1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarKiedy mężczyzna traci pracę

Mężczyzna bezrobotny, bardziej niż kobieta, „traci grunt pod nogami". Przeżywa głęboki kryzys swojej tożsamości. Tymczasem spowolnienie gospodarcze ze zdwojoną siłą uderzyło właśnie brzydszą płeć.

- Daj mi spokój- odwrócił się na pięcie, kierując się w stronę komputera. Poszła za nim. – No ale jak było? – spytała. – Jak zwykle. Mam to gdzieś- warknął. Próbowała pocieszać, że nie można się poddawać, że w końcu się coś znajdzie. Ale on już nie słuchał. Po raz kolejny poległ.


Według badań GUS w 2010 roku pracę straciło prawie pół miliona mężczyzn. W porównaniu do kobiet, było ich o 150 tys. więcej. To nietypowe statystyki, gdyż dotychczas feminizacja bezrobocia była jedną z charakterystyk rynku pracy: w poprzednich latach natężenie bezrobocia wśród pań było zwykle wyższe niż w przypadku panów. Spowolnienie gospodarcze ze zdwojoną siłą uderzyło w brzydszą płeć. Kryzys szczególnie dotknął przemysł ciężki oraz branżę budowlaną, czyli sektory zatrudniające głównie mężczyzn.


Głowa rodziny


W wielu gospodarstwach domowych związki partnerskie i sprawiedliwy podział obowiązków to mit. W ogromnej ilości przypadków funkcja mężczyzny sprowadza się do zapewnienia rodzinie ciągłości finansowej. Więc kiedy traci pracę, nie wie co ma ze sobą zrobić. – Mężczyzna, który stracił pracę, nie tylko zaczyna mieć problemy z obniżoną samooceną wynikającą z faktu, że nisko oceniono jego umiejętności zawodowe i uznano go za zbędnego. Większym problemem jest przekonanie, że musi utrzymać rodzinę, bo całe życie to robił- ocenia psycholog Agnieszka J. Marckiewicz. Często był tak pochłonięty zarabianiem, że wszystkie inne aktywności w obszarze domowego ogniska umykały jego uwadze. Gdyby nagle bezrobotny, sfrustrowany mężczyzna ma się podjąć tych podrzędnych jego zdaniem czynności, może poczuć się jeszcze bardziej upokorzony. Bo nie tylko przestał być tym, który utrzymuje dom, ale jeszcze został sprowadzony do roli niani, sprzątacza, pracza i kucharza w jednym.


Atrybut władzy


Praca dla mężczyzny jest nie tylko źródłem dochodu. Jest polem do rywalizacji i sposobem na uzyskanie pewnej pozycji społecznej. Bo im bardziej prestiżowe stanowisko i większa pensja, tym wyższy status społeczny. – Niezależnie co by się mówiło, dla nas praca jest sposobem na powiększenie sobie ego. Daje pole do rywalizacji wśród kolegów z pracy. Bo kiedy przyprowadzasz największą liczbę klientów czujesz się wygrany. Kiedy widzisz kogoś lepszego, robisz wszystko żeby mu dorównać i być od niego lepszym. To motywuje- relacjonuje Maciej, handlowiec. – Praca jest sposobem samorealizacji. To silna stymulacja i kiedy jej nie ma, brakuje bodźców napędzających – dodaje Łukasz, będący pół roku na bezrobociu.


Nie płacz, bądź mężczyzną!


Najgorsze co kobieta może zrobić, kiedy partner traci pracę to zacząć się nad nim użalać - ocenia Łukasz. – Najbardziej demotywujące jest głaskanie po głowie i ciągłe dopytywanie się jak poszło. Wiadomo, ze utrata pracy jest w pewnym sensie osobistą porażką i ciągłe poruszanie tego tematu naprawdę denerwuje.


- Mężczyzna bezrobotny, bardziej niż kobieta, „traci grunt pod nogami". Przeżywa głęboki kryzys swojej tożsamości– ocenia Marckiewicz. Jest przekonany, że bez pracy zawodowej nie może być ani dobrym mężem, ani dobrym ojcem i staje się zupełnie niepotrzebny w rodzinie . Jaki z tego wniosek? Nie traktować mężczyzny jak dziecka. W dalszym ciągu jest głową rodziny, któremu stawia się konkretne wymagania. I to on powinien najbardziej się starać, by sytuacja wróciła do normy – podpowiada psycholog.


Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle


- W okresie letnim, co drugi telefon wykonują żony poszukujące pracy dla swoich partnerów – ocenia Katarzyna Kobos z agencji pracy tymczasowej Interimax. Co odpowiadacie? – Żeby mąż wysłał CV –dodaje. Kobieta widząc, że jej partner sobie nie radzi, chce pomóc, czasem z opłakanym skutkiem. Bo co innego jest podesłanie interesującego ogłoszenia, a co innego chodzenie po zakładach pracy, prosząc o etat dla męża. – Kiedy kobieta zaczyna za bardzo ingerować w poszukiwanie pracy, odbiera mężczyźnie jedyną rzecz którą może się zająć. Jeszcze gorzej, kiedy go nie informuje o swoich poczynaniach. Nie dość, że nie ma pracy, to jeszcze kontroli nad swoim życiem - ocenia Łukasz.

Co może zrobić kobieta? Wspierać, dopingować i rozpuścić wici. Sytuacja utraty pracy przez partnera nie dotyczy tylko jego samego, ale może odbić się na całym związku. Jeśli wsparcie i działania wspomagające kobiety nie pomagają, można poszukać pomocy wśród specjalistów.
 

Autor: Magdalena Witek

 

Straciłeś pracę? Tu znajdziesz nową. Wypełnij formularz CV i aplikuj na oferty pracy w Polsce i za granicą

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość