1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarZawodowy superbohater

Niektórzy ludzie biznesu jak Steve Jobs czy Mark Zuckerberg zyskali status niemal mitycznych postaci, które odmieniły bieg historii. Wydają się nieosiągalnymi wzorcami ludzi sukcesu. Jednak czy rzeczywiście my – zwykli śmiertelnicy – nie możemy się z nimi równać?

Tajemnica czy oczywistość sukcesu?


Wbrew pozorom biznesowy gigant nie jest sumą doskonałych cech. Każda z osób, która odniosła spektakularny sukces – Henry Ford, Bil Gates, Steve Jobs, była inną osobowością, również pełną wad. To, co doprowadziło je do rezultatu, który pozwala o nich mówić w superlatywach, nie jest więc uniwersalnych formułą na zawodowe szczęście.


To świetna wiadomość – nikt nie jest na starcie wykluczony z możliwości dołączenia do tego elitarnego grona. Wystarczy pracować nad tymi cechami, które rzeczywiście mają znaczenie w sukcesie zawodowym. Napoleon Hill, który na ten temat powiedział więcej niż ktokolwiek do tej pory, wskazuje na kilkanaście cech, jakie w różnym stopniu rozwijali w sobie bohaterowie współczesnej historii biznesu.


Według niego tym, co wyróżnia ludzi sukcesu, jest posiadanie celu głównego, pewność siebie, nawyk oszczędzania, inicjatywa i przywództwo, wyobraźnia, entuzjazm, samokontrola, nawyk robienia więcej, niż to, za co im płacą, koncentracja, współpraca, obracanie niepowodzeń na własną korzyść i tolerancja. Ważna jest także miła osobowość przyciągająca do siebie innych oraz poprawne myślenie oparte na logice priorytetów i pozytywnych przekonaniach.


Co ciekawe, prawdopodobnie nikt nie jest w stanie odznaczać się każdą z tych cech w 100%. To niemożliwe, bo nawet zawodowi superbohaterowie są mimo wszystko niedoskonałymi śmiertelnikami. Jednak kariera i powodzenie życiowe mogą ucierpieć, jeśli choćby jeden z tych atrybutów całkowicie się zaniedba. Sukces wymaga zrównoważenia i pełnego rozwoju osobowości.


Co to oznacza dla każdego z nas? Bywamy bardziej entuzjastyczni niż skoncentrowani albo bardziej przywódczy niż skłonni do współpracy. Ale to nie przekreśla naszej drogi do sukcesu, o ile słabsza cecha nie jest zupełnie przez nas zapomniana i dążymy do rozwinięcia jej. Praca nad nią da nam szansę na podniesienie swoich możliwości. Żadne drzwi nie są dla nas zamknięte.


Twoja superpower


Tajemnica kariery rekinów biznesu prawie została rozwiana. Prawie – bo jeszcze raz należy podkreślić, że między każdą z tych postaci istnieje duża różnica osobistych predyspozycji i możliwości. Ważne jest, by odkryć, co wyróżnia każdego z nas. To właśnie na swoich mocnych stronach budujemy swoje zwycięstwo.


Tej cennej perły nigdy jednak nie odkryjemy, jeśli będziemy porównywać się z innymi. Taki punkt widzenia zaciemnia widok na swe atuty, gdyż ciągle widzimy tylko to, czego nam brak. Trzeba pracować nad niedoskonałościami, o czym przypomina Hill, ale to właśnie koncentracja na sowim potencjale przeniesie rezultaty na miarę wielkich postaci. Wkład w pracę swoich unikalnych zdolności, właściwej tylko nam kreatywności, oddziaływanie na innych jedyną w swoim rodzaju energią sprawi, że nie tylko owoce naszych starań będą wyjątkowe, ale codzienny trud w ich powstanie stanie się pasjonującym wyzwaniem.


Dream team


Wydaje się, że kluczem do osiągnięć zawodowych superbohaterów jest umiejętne zachowanie równowagi w rozwijaniu w sobie przydatnych zdolności i cech. Jednak gdy któraś z nich kuleje, warto zauważyć, że być może pracujemy z innymi, potencjalnymi superboahaterami, którzy nas uzupełniają. Czyż w historii nie brakuje także wielkich duetów, jak bracia Wright? Lub czy ktoś wyobraża sobie Batmana bez Robina?


Czujemy ulgę, gdy okazuje się, że ci, których podziwiamy, mają wady. To znaczy, że nasz zawodowy los nie jest przesądzony, możemy zawojować świat. Jednak należy pamiętać, że wada wadzie nie równa, i że po drugiej stronie szali leżą także i pozytywne strony, które pomagają osiągnąć sukces. To, że czegoś nam brak, nie zawsze jest nasza winą. Ale właściwe wyważenie między tymi elementami leży w naszych rękach. Nasze powodzenie leży więc w naszych rękach.


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość