1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarJak zostać ekspertem?

Jesteś w czymś dobry? Bądź najlepszy! Wizerunek specjalisty to pozycja, która otwiera wiele drzwi. Nie chodzi jednak o to, by za niego uchodzić, ale by się nim stać.

Wydaje się, że pułap eksperta dla przeciętnego pracownika jest nieosiągalny. Nic bardziej mylnego, większość z nas po prostu nie sięga po tę możliwość! Czy trudno zostać cenionym ekspertem? Nie jest to zadanie z kręgu „impossible”. Kilka sprawdzonych metod może doprowadzić do perfekcji każdego chętnego podniesienia się o oczko wyżej.


Ekspert w wersji minimalnej


Najpierw trzeba jednak sposrtować, kim jest ekspert. Nie jest to pojęcie absolutne, zarezerwowane dla wszystkich „naj”. Ekspertem można być w wąskiej dziedzinie, a także na jej podstawowym poziomie. Chodzi dokładnie o to, aby być na tyle ekspertem, by móc komuś pomóc – a czasami pomoc potrzebna jest w skromnym zakresie. Ważne jednak, że na tym niewielkim polu jest się w pełni kompetentnym. Miarą eksperta jest to, czy jego pomoc i działanie jest skuteczne. A czy spektakularne? To schodzi na dalszy plan. To świetna wiadomość na początek drogi do zostania specjalistą.


Nauka i praktyka


Czy ekspert rodzi się z głową pełną wiedzy? A może od początku wie jak działać bez zgłębiania tajników swej dziedziny? Nie, ścieżka do tytuły eksperta wiedzie przez naukę i praktykę. I obie sfery są ważne. Doświadczenie i wiedza, wiedza i doświadczenie – oto magiczna formuła na zostanie ekspertem. Jednak to nie czarodziejska różdżka nada nam jego kompetencje, a ciężka praca na obu płaszczyznach. Spójrzmy prawdzie w oczy, trzeba się napracować, by pogłębiać znajomość swojej dziedziny, poznawać nowości, rozkładać problem na czynniki pierwsze. Tyle samo wysiłku trzeba włożyć na weryfikowanie swojej wiedzy w rzeczywistych warunkach. Ważna jest równowaga między czytaniem książek, a uczeniem się przez doświadczenie.


Krok za krokiem


„Zostać ekspertem” – to górnolotny cel, który może przytłaczać i odstraszać. Tymczasem do jego osiągnięcia wystarczy pokonywać kolejne kroki wtajemniczenia. Nie warto myśleć o wysokim wyspecjalizowaniu w kontekście kilkudziesięciu lat kariery, bo to zniechęca do podjęcia wyzwania. Wiedząc, że ekspert nie musi być od wszystkiego, o czym wspomnieliśmy na początku, wystarczy postępować metodycznie i stopniowo zwiększać swój potencjał. Kluczem jest koncentracja na najbliższych pułapach. Skończenie kursu na podstawowym poziomie, dopiero potem kolejny. Im drobniejsze kroki, tym łagodniej wchodzi się po szczeblach doskonałości.


Mistrz


Choć to my dążymy do zostania specjalistą, to zawsze trzeba mieć w swym otoczeniu mentora, który będzie od nas bardziej kompetentny. Uczenie się od innych ludzi to jedna z najpiękniejszych i najbardziej skutecznych metod rozwijania się. Siła autorytetu nie tkwi tylko w jego wiedzy i doświadczeniu, ale i w mocy jego wsparcia, dobrego słowa, pouczenia, strofowania, czasem nieraz ucierania nam nosa. To on zauważy nasze błędy i to on podpowie, czy jak z nich wybrnąć. Postać nauczyciela będzie także przypominać, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by zbliżyć się do jego poziomu.


„Uczeń bez dwói…”


Oczywiście, że ekspert jest omylny i może coś zawalić. Jeśli chce się zostać ekspertem, by szczycić się wizerunkiem bez plamy, to niestety – zły wybór. Nic tak nie uczy jak porażka, więc nie należy się jej bać. A na drodze do zostania ekspertem porażka czai się na każdym kroku. Podejmujemy przecież wyzwanie stania się lepszym, a to zawsze okupione jest ryzykiem niepowodzenia, utraty chęci i zderzenia się z rzeczywistością, która bardzo chce nas przekonać o naszej przeciętności. Ale to nauczy nas więcej, niż niejeden kurs czy książka. Pozwoli to przewidywać kolejne niebezpieczeństwa i uczyć innych, gdzie się one znajdują i jak się przed nimi ustrzec.


A czy nie o to chodzi w byciu ekspertem?


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość