Controlfind - praca ogłoszenia, CV, rozmowa kwalifikacyjna, kariera, system do rekrutacji, hrm • Nowe stanowisko – nowe wyzwania
 1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarNowe stanowisko – nowe wyzwania

Awans zawodowy lub nowa praca zawsze wiąże się z nieznanym. Obowiązki, jakie teraz na Ciebie czekają, mogą znacznie różnić się od poprzednich. Sprawdź, jak podjąć to wyzwanie bez lęku!

Co czują młodzi politycy mianowani na ministrów? Jak w roli zarządzających rynkowymi gigantami sprawdzają się chłopcy od Facebooka czy Google? W świecie zawodowych obowiązków panuje prosta logika: im wyżej, tym trudniej. Ale czy gorzej? Co to, to nie. Zdobywamy nowe umiejętności i zmieniamy pracę, by się rozwijać i dać sobie szansę na lepszą przyszłość. Dlatego choć nowe obowiązki wydają się trudne i nasuwają myśl o dezercji, w rzeczywistości są okazją do doskonalenia się i poprawy swojego życia. Przeszkodą do pełnego wykorzystania tej możliwości jest niskie poczucie wartości, strach i dawne przyzwyczajenia. Dlatego teraz nauczymy się z nimi walczyć.


Za słaby na to stanowisko


Jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz, spójrz na swoją sytuację oczami pracodawcy. Awansu ani pracy na bardziej odpowiedzialnym stanowisku nie dostaje się za piękne oczy, musiałeś odznaczyć się czymś, co przekonało przełożonych do zaufania Ci. Zapewne miałeś sporą konkurencję i pokonałeś ją. Zatem jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu. Jeśli nowe stanowisko zyskałeś po gruntownym przemaglowaniu przez zawodowego rekrutera, możesz spodziewać się, że dostrzegł w tobie niewydobyte jeszcze zasoby kompetencji – nie tylko tych z dziedziny, jaką się zajmowałeś. Mowa o szeregu zdolności interpersonalnych i osobistych. Pokonanie poczucia, że nie zasługuje się na tę posadę, musi zacząć się wraz dostrzeżeniem powodów, dla których ktoś zdecydował się nam je powierzyć. Nie należy skupiać się tylko na osiągnięciach, ale raczej na swoim potencjale.


Lęk przed nowymi obowiązkami


Świadomość oczekiwań może paraliżować. Ktokolwiek znalazł się w takiej sytuacji, wie, że albo odważnie stanie na wysokości zadania, albo zdławi go lęk i codzienny stres. By nie dać się pokonać tym negatywnym emocjom, trzeba odważnie przejść do realizowania zadań. Z miejsca i bez dyskusji. Zaraz okaże się, że to rzekomo przerastające zadanie zaczniesz wykonywać rutynowo. Przed tym poświęć jednak chwilę na przygotowanie, porządny research, zasięgnij opinii innych. To da Ci niezbędną wiedzę, by prężnie działać.


W ten sposób nowe realia wymuszają potrzebę rozwoju. Na starym stanowisku to, co robisz teraz, uważałbyś za zbyt zaawansowane, by samodzielnie się zabrać za zgłębianie tej dziedziny. Przysłaniałaby je zasłona strachu. Wrzucenie na głęboką wodę, choć przerażające samo w sobie, jest zarazem pomocą w zwalczeniu niepokoju o to, czy podoła się temu wyzwaniu.
Przyzwyczajenie do starego stylu pracy


W trudnej sytuacji są ci, którzy awansowali na managera będąc dotychczas pracownikiem wykonawczym. Teraz bardziej od kompetencji w samej dziedzinie swoich zainteresowań muszą skupić się na niuansach zarządzania ludźmi i koordynowaniem projektu. To zmiana orientacji, nie fachu. Wiedza i doświadczenie wypracowane na dawnym stanowisku nie przepada, jest niezbędna, by dobrze dowodzić grupą specjalistów i właściwie wdrażać ich produkt na rynek. Nie jest to jednak naturalna kontynuacja rozwoju w swej dziedzinie, jest to zawsze przeskok na nowe pole myślenia o pracy i biznesie. Ale błędem jest twierdzenie, że fachowiec zanurzony w głębinach swej profesji, nie może odznaczać się zdolnościami przywódczymi. Skoro znalazł się na tym stanowisku, to znaczy, że w czyjejś ocenie ma takie możliwości. Być może tylko jeszcze o tym nie wie. By skutecznie wdrożyć się w nowy sposób pracy, trzeba na nowo zdefiniować swoją sytuację zawodową. Pociąga to za sobą zmianę w sposobie komunikowania się, określania celów. Od teraz jesteś managerem i nie wtrącasz się w kwestie wykonawcze współpracowników. Dbasz za to skuteczne wykorzystanie efektów ich pracy.


Nie bój się sięgnąć po swoją przyszłość


Wszystko, co blokuje chęć do rozwijania się na nowych obszarach zawodowych, ma źródło jedynie w przekonaniu, że nie nadajemy się na wyższe stanowisko. Lecz chyba zbyt łatwo przychodzi nam taka ocena. Jednocześnie chętnie przyznajemy, że chcemy się rozwijać. Niestety doskonalenie siebie musi wieść przez trudną ścieżkę podejmowania wyzwań. Dlatego nie warto zastanawiać się: dam czy nie dam rady. Trzeba po prostu zmierzać do jak najlepszego wykonania swoich nowych obowiązków. Wkrótce będziemy się śmiać ze swych obaw.


Autor: Elżbieta Bartoszewska
 

 

Chcesz rozwinąć się w nowej pracy? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość