1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarZaproś mentorów do swojej przeszłości

Wymówką wielu osób, które nie osiągają sukcesu, jest ich własna przeszłość i środowisko w którym żyli. Mówią, że inni mieli lepszych rodziców, znajomych, mentorów, ludzi, którzy uczyli ich i wyrabiali przekonania.

Wyobraź sobie, że dostajesz wehikuł czasu i magiczną różdżkę, którą możesz zmieniać swoją przeszłość. Wiem, to dziecinne. Ale małe dzieci nie mają ograniczeń, wymówek i starają się osiągnąć swój cel tak długo i wytrwale, aż im to się udaje.


Natomiast dorośli są schorowani na dolegliwość, zwaną „wymówkozą” – czyli zapalenie gruczołów wymówkowych. Mają bariery i bloki których nie chcą pokonać. Są poważni i szybko rezygnują przy najmniejszej trudności.


A więc na chwilę przenieśmy się do dzieciństwa i wspomnianego wehikułu czasu oraz różyczki. Pomyśl, że wsiadasz do wehikułu i wracasz do swojego dzieciństwa. Następnie zapraszasz do niego wymarzonych mentorów. Może to będzie Dale Carnegie, Henry Ford, Jan Paweł II, Brian Tracy, Tony Robbins czy ktokolwiek, kogo uważasz za autorytet w danej dziedzinie. Co zmieniło by się w Twoim życiu, gdyby któryś z wielkich ludzi stał przy Tobie i pomagał Ci? Zmieniał przekonania, uczył, radził...


Teraz wróćmy do rzeczywistości. Nie masz wehikułu ani różdżki, prawda? Mam jednak dobrą wiadomość. Jesteś wyposażony w najbardziej skomplikowany biokomputer, jaki znajduje się na tej planecie – swój własny umysł. A umysł działa zgodnie z prawami psychologii. I tutaj zaczyna się prawdziwa bajka!


Już dawno temu psychologowie zauważyli, że niektóre osoby doskonale pamiętają zdarzenia, które nigdy się nie zdarzyły. Jest to syndrom fałszywego wspomnienia. Osoba taka, jest w pełni przekonana, że to, co pamięta – było rzeczywistością. Co więcej, doświadcza w teraźniejszości konsekwencji tych zdarzeń!


W sytuacji, gdy zjawisko to pozostaje poza kontrolą, jest to zaburzenie. Natomiast od lat hipnoterapeuci i osoby zajmujące się NLP potrafią świadomie wywoływać taki syndrom. Możesz więc świadomie modyfikować swoją przeszłość, poprzez dodanie lub usunięcie wybranych wspomnień.


„Możesz kierować swoim umysłem ,wyobrażeniami, uczuciami i działaniem tak samo łatwo, jak samochodem, który prowadzisz w pożądanym kierunku.”
– Joseph Murphy


Jak wykorzystać to w praktyce? Używając swojej wyobraźni i techniki zwanej linią czasu, możesz zaprosić do swojej przeszłości mentora, przewodnika, Anioła Stróża czy kogo chcesz, aby stał się dla Ciebie przykładem.


Twoje osiągnięcia zależą przede wszystkim od przekonań (pomijając umiejętności i działanie – na które możesz świadomie wpływać). Dlatego w poniższym ćwiczeniu skupisz się na zmianie przekonań na takie, które pozytywnie wpłyną na Twoją rzeczywistość.


1. Wybierz swojego mentora. Napisz jego nazwisko na kartce. Możesz wybrać kilku mentorów czy speców od konkretnych dziedzin życia.


2. Stwórz listę przekonań czy zasad, które ta osoba Ci poleciła, a które mają wpływ na to, jak myślisz, funkcjonujesz, jakie zarabiasz pieniądze, jakie masz związki z ludźmi, etc. Np. „Jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić, Ty też możesz to osiągnąć” czy „Najpierw płać sobie, potem innym”.


3. Teraz zamknij oczy i wyobraź sobie kolejne 10 sytuacji w życiu, gdy spotkałeś się z mentorem i otrzymałeś od niego lekcję. Włącz w wyobrażenie wszystkie zmysły i emocje! Im żywszy zrobisz obraz, tym lepiej i skuteczniej!


4. Teraz stań w miejscu, gdzie możesz swobodnie wykonać kilkanaście kroków w prostej linii. Wyobraź sobie, że na podłodze biegnie linia czasu.


- Stań na ok. 2/3 wysokości linii. Jest to teraźniejszość. Pomyśl o sytuacji bieżącej i o tym, czego Ci brakuje.


- Następnie zejdź z linii i przejdź na jej początek. Wejdź na linię. Jest to okres Twojego dzieciństwa. Następnie zrób mały kroczek do przodu. Wyobraź sobie jeszcze raz pierwszą sytuację, gdy spotykasz się ze swoim mentorem. Wczuj się w ten obraz, wypełnij kolorami, ruchem, dźwiękiem, zapachem, emocjami. Gdy skończysz, powtórz ten element dla kolejnych 9 sytuacji, wykonując za każdym razem mały krok.


- Teraz wejdź w teraźniejszość. Pomyśl o przekonaniach, które zainstalowały się w Twoim umyśle. Spójrz w przyszłość z myślą, o swoich celach.


- Wykonaj kolejny krok do przodu i wyobraź sobie, jak osiągasz swój pierwszy cel. Następnie powtórz ten element ćwiczenia dla wszystkich swoich najważniejszych celów.
Przejdź na koniec linii i obejrzyj się w przeszłość. Zobacz, jak spotykałeś się ze swoim mentorem i przypomnij sobie przekonania, jakie Ci przedstawiał. Następnie zobacz, jak z łatwością osiągałeś swoje cele. Teraz masz już n-lat (np. o 10, 20, 30 więcej) i masz już wszystko, czego kiedyś pragnąłeś. Zdobyłeś swoje wymarzone cele, żyjesz tak jak tego chcesz, robisz to, na co masz ochotę. A wszystko dzięki odpowiednim przekonaniom, wyznaczaniu celów i działaniu...

 

- Wróć do miejsca teraźniejszości i spójrz w swoją świetlaną przyszłość (do przodu), uśmiechnij się i daj sobie brawa lub poklep się po plecach. Teraz wszystko jest w Twoich rękach!

 

Jak mawiał Dale Carnegie: „Najlepszym sposobem przewidywania przyszłości, jest jej tworzenie”.


Autor: Marcin Kijak www.marcinkijak.pl
 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość