1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarCzłowiek ambitny człowiekiem sukcesu?

– Poszukiwane ambitne osoby na odpowiedzialne stanowisko. Jesteś ambitny? Ta praca jest dla Ciebie! – takimi słowami zaczyna się większość ogłoszeń. Czy rzeczywiście bycie ambitnym może ułatwić nam znalezienie pracy, a następnie odniesienie w niej sukcesu

Internauci: dobry pracownik to ambitny pracownik


Na stronie cechypracowika.pl wymieniono 7 atrybutów, które powinny charakteryzować człowieka sukcesu. Są to między innymi pomysłowość, optymizm, chęć do podejmowania ryzyka, pasja i pewność siebie, a te właśnie cechy wg użytkowników forum.gazeta.pl są najczęściej spotykane u osób ambitnych. – Jeżeli masz wystarczająco dużo siły do pokonywania kolejnych przeszkód i zdobywania coraz to nowszych szczytów, w końcu sięgniesz gwiazd – radzi na forum Natalia.


Wiara w siebie i wizyjność


Najistotniejszą cechą sprawiającą, że osoby ambitne mają większe szanse na odniesienie sukcesu, jest obranie sobie bardzo odległego i prawie niemożliwego do zrealizowania celu. Wyniki badan przeprowadzonych przez ośrodek Randstand wykazały, że 2/3 respondentów uważa obieranie sobie długich, przynajmniej 5 letnich założeń za czynnik korzystnie wpływający na karierę. To właśnie perspektywa osiągnięcia wymarzonego rezultatu swoich działań umożliwia ambitnym osobom, nawet mimo wielu porażek, pozostanie wytrwałym i zdecydowanym na poświęcenia i wysiłek.


– Ty chcesz wyżej, wyżej, wyżej, wyżej. Masz wielkie ambicje – śpiewał Kazik Staszewski w piosence „Ambitni piloci”. Jednym z przejawów wysiłku i ciągłej gotowości do poświęceń jest skłonność do nieustannego do podnoszenia swoich kwalifikacji i ciągłego pięcia się w górę w firmowej hierarchii. Zdaniem użytkowników forumwisko.pl, zwiększanie swoich umiejętności jest sygnałem dla pracodawcy, że jest się dobrym kandydatem do objęcia odpowiedzialnych stanowisk i przeciwdziała wypaleniu zawodowemu.


Niezbędną jest także wiara we własne siły. Na drodze do upragnionego celu w trakcie kariery stanie wiele przeszkód i niedogodności. Dla osób ambitnych nie stanowią one tak wielkiego zagrożenia, jak dla zwykłych ludzi, którzy postanowili żyć z dnia na dzień i zadowalać się tym, co już mają. Wręcz przeciwnie. Kolejne trudności postrzegają oni jako lustro, w którym będą mogli zobaczyć swoje słabe i mocne strony. – Jeżeli pozwolisz swoim czynom mówić za siebie, nie będziesz musiał nikogo przekonywać, że jesteś dobry – ocenia trener biznesu Wiesław Ozga.


Motywacja Kiyosaki’ego


Historią, która pokazuje jak wiele zależy od ambicji i samozaparcia, jest życie Roberta Kiyosaki’ego – amerykańskiego inwestora i biznesmena, który z biednego chłopca stał się poważaną osobą w biznesowym świecie. Pochodzący z niezamożnej rodziny Hawajczyk uczęszczał do Amerykańskiej Akademii Morskiej i służył w oddziałach marines jako pilot śmigłowca podczas wojny wietnamskiej. Po zakończeniu walk został sprzedawcą kopiarek, by po latach wzlotów i upadków stać się inwestorem i nauczycielem. Napisał książkę o inwestycjach i niezależności finansowej „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, która wstrząsnęła światem finansowym oraz przyniosła mu międzynarodową sławę i uznanie. Zapytany przez jednego z dziennikarzy o receptę na swój sukces odpowiedział: Ludzie są biedni dlatego, że ich marzenia są biedne. Tylko wybierając wielkie cele, możemy osiągnąć dużo. Odwagę na to mają tylko ludzie ambitni.


Niebezpieczeństwa dla ambitnych


– Chore! – tak skomentował swoim blogu ekspert e-binzesu Tomasz Wróbel wyniki badań firmy Gemius, które wykazały, że ponad 50% Polaków za gwarancje sukcesu uważa dobre znajomości. – Sukces to ciągła motywacja, praca nad sobą, podążanie za marzeniami. Taki sposób myślenia Polaków jest reliktem jeszcze z czasów poprzedniego ustroju, kiedy najważniejsze było nie wyróżnianie się, siedzenie cicho i niechęć do realizowania własnych, ambitnych celów – ocenia Wróbel. Wg psychologa pracy, Jarosława Nowaka, przeciętni pracownicy kopią przysłowiowe dołki pod wyróżniającymi się jednostkami. – W społeczeństwach kolektywnych, do jakich należy również społeczeństwo polskie, piętnuje się każdy przejaw indywidualizmu i ponadprzeciętności – ocenia Nowak.


Zagrożeniem dla ambitnych jest również pracoholizm i popadnięcie w tzw. chorą ambicję, czyli pragnienie zrealizowania własnych, często już całkowicie nierealnych celów, za wszelką cenę. – Ta sytuacja może skończyć się zaniedbywaniem siebie i bliskich, trudnościami w relacjach interpersonalnych i nieadekwatnym obrazem siebie – ocenia psycholog Adrianna Klos.


Niekończąca się motywacja


Do tej pory nie przeprowadzono badań, które jednoznacznie wskazują, czy osobom ambitnym lepiej wiedzie się w życiu zawodowym. Jednak przy zestawieniu cech pracownika idealnego z opinią internautów można wywnioskować, że ludzie z ambicjami lepiej radzą sobie z osiąganiem zawodowych sukcesów. Jeżeli tylko nasza ambicja nie przerodzi się w obsesję i pracoholizm, będziemy na najlepszej drodze do sukcesu. I nikt nie będzie mógł odmówić nam braku zaangażowania i profesjonalizmu, jak to dzieje się często w przypadku polskich drużyn piłkarskich, gdy po zakończonym meczu rozgoryczeni kibice skandują: Gdzie wy macie ambicje?

 

Kamil Dobrowolski

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość