1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarTEDxStareMiasto: Praca pasją

Czy praca może przynosić taką satysfakcję, że bylibyśmy w stanie wykonywać ją z czystej pasji, nie żądając za nią wynagrodzenia? Historia astronom Joanny Molendy-Żakowicz udowadnia, że jeśli sięga się gwiazd, przyziemne sprawy schodzą na dalszy plan.

O tym, że zostanie astronomem, wiedziała już w wieku 6 lat. Chciała zajmować się czymś oderwanym od ziemskich spraw, czymś, co przekracza granice – czy jakikolwiek inny zawód lepiej realizuje tę potrzebę? Dr Joanna Molenda-Żakowicz, astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego, która zawodowo związana jest także z NASA, osiągnęła swój cel, włączając się w prace, mające na celu sprawdzenie, czy na którejś z nowo odkrytych planet może istnieć życie.


Kariera Wrocławskiej astronom nabrała tempa, gdy podjęła się górnolotnego (nomen omen) zadania: zwróciła się do Komisji Europejskiej o grant naukowy, który sfinansowałby badania prowadzone przez panią Joannę. Rozbudowany projekt został zaakceptowany, a Unia Europejska dofinansowała go. W działania zostali zaangażowani naukowcy z siedmiu krajów Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Australii. Zespół ma badać gwiazdy, które obserwuje teleskop Kepler należący do NASA.


Błyskotliwa kariera naukowa, granty na badania, międzynarodowe ośrodki naukowe – wydaje się, że praca astronoma wiąże się z wielkimi pieniędzmi. Przecież codzienne zajęcia astronoma mogą prowadzić do nieporównywalnie ważniejszych przełomów dla cywilizacji niż praca przeciętnego marketingowca, pracownika biurowego czy agenta nieruchomości. Za to należy się solidne wynagrodzenie. Paradoks polega jednak na tym, że dr Molenda-Żakowicz… koordynuje wykonanie grantu europejskiego praktycznie za darmo. – Choć może wydać się to zaskoczeniem, nie mam z tego niemal żadnych korzyści finansowych – zdradza astronom.


Okazuje się, że projekt nie zakłada finansowania wynagrodzenia dla żadnego z naukowców ani koordynatora przedsięwzięcia. – Jeśli spotkacie jeszcze jakiegoś astronoma w swoim życiu, potwierdzi, że astronomowie uwielbiają pracować za darmo – ironizuje. Poczucie wykonywania pracy, której efekty są tak ważne dla świata, wydaje się cenniejsza niż jakiekolwiek wynagrodzenie.


Wszelkie inicjatywy, jakimi zajmuje się pani Joanna i jej koledzy, a także jej mąż Grzegorz Żakowicz, w tym szereg projektów edukacyjnych, są napędzane siłą pasji ludzi, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi. – Pomyślcie o innych astronomach – jest ich ok. 200 w Polsce – wszyscy oni są zwariowani na punkcie tego, co robią.


Jeśli dodatkowo to, czym się zajmujemy, wydaje się wyrażać naszą filozofię życiową, trudno nie poświęcić dla pracy całego życia. A tak jest w przypadku pani Joanny. Odnajduje ona w badanym przez siebie wszechświecie kilka szczegółów z myśli Wschodu, jaką się interesuje w ramach trenowania tai-chi. Jednym z jej pojęć jest Yin i Yang, czyli wielkie przeciwieństwa. Fakt, że dr Molenda-Żakowicz mówi o nim, nie jest wyrazem jedynie wzniosłego spostrzeżenia, że w świecie są obecne dwubiegunowe wartości. Jak na naukowca przystało, pociągają twarde dane: okazuje się, że np. powierzchnia jednego z księżyców Saturna jest podzielona na dwie kolorystyczne sfery: czarną i białą, tak jak w znanym przedstawieniu tego symbolu. We Wszechświecie można znaleźć więcej tego rodzaju wizualnych podobieństw.


– Cała astronomia kręci się wokół piękna. Możesz uczynić to piękno częścią twojego życia – podsumowuje astronom. Tak jak naukowcy żyją swoimi ideami, tak i my możemy stworzyć na nie miejsce w swoim życiu. Dr Molenda-Żakowicz radzi, by najpierw znaleźć je w sobie, a następnie wytyczyć połączenie między swoją pracą, a ogromem Wszechświata. W rzeczywistości bowiem jesteśmy częścią wielkiego obrazu. Nieskończonego, wiecznego i pięknego obrazu zwanego kosmosem.

 


 

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

Artykuł napisany na podstawie wystąpienia Joanny Molendy-Żakowicz na konferencji TEDxStareMiasto 17 grudnia 2011 r. we Wrocławiu

 

 Zobacz także: TEDxStareMiasto: W pojedynkę, a jednak razem - Miłosz Jarosiewicz

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość