umysłowi. Nie bez powodu laboratoria naukowców są tak uporządkowanymi miejscami. Technika clean desk nie przekonuje jednak do końca. Wydaje się, że oddziaływanie takie faktycznie może mieć miejsce, tyle że w postaci przeciwnej tendencji: środowisko wyjałowienie oznacza i wyjałowienie myśli. Jak się okazuje, do dobrych pomysłów niezbędna jest inspiracja, ale czy biały blat biurka podpowie nam coś ciekawego?


Pracowniczy plac zabaw


Istnieje także przeciwny temu minimalizmowi trend, mówiący, iż miejsce pracy sprzyjające kreatywności musi być być nietypowe, dawać swobodę i na pewno nie przypominać miejsca, w którym się pracuje. Chodzi o pobudzenie umysłu poprzez różnorodne bodźce. Barwne ściany, pufy przypominające gigantyczne poduszki i tablice, na których można pisać kolorowymi pisakami – tak nowoczesne firmy urządzają swoje sale do brainstormingu. Założenie o potrzebie takiego stymulowania pracowników zaowocowało wieloma eksperymentami w materii urządzania biurowców, w tym mieszania pracowników między firmami czy zasadzenia trawnika na środku biura.


W wannie Archimedesa


Urządzanie miejsca pracy pod kątem jego wpływu na kreatywność, niezależnie od przyjętego modelu, może na nic się nie zdać, gdyż okazuje się, że i tak największe idee wcale nie rodzą się między 8 a 16, a w najmniej oczekiwanych momentach i jeszcze mniej oczekiwanych miejscach. Osie pomysłogennej czasoprzestrzeni wysuwają się daleko poza pracę. Gdzie więc nachodzą nas genialne myśli? Pod prysznicem, w samochodzie, podczas spaceru, przed zaśnięciem, w ogródku, przy rannym joggingu... – to tylko kilka pozycji z długiej listy sporządzonej na podstawie ankiety. Wszystkie te okoliczności mają pewien wspólny mianownik. Po pierwsze, podczas żadnej z tych czynności nie posługujemy się flipchartami, plasteliną ani puzzlami, co może mieć miejsce w „nowoczesnym” biurze. Po drugie, wszystkie te działania wykonywane są w specyficznych warunkach: są to warunki dobrej samotności, czyli uwolnienia od innych osób, w pewnym stopniu jest to przestrzeń prywatności. Przede wszystkim jednak zajmujemy się wówczas czymś, co odpręża nasz mózg.


Oto cała tajemnica pomysłowości: nie ma kreatywnego myślenia bez odpoczynku dla umysłu. Nie trzeba przypominać, że podnoszenie ciężarów męczy mięśnie, przez co dalsza ich praca jest mniej efektywna. Podobnie jest, gdy problem obciąża mózg – jeśli ten organ jest zmęczony, należy mu się regeneracja, która wpłynie na jakość jego pracy. Należy teraz zadać proste pytanie: co męczy mózg? W jakich okolicznościach na pewno nie wymyślimy nic mądrego? Odpowiedź wyłania się nie tylko z ustaleń naukowców, takich jak Watson, ale i wypowiedzi ankietowanych osób. Podane przez nich miejsca odznaczają się ciszą i spokojem. Tym, co nie pozwala myśleć, jest więc hałas. Duże natężenie dźwięków jest bolączką naszych czasów. Głośno jest w pracy, na ulicach, w supermarketach. Decybele te pochodzą nie tylko ze źródeł, które generują duże natężenie dźwięków, poważniejszym problemem – bo trudniejszym do opanowania – jest duża ilość szumu, subtelnego hałasu, pochodzącego z wielu urządzeń, które same w sobie głośne nie są. Spod nieprzejrzystej tkanki przeróżnych odgłosów nie przebija się żadna idea.


Ostatni bastion myśli


Gdyby tak dało się stworzyć enklawę ciszy w miejskim zgiełku! Może nie trzeba daleko szukać, bo okazuje się, że jest takie miejsce na mapie każdego miasta. Futurolog wskazuje na starą dobrą bibliotekę, jako siedzibę swobodnej produkcji myśli. Wszechobecny znaczek zakazu używania telefonów komórkowych w bibliotekach jest w tym wypadku wyjątkowo wymowny. To jedno z nielicznych miejsc przestrzeni publicznej, w których zakaz ten obowiązuje, a co ważniejsze, złamanie go spotkałoby się ze ostracyzmem ze strony bibliofilów. Niestety, zły zwyczaj używania komputerów w bibliotekach wypełnia czytelnię klikającym szumem. Może czas na kolejne znaczki na ścianach?


Kiedy więc wygląda na to, że nic nie urodzi się danego dnia z naszej głowy, nie warto przemeblowywać swojego miejsca pracy. Może wystarczy zająć się czymś innym i poczekać na olśnienie w innym momencie. Albo udać się na neutralny grunt ciszy, spokoju i prywatności. Szkoda tylko, że ani pod prysznicem, ani w podczas joggingu, nie mamy przy sobie kartki z długopisem.


Artykuł napisany na podstawie wystąpienia futurologa Richarda Watsona na TEDxLodz 9.09.2011 r. w Łodzi oraz na podstawie tekstu „Smart Spaces” tego autora.


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość