1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarJedna praca na całe życie

Z pracą jak ze związkiem: jedni są wierni, inni wolą skoki w bok. Są też tacy, którzy dopiero dojrzeją do stabilizacji, a tymczasem korzystają z życia.

Gdy udaje nam się zdobyć upragnioną posadę, siadamy za biurkiem, włączamy komputer, zaparzamy herbatę... i tak aż do emerytury. Z takim przeświadczeniem zaczynali pracę nasi rodzice. Ówczesny ustrój obiecywał pracę „na zawsze” i rzeczywiście - przez lata pracowali oni w jednym zakładzie. Jeśli dzisiejszy świat nabrał tempa, to perspektywa stałego zatrudnienia może okazać się mocno nieaktualna.


Panta rei – wszystko płynie


Dynamika życia sprzeciwia się wszystkiemu, co stałe, tak uważał już filozof Heraklit. Trudno przewidzieć kierunek zmian rynku, trendów i zapotrzebowań, zatem może się okazać, że i nasze miejsce zatrudnienia nie będzie nam dane na wieki. Świat, niczym w darwinowskiej teorii ewolucji, faworyzuje tych, którzy dostosowują się do zmiennej rzeczywistości. Czy sprawia to, że jesteśmy wyzbyci z przejawów przywiązania i potrzeby stabilizacji?


Jeden stały punkt


Być może to szaleńcze tempo życia nie udziela się nam tak mocno. Stałe zatrudnienie wydaje się czymś, co chcielibyśmy ocalić przed wszechobecną zmiennością. W chaosie codzienności dobrze mieć chociaż jeden pewny punkt odniesienia. Tym bardziej, jeśli gwarantuje on stabilność również na innych polach. Bo stała praca to stałe źródło dochodu, możliwość planowania przyszłości, a więc okiełznania dynamicznej rzeczywistości. Pewne zatrudnienie daje poczucie bezpieczeństwa. Katarzyna Dobrzyńska, psycholog, wskazuje na pozytywne znaczenie elementu pewności w naszym życiu. Człowiek, tylko jeśli czuje się bezpiecznie i ma zapewnione podstawowe warunki bytu, może zacząć eksplorować świat, poznawać go i uczyć się. Bez bezpieczeństwa nie ma więc rozwoju.


Nowocześni – gotowi na zmianę


Inaczej na rozwój patrzą przedsiębiorcy. - Na stołkach, po kres życia siedzą najczęściej ludzie pracujący w urzędach, administracji, nauczyciele itd. W nowoczesnych firmach ludzie, którzy dbają o swój rozwój, zmieniają pracę. Zmiana raz na 5-7 lat to normalna sprawa – uważa Ireneusz Wasilewski z firmy IW Concept. Częsta zmiana stanowisk to okazja do poszerzenia doświadczenia. Poznajemy nowe standardy, nieraz całkiem inną branżę, a nasza wiedza rozrasta się z każdą kolejną „zaliczoną” firmą. Ponadto specjaliści uważają, że czas efektywności w jednym miejscu pracy nie jest długi i przypada na ok. 3-4 lata. Jeśli naszym atutem ma być kreatywność i świeżość spojrzenia, dobrze jest zmieniać otoczenie.


Skoczek vs rekruter


Łatwość porzucania kolejnych posad może się nie wszystkim opłacić. Kiedy pracodawcy i rekruterzy, , natrafią na „ skoczka”, nie zawsze pozytywnie odbierają takie osoby. - Nikt nie lubi skoczków i żaden pracodawca nie zatrudni skoczka, który zmienia pracę średnio raz na rok – ocenia Michał Głogowski, rekruter z Hays. Firma inwestuje w swojego pracownika przez liczne szkolenia i treningi, a także wyjawia mu swoją strategię. Utrata po krótkim czasie zatrudnionej osoby wiąże się więc z realną stratą finansową. A jeśli pracodawca zdecyduje się przyjąć osobę niestałą w uczuciach do miejsca pracy, ryzykuje, że i on dostanie niebawem kosza. Jaka jest więc rada dla niecierpliwych, którzy czują potrzebę zmiany: - Zanim ktoś przejdzie do innej firmy, sugerowałbym sprawdzić, czy na pewno nie ma czegoś więcej co mógłbym robić u aktualnego pracodawcy. Czasem tak jest, tylko obie strony nie zdają sobie z tego sprawy- ocenia Głogowski.


Perspektywa wieczności


Można zauważyć wiele zalet po stronie stabilnej pracy, jak i po stronie regularnych jej zmian. Jednak nie każdy ma wypracowaną strategię działania w tej dziedzinie. Wiele osób szuka swego miejsca na ziemi, w tym też takiej pracy, którą będzie wykonywać co dnia. Dzień przeciąga się w tydzień, tydzień w miesiąc, ani się obejrzymy, a minie nam kolejny rok w tej samej firmie. Czy jest to równoznaczne ze stagnacją? Niekoniecznie. Jeśli firma się rozwija, to my razem z nią. Szacunek u młodszych stażem pracowników i uznanie pracodawcy zdobywane przez długi czas może pomóc optymistycznie spojrzeć na kolejne lata, a nawet dekady w miejscu, do którego budowy wnieśliśmy swój wkład. Oswojenie się z „perspektywą wieczności” w miejscu pracy może być oznaką dojrzałości i realizacji swego życiowego celu.

 

Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość