1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarPo co wyważać otwarte drzwi? O doktoracie i pracy

Rozmowa z Justyną Małkuch-Świtalską o tym, czy tytuł naukowy pomaga wejść na rynek pracy.

Violetta Rymszewicz: - Czy pisanie doktoratu z nauk humanistycznych ma sens?


Justyna Małkuch-Świtalska*: – Jak najbardziej. Humanistyka jest podstawą innych nauk. Człowiek wychodzi przecież od poznania siebie i zrozumienia świata. Dopiero potem waży, mierzy i opisuje.


A praktycznie – jakie szanse na karierę ma doktor-humanista?


Słyszałam kiedyś o takim porównaniu – humaniści są przystosowalni. Techniczni – przystosowani. Oznacza to, że siłą humanistów są tak zwane kompetencje przechodnie. To one decydują o tym, że nieźle radzimy sobie na rynku pracy.


Co to są kompetencje przechodnie?


Na przykład te, które decydują o naszej elastyczności. Humaniści łatwo analizują dane, szybko wyciągają wnioski. Są komunikatywni, łatwo przystosowują się do zmiennych warunków i środowisk wielokulturowych i interdyscyplinarnych.


A kompetencje twarde, których wymaga rynek?


Są bardzo ważne, ale ich zdobycie zależy od wysiłku samego doktoranta. Przyzwyczailiśmy się do schematu, w którym zaczynamy myśleć o przyszłej pracy dopiero po obronie doktoratu. To zdecydowanie za późno. Co najmniej na 3 miesiące przed obroną musimy mieć konkretne plany na przyszłość.


Wracając do kompetencji twardych…


Zadaniem szkół jest uświadomienie doktorantom, że liczy się nie tylko pisanie doktoratu, ale rozwój wielotorowy. Dopiero doktorat poparty konkretną wiedzą, np. z obsługi komputera, czy systemów wspomagających zarządzanie, jest wiele wart.


Mówisz to z perspektywy studiów we Francji?


Ten dystans daje lepszą perspektywę. Łatwiej wyłapać różnice.


Czym różni się praca nad doktoratem we Francji od pracy naukowej w Polsce?


Studia doktoranckie we Francji są interdyscyplinarne i częściej maja charakter międzynarodowy. Jest łatwiejszy dostęp do treningów rozwoju zawodowego. Uczelnia ma obowiązek zapewnić doktorantom szkolenia przygotowujące do wejścia na rynek pracy po obronie. Obowiązki francuskiego doktoranta różnią się od tych na polskich uczelniach. Praca dydaktyczna nie jest obowiązkowa. Obowiązkowe są natomiast szkolenia zawodowe. W większości szkól doktoranckich kładzie się duży nacisk na wykształcenie kierownicze oraz na realizacje projektów poza uczelnią,


Jeśli chodzi o prace naukową, to jej kształt jest indywidualny, w zależności od tego, na jakich aspektach naukowych i zawodowych skupia się osoba przygotowująca dyplom. Jednym bardziej zależy na praktyce zawodowej na uczelni, innym poza nią, jeszcze inni bardziej koncentrują się na pracy typowo badawczej lub na przygotowaniu patentu. Uczelnia stara się dać doktorantowi szanse rozwoju w wybranej dziedzinie. Praca dydaktyczna zarezerwowana jest dla doktorantów kontraktowych lub dla osób mających specyficzne kompetencje potrzebne na uczelni.


Czyli praca na uczelni nie dla każdego. Gdzie w takim razie szukają pracy młodzi doktorzy?


Wielu absolwentów szuka pracy w zawodzie i ukrywa fakt, że ma doktorat.


To niepokojące.


Zgadza się. W Polsce brakuje podejścia do doktorantów, które jest powszechne na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Polega ono na założeniu, że młody doktor to osoba, która przez swoją wiedzę wspomaga rozwój gospodarki i biznesu. U nas brakuje centrów badawczych i rywalizacji między nimi. Na polskich Uczelniach nie ma otwartości na interdyscyplinarność i osoby z doktoratami z uczelni zagranicznych. Znam doktorów, którzy wracają po studiach w Stanach, czy po stypendium Fulbraita i nie mogą znaleźć etatu w kraju. Szybko decydują się na pracę za granicą.


Czy to dlatego postanowiłaś założyć PolDoc?


Brałam udział w programie ministerialnym, przygotowanym przez moją francuską uczelnię, we współpracy z Association Bernard Grégory. Zdałam sobie wtedy sprawę z tego, jak bardzo zmieniły się warunki pracy młodych naukowców. Uświadomiłam sobie, że przystosowanie się mojego pokolenia do zmian na rynku pracy wymaga wsparcia z zewnątrz. Podczas rozmów z doktorantami wielokrotnie słyszałam opinię że doktoranci i młodzi doktorzy różnych specjalizacji, czują się osamotnieni w poszukiwaniu pracy i nie maja się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc czy wsparcie. Potem był już tylko projekt i realizacja.


Jak działa PolDoc?


PolDoc jest platformą wymiany informacji oraz miejscem opracowywania i wdrażania projektów zawodowych dla doktorantów i młodych doktorów. Jest także instytucją wspierającą rozwój kompetencji i promująca doktorat, jako prestiż i wartość zarówno dla nauki jak i dla gospodarki.


Równocześnie PolDoc nie jest miejscem, do którego wystarczy wysłać CV, żeby dostać pracę lub bezpłatnie przygotować projekt. Jest to miejsce, w którym można złożyć CV lub projekt, dostać pomoc w udoskonaleniu dokumentacji i poradę, dokąd można się z nimi udać. Jeśli CV lub projekt będą dobrze zrobione, zespół PolDoc pomoże w szukaniu pracy, zespołów badawczych, grantów i konkursów. Skontaktujemy ze sobą strony zainteresowane współpracą.


Czy PolDoc jest potrzebny?


Doktoranci i doktorzy często nie wiedzą, jakie mają możliwości kariery i rozwoju. To brzmi może nieprawdopodobnie, ale nie mają dostępu do szkoleń i spotkań z trenerami rozwoju zawodowego. Nie wiedzą również jak mogą zaistnieć na rynku pracy. Chcemy im podać gotowe rozwiązania. Po co wyważać otwarte drzwi?

 

*Justyna Małkuch-Świtalska – wykładowca Université de Reims, doktorant Nancy Université, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów "PolDoc"

 

 

 Rozmawiała Violetta Rymszewicz www.rymszewicz.eu

 

 

Srawiasz na rozwój kariery? Zostaw CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość