1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarBranża farmaceutyczna- skazana na sukces

Aptekarze z dyplomem bez problemu znajdą pracę w zawodzie.

Doświadczenie i kwalifikacje zawodowe- to one obecnie są najbardziej poszukiwane na rynku farmaceutycznym.

Kogo szukają rekruterzy? 

 
Dwa sektory farmacji
 
Z perspektywy rekrutacji, branżę farmaceutyczną dzieli się na dwa sektory. „Retail pharma” to rynek lokalnych aptek, odwiedzanych przez klientów każdego dnia. Zgodnie z prawem w każdej aptece powinien pracować magister farmacji, a każda placówka musi być zarządzana przez kierownika o odpowiednio wysokich kwalifikacjach zawodowych. Natomiast „Commercial pharma” jest sektorem zaliczanym do produkcji. Należą do niego firmy produkujące leki bądź kosmetyki, a więc przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży „life science”. Z punktu widzenia rekrutacji, rozróżnienie tych dwóch sektorów jest konieczne gdyż w każdej z gałęzi stosuje się inne metody pozyskiwania kandydatów.
 
 Idealny kandydat poszukiwany
 
 Do farmacji aptecznej, standardowo poszukuje się osób z kierunkowym wykształceniem, posiadających doświadczenie zawodowe oraz znających szereg zagadnień branżowych- m. in. posiadających wiedzę z zakresu opieki farmaceutycznej. Ponadto w większych miastach, gdzie farmaceuci mogą mieć kontakt z zagranicznymi klientami, coraz częściej wymagana jest znajomość języków obcych.
 
 Agencje rekrutacyjne mają nie lada problem ze znalezieniem takich kandydatów gdyż popyt przewyższa podaż. W Naczelnej Izbie Aptecznej jest zarejestrowanych zaledwie 25 tys. farmaceutów natomiast szacunkowa liczba aptek oscyluje w granicach 20 tys. i wciąż rośnie. Prawo wymaga aby w każdej aptece był zatrudniony co najmniej jeden magister farmacji, a tych brakuje na rynku. Sytuacja niedoboru wykwalifikowanej kadry zmusza pracodawców do konkurencji ofertowej, co dla farmaceutów oznacza lepsze zarobki i warunki pracy. Specyfika rynku sprawia, że agencje rekrutacyjne poszukują kandydatów metodami bezpośrednimi (Direct Search), docierając wprost do odpowiednich osób. Po przedstawieniu konkurencyjnej oferty, zainteresowani zostają poddani procesowi selekcyjno-rekrutacyjnemu, gdzie zostają wyłonieni najlepsi z nich. Dla wielu kandydatów wysokość wynagrodzenia jest decydującym czynnikiem przyjęcia oferty, jednak nie zawsze jest to element ostateczny- średnie zarobki w branży są stosunkowo wysokie, dlatego tzw. „pakiet” dodatkowy ma duże znaczenie.
  
Trochę inaczej ma się sytuacja na rynku farmacji produkcyjnej (commercial), gdzie głównie liczy się doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Ten sektor cieszy się wśród kandydatów szczególna popularnością jednak wymaga się od nich szczegółowej wiedzy produktowej- zarówno na stanowiskach czysto sprzedażowych jak i tych umiejscowionych głębiej w strukturze organizacyjnej. Pracodawcami są bardzo często firmy korporacyjne, z rozbudowanymi działami HR, dlatego rekrutacja w przeważającej większości jest wieloetapowa. Klient korporacyjny jest klientem świadomym i wymagającym. Niejednokrotnie obserwuje się, że nawet po wyselekcjonowanym procesie rekrutacyjnym przeprowadzonym przez agencje, firma klienta dodatkowo poddaje kandydatów wewnętrznym testom i badaniom.
  
Przyszłość rynku farmaceutycznego
 
 Jak wynika z raportu przygotowanego przez KPMG i PMR „ Rynek farmaceutyczny w Polsce”, branża farmaceutyczna od ostatnich pięciu lat wykazuje gwałtowny rozwój. Jako jedna z niewielu, nie odczuła skutków kryzysu. Według ekspertów, na sukces branży wpływa udział w rynku leków refundowanych, duża sprzedaż leków bez recepty oraz wprowadzenie na rynek nowych leków, które w największym stopniu dynamizują rozwój całego sektora. Nic więc dziwnego, że większość firm farmaceutycznych spodziewa się wzrostu wartości rynku farmaceutycznego. Ponad połowa respondentów badania zdeklarowała, że w ciągu 12 miesięcy planuje zwiększyć poziom inwestycji w rozwój pracowników oraz infrastrukturę produkcyjną. Co za tym idzie, zwiększy się popyt na wykwalifikowaną kadrę.
 
Kult piękna jest obserwowany od lat. Chcemy być młodzi i zdrowi, a za to trzeba wiele zapłacić. Branża farmaceutyczna doskonale zdaje sobie sprawę z zapotrzebowań rynku i dostosowuje się do ich potrzeb. Dlatego zarówno przed branżą farmaceutyczną, jak sektorami pokrewnymi takimi jak biomedycyna, chemia czy kosmetyka świetlana przyszłość. Specjaliści w tych dziedzinach, będą coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy.
 
 

Oferty pracy z branży farmaceutycznej dostępne po zalogowaniu. Zarejestruj swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość