1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarMagister bez pracy

Skończyłem studia, nie będę pracował w sklepie.

Jeszcze rok temu prasa rozpisywała się nad nowym pokoleniem wchodzącym na rynek pracy nazwanym generacją Y. Jej przedstawiciele- ludzie młodzi, pełni zapału i kreatywni, mieli podbić rynek pracy. Ze słuchawkami na uszach, doskonale zaznajomieni z internetem, oczekiwali wielkich pieniędzy oraz szybkiego awansu. Ich głównym atutem miała być przedsiębiorczość, zapał do pracy, świetne wykształcenie i kreatywność. Mieli otwierać własne firmy, spychając innych na dalszy plan.

 

Tymczasem okazało się, że wygórowane aspirację młodych nie sprawdzają się. Absolwenci mimo dyplomu w kieszeni nie dostają tego czego oczekują. Dlaczego? Bo nie mają doświadczenia.
- Zdarza mi się rozmawiać z młodymi osobami, które nie posiadają doświadczenia zawodowego natomiast ich oczekiwania względem przyszłej pracy są dość wysokie. Według takich osób naturalnym następstwem ukończonych studiów jest znalezienie dobrze płatnej pracy. Kandydaci bywają więc czasami zbyt pewni siebie i mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe.- ocenia Katarzyna Kobos- Łukomska z agencji pracy Interimax.

 

Jak donosi Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) współczynnik bezrobocia wśród osób pomiędzy 15-24 rokiem życia nigdy nie był tak duży. Według ostatnich badań, 13 proc młodych na świecie pozostaje bez zatrudnienia, podczas gdy w roku 2007 odsetek młodych bezrobotnych wynosił 11,9 proc. Eksperci nie mają dobrych wieści. Według prognoz do końca roku wskaźnik ma jeszcze wzrosnąć. Tak gwałtownego wzrostu stopy bezrobocia, nie odnotowano nigdy dotąd. W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, młodym ludziom nawet nie chce się szukać pracy.

 

W Polce problem jest jeszcze większy. Średnia unijna to ok 19 proc, podczas gdy w Polsce bezrobocie młodych sięga ponad 24 proc. Według PKPP Lewiatan, u podstawy problemu leży niedopasowanie systemu edukacji do realiów rynku pracy. Nie pomaga również wciąż panujący kryzys gospodarczy. W skrócie- uczelnie dają ciała.
-Młodzi ludzie nie są wyposażani w takie kompetencje jakich oczekuje od nich rynek pracy, a w takie, w jakim jest szkołom wygodniej kształcić.- ocenia Piotr Sarnecki z PKPP Lewiatan.
Brak dopasowania sektora edukacyjnego z rynkiem biznesu, dodatkowo wzmacnia kryzys kiedy to każdy liczy się z kosztami. Nikt nie chce zatrudniać absolwentów, którzy to często nie mają żadnego doświadczenia i nie znają realiów rynku pracy. I tak w najgorszej sytuacji są absolwenci którzy nie zdołali znaleźć pracy przed kryzysem. Dziś takie osoby nie robią nic, bądź pracują poniżej swoich kwalifikacji.

Skąd więc wśród pokolenia Y taka arogancja? Z poczucia które wpojono im podczas nauki. Kiedy wybierali się na studia wmówiono im, że dyplom jest obowiązkiem i przepustką do lepszego świata. Tak postępowali ich rodzice i to oni sugerowali młodym, że papier załatwi wszystko. Studia miały być czasem poświęconym w całości na naukę. I tak było. Nawet jeśli ktoś szedł do pracy, była to praca tymczasowa lub mało atrakcyjna.
-Studiowałem dziennie. Miałem zajęcia non stop. Nie miałem kiedy iść do pracy.- mówi Piotrek, absolwent Politechniki.


Zbyt obszerny i absorbujący program studiów, często uniemożliwia podjęcie aktywności zawodowej. W polskiej świadomości wciąż panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie daje pracę. Nic bardziej mylnego. Po skończeniu studiów absolwenci są przekonani, że powinni zacząć porządnie zarabiać, skoro przez 5 lat nauki żywili się konserwami. Na wygórowane wymagania wpływają często względy ekonomiczne. Chcą się samodzielnie utrzymać, zapłacić rachunki i odciąć się maminej spódnicy. A do tego potrzeba pieniędzy.
Obserwując postawy absolwentów ma się wrażenie, że z biegiem czasu spuszczają z tonu. Po kilku miesiącach na bezrobociu, ich wymagania topnieją i idą pracować gdziekolwiek. Tym samym kilka kluczowych dla ich kariery lat pozostaje stracone.
 

Magdalena Witek

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość