1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarInicjatywa w pracy

Zdolność inicjowania aktywności jest nie tylko cennym atrybutem pracownika. Przejmując inicjatywę, buduje się poczucie panowania także nad swoim życiem.

Jak to jest być zawsze gotowym do działania, zawsze chętnym do pomocy i pełnym pomysłów na udoskonalenie otoczenia? Ci, którzy mają szczęście znać ludzi pełnych pasji i inicjatywy, wiedzą, że to, czego podejmują się te osoby nie jest łatwe, ale w jakiś tajemniczy sposób owi inicjatorzy podchodzą do kolejnych wyzwań bez stresu i lęku. Bo co mają do stracenia? No właśnie, szkoda, że przeciętni „nie wychylający się” pracownicy nie pamiętają o tym, że aktywność nie wiele kosztuje, za to można na niej wiele zyskać.


Inicjatywa to wewnętrzna potrzeba wejścia w interakcję ze światem, dołożenia do niego swojej cegiełki. Bierne przypatrywanie się kolejom losu spisuje nas na boczny tor zarówno w sferze kariery, jak i w życiu prywatnym. Tymczasem możemy małymi krokami zbliżać się do oswojenia się z tą proaktywną postawą i przyjęcia jej jako zawsze aktualnego imperatywu. Podejmowanie inicjatywy w pracy może dotyczyć wielu dziedzin – wzięcie spraw w swoje ręce jest ważne w każdej z nich.


Działanie, jakie możemy podjąć w ramach „zapoznawania się” z inicjatywą to zainwestowanie w podniesienie kwalifikacji. Pozostaje ono w sferze doskonalenia siebie, jeszcze nie świata zewnętrznego, dlatego na pierwszy ogień nadaje się idealnie. Zadbanie o swoje kwalifikacje jest zawsze pozytywnym elementem w kierowaniu swoją zawodową ścieżką, jednocześnie wymaga odrobiny chęci do poprawy swojego stanu wiedzy, samodyscypliny i systematyczności. Podjęcie takiej inicjatywy świadczy o tym, że nadajemy swojej karierze taki bieg, jaki uważamy za właściwy. Kreujemy swoją przyszłość wg własnego pomysłu.


Ale prawdziwa inicjatywa rozgrywa się w zetknięciu z innymi ludźmi i z warunkami rzeczywistości, w jakiej żyjemy. W środowisku zawodowym to sytuacja realnego udziału w ukierunkowaniu rozwoju firmy, w której się pracuje. „Co mogę zrobić, jeśli jestem tylko szeregowym pracownikiem?” – może ktoś zapytać. Prawda zaś wygląda następująco: każdy ruch inicjatywy z dołu wpływa na kształt całej organizacji.


Nigdy nie wiadomo, czy pomysł, który właśnie wpadł nam do głowy – czy to dotyczący przechowywania dokumentów, czy udoskonalenia najważniejszego produktu czy usługi firmy – nie okaże się rewolucyjny. To, że być może znajdujemy się na samym dole drabiny społecznej w strukturach przedsiębiorstwa, nie musi odstraszać w podjęciu inicjatywy wprowadzenia ulepszenia, na jakie wpadliśmy. Osoby, które stać na taki krok, raczej nie mają także problemów z przekonaniem innych do swej idei. Nie będzie przesadnym optymizmem, jeśli powie się, że dobre pomysły zawsze się obronią. Warto przedyskutować swoją koncepcję z innymi, jeśli nadal trudno nam przedstawić ją przed decyzyjnym gremium. Ale nie należy chować ich w szufladzie – bo nigdy nie wiadomo, jak wielką mogą mieć wartość.


Inicjatywa polega także na zaangażowaniu w wypełnianiu swoich zadań. Gdy mamy jasno określone obowiązki, istnieje niebezpieczeństwo zapomnienia się w ich rutynie i czekania jedynie na polecenia z góry. Tymczasem można uprzedzić napływające wytyczne, pokazać, że wiemy, jaki jest następny krok przybliżający do sfinalizowania danej sprawy. Bierne oczekiwanie na sygnał z zewnątrz ogranicza nasze spojrzenie na to, jak sprawić, by działać wydajniej i bardziej kreatywnie – dopiero zastanawiając się nad ścieżką działań, możemy odkryć nowe rozwiązania i dostrzec sens tego, co robimy.


Ważnym elementem przejmowania inicjatywy jest także łatwość pytania i proszenia o pomoc. Ilekroć spotykamy się z niejasną dla nas kwestią, nie warto czekać, aż samo się wyjaśni. Narażamy się na dużo większe problemy, niż ewentualne uznanie nas za mało kompetentnych. Nie tylko niewiedza jest okazją do wykazania inicjatywy; również dociekliwość, chęć zapoznania się z dziedzinami, które bezpośrednio nie dotyczą naszej pracy może okazać się pozytywne dla naszego rozwoju. Rozszerzanie horyzontu swojej świadomości, co do funkcjonowania firmy daje nam większe pole popisu w dalszej drodze do kreatywnego ulepszania rzeczywistości. Ale nie tylko my możemy potrzebować drogowskazu – warto zapytać innych, czy nie potrzebują pomocy, zaoferować chęć wspólnego rozwiązania problemu.


Inicjatywa wiąże się z kreatywnością, otwarciem na działanie, ale i z odpowiedzialnością. W pracy zazwyczaj niechętnie bierzemy ją na siebie, najczęściej bowiem daje nam się poznać jej ciemna strona. Jednak odpowiedzialność może okazać się cennym darem, jeśli tylko nasze działania stawią czoła przeszkodom i nie zawiedziemy. Nie podejmując żadnych odpowiedzialnych przedsięwzięć, nie posmakujemy i smaku zwycięstwa. Odpowiedzialność może więc stać się fetyszem, który przyciąga jak wyzywanie. Kto nie podejmuje walki, nie dowie się, o co się ona toczy.


Jaka jest wartość wykazywania się inicjatywą? Z jednej strony spotykamy się z szeregiem wymiernych skutków: zmieniamy otoczenie, zmieniamy drogę rozwoju firmy. Ulepszamy nie tylko rozwiązania związane z naszą dziedziną pracy, ale także i całości organizacji. Inicjatywa jest tym, co odróżnia nas od automatów przy taśmie produkcyjnej. Możemy wyjść poza standardowe zadania i wnieść coś w rozwój firmy, produktu, czy organizacji pracy.


Z drugiej strony nastawienie na przekroczenie oczekiwań rozwija także i nas samych. Poza typowo zawodowymi „skilami”, jakie nabywamy dzięki przejmowaniu inicjatywy, taka postawa okazuje się cenna w każdym wymiarze życia. Pozwala na otwarcie się na wyzwania, na podejmowanie odważnych decyzji i nie unikanie odpowiedzialności za siebie i bliskich. Inicjatywa wnosi barwny element do monotonii codzienności, wyzwala nas z egoizmu, uczy aktywności i spojrzenia na świat z twórczy sposób.


Nie da się także przemilczeć faktu, że taka proaktywnie nastrojona jednostka jest zauważalna w miejscu pracy. Zaangażowanie prędzej czy później zostanie docenione przez przełożonych. Z osobą, która chętnie wychodzi do ludzi z inicjatywą, lepiej się współpracuje i lepiej komunikuje.


Zachęta do przejmowania inicjatywy jest – jak widać – poparta sensownymi argumentami. Czasami jednak nieśmiałość i bezpieczna taktyka nie wychylania się jest na tyle silna, że odpuszczamy i nie korzystamy z szansy, jaką co krok oferuje nam nasza praca. Może jednak powoli zaczniemy oswajać się z głośnym wypowiadaniem swoich opinii o propozycji, by wprawić w ruch swoje życie i życie innych.


Redakcja Controlfind.pl

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość