Controlfind - praca ogłoszenia, CV, rozmowa kwalifikacyjna, kariera, system do rekrutacji, hrm • Praca dodatkowa – dodatek nie tylko do pensji.
 1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarPraca dodatkowa – dodatek nie tylko do pensji.

Osoby mądrze wybierające pracę dodatkową mają szesnastokrotnie większą szansę na niepozostanie bezrobotnym - wynika z raportu Agencji Badania Rynku. Czym więc należy kierować się, aby „mądrze wybrać” pracę dodatkową?

 

Dlaczego podejmujemy pracę dodatkową?
 
W Polsce praca dodatkowa jest zjawiskiem popularniejszym, niż w innych krajach Europy Zachodniej. Wielu z nas decyduje się na dodatkowe zajęcie, dzięki któremu będzie mogło podreperować stan domowego budżetu. - Pracuję na co dzień jako pracownik biurowy. Pensja stała ale niewiele wyższa od najniższej krajowej. Z konieczności i jak na razie ze świadomego wyboru nie szukam innego stałego zajęcia. Jednak chciałabym zająć się czymś dodatkowo, aby móc sobie dorobić – pisze użytkownik muratrim.pl. Badania OECD potwierdzają nasze zapracowanie - w ciągu tygodnia przeciętny Polak przeznacza prawie 10 godzin więcej na swoje obowiązki, niż pracownik holenderski, a Polska jest drugim najbardziej zapracowanym rozwiniętym państwem na świecie.
 
Czym kierujemy się przy wyborze pracy dodatkowej?
 
Jaka jest wymarzona praca dodatkowa według większości Polaków? Posiłkując się różnymi opiniami i komentarzami pojawiającymi się w sieci można spróbować wyznaczyć cechy wymarzonej pracy dodatkowej. Według internautów praca dorywcza powinna zapewniać dobre wynagrodzenie, zajmować mało czasu, być łatwa, niewymagająca i bezstresowa, a do tego najlepiej by było, żeby wykonywać ją w domu przez telefon lub Internet. - Ma ktoś namiary, na łatwą, dobrze płatną i nie zajmująca dużo czasu pracę? Najlepiej w domu i bez niepotrzebnego stresu – pyta na forum Axel_Koniu. W rzeczywistości znalezienie zatrudnienia spełniającego powyższe warunki graniczy z cudem i pozostaje pobożnym życzeniem internautów. Dlatego wiele osób zadowala się posadami roznosiciela ulotek, sprzątacza czy chociażby sprzedawcy kosmetyków. A mogło by być inaczej.
 
Rozwój zawodowy
 
Praca dodatkowa może być związana z wykonywaną profesją. Niesie to za sobą wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim zwiększa wymiar czasu przepracowanego w zawodzie, a tym samym poszerza się cenne doświadczenie. W czasach, kiedy sam dyplom nie wystarcza do podjęcia zaplanowanego i wyuczonego zawodu, to właśnie udokumentowany bagaż doświadczeń staje się ważną kartą przetargową pracownika.
 
Nowa praca oznacza także kolejne wyzwania i obowiązki. Umiejętność pogodzenia zadań wykonywanych w pracy dodatkowej i stałej jest sygnałem świadczącym o kreatywności, mobilności i dużej pomysłowości. Często za dobre wykonywanie swoich obowiązków w pracy dodatkowej można otrzymać referencje będące potwierdzeniem umiejętności osoby zatrudnionej.
 
Decydując się na pracę dodatkową zwiększa się szansę na rozszerzenie swoich znajomości i udowodnienie niektórym osobom swojej wartości w pracy, co niejednokrotnie stwarza nowe drogi rozwoju kariery. Wyraz temu, jak wiele zależy od znajomych w zawodzie, dali internauci, biorąc udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal RynekPracy.pl. Przyznali tam, że bez sieci różnych kontaktów nie udałbym się im poprowadzić swojej kariery zawodowej tak, jak by tego chcieli.
 
Korzyści są znane, ale czy trudno jest o taką pracę dorywczą, która współgrałaby z wykonywanym zawodem? Niekoniecznie. Przeglądając strony internetowe z ofertami pracy, można odszukać dorywcze zajęcie niemal z każdej branży. Rozchwytywani są prawnicy biurowi, dla których czekają oferty zatrudnienia jako konsultant klienta, doradca, referent ds. księgowości i administracji. Na brak możliwości nie powinni narzekać także fryzjerzy, manicurzyści i trenerzy fitnessu, czyli przedstawiciele specjalności zorientowanych na zdrowie i urodę. Do poszukiwanych zawodów należą także graficy, programiści, tłumacze i telemarketerzy.
 
Skoncentrowanie się jedynie na życiu zawodowym i karierze może doprowadzić do rutyny i wypalenia zawodowego, co wg psycholog Beaty Kuchnik, paradoksalni staje się przeszkodą w rozwoju zawodowym. - Pracownicy, którzy zbyt kurczowo trzymają się sztywnych reguł, są ociężali i mniej efektywni przy wykonywaniu swoich obowiązków. Idealnym rozwiązaniem dla pracoholików wydaje się podjęcie pracy, w której zajmując się swoimi zainteresowaniami, zarabialiby dodatkowe pieniądze - ocenia.
 
Robić to, co się lubi
 
Wyniki sondażu opublikowanego na łamach portalu wp.pl pokazują, że 11% polskich pracowników podejmuje dodatkowe zatrudnienie w celu poszerzania własnych zainteresowań i samorealizacji. Dla wielu znalezienie pracy zgodnej z ich nawet najbardziej niezwykłymi zainteresowani wydaje się niemożliwe. Takiemu założeniu przeczy przykład Gazynii, która dorabia sobie wykonując drobne prace krawieckie. – Szycie to moja wilka pasja. […] Teraz łącze przyjemne z pożytecznym, hobby z pracą dodatkową – relacjonuje na swoim blogu.
 
Nietypowa oferta czeka na amatorów sportów. W sieci pełno jest ogłoszeń dla instruktorów sportów ekstremalnych takich jak paralotniarstwo, snowboard i spadochroniarstwo. Wystarczy zajrzeć na witryny – grono.net, gumtree.pl i kariera.pl. Takie kursy zazwyczaj odbywają się popołudniami, po godzinach pracy, dlatego znalezienie czasu na nowe zajęcie, nie powinno stanowić problemu.
 
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się usługi świadczone przez fotografów. Dla większości osób cena skorzystania z usług profesjonalnego fotografa jest zbyt wysoka, dlatego poszukują alternatywy. Tak właśnie zaczął swoją przygodę yankess, który zaczynał od robienia zdjęć na przyjęciach, weselach i uroczystościach znajomych. Z czasem, gdy zwiększył swoje doświadczenie, zdecydował się wysłać swoje pracę na konkurs organizowany przez firmę CANON – teraz ma własne, profesjonalne studio fotograficzne, a pasja stała się głównym źródłem zysków.
 
Praca dodatkowa, może iść w parze z wakacyjnym wyjazdem. Poszukiwani są nie tylko animatorzy wycieczek, kelnerzy i kucharze. Można znaleźć oferty dla instruktorów pływania na jachcie i ratowników. Zazwyczaj osoba decydująca się na taki wyjazd musi jedynie opłacić swoją podróż, natomiast wykrzywienie i zakwaterowanie gwarantuje już pracodawca.
 
Bo pieniądze to nie wszystko
 
Podsumowując, nie należy kierować się schematami przy wyborze dodatkowego zajęcia. Samo wynagrodzenie nie powinno decydować o tym, jakiej pracy dodatkowej się podejmiemy. Jeżeli pracownikowi uda się dobrze pokierować wyborem, to nie licząc pensji, może on zyskać cenne doświadczenie i powiększyć zasięg kontaktów. Dodatkowy zawód może się okazać lekarstwem na syndrom wypalenia zawodowego, jeżeli zdecydujemy się na to, aby hobby stało się pracą.

 

Kamil Dobrowolski

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość