1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarZainteresowanie i hobby w CV

Co mówią o Tobie jako kandydacie Twoje zainteresowania w CV? Przykłady hobby, które warto umieszczać w życiorysie i te, które mogą negatywnie wypłynąć na ocenę Twojej osoby.

Co wpisać w zainteresowania?


Jeśli zastanawiasz się, co wpisać w tę rubrykę życiorysu, znaczy to, że dbasz o wizerunek, jaki wyłania się z Twojego CV. Rzeczywiście, to, co wpisuje się w ten dział, może oddziaływać na ogólny odbiór kandydata. Dlatego dobrze jest przemyśleć, co mogą zdradzać nasze zainteresowania i jak zostaną odebrane konkretne dziedziny, jakie tam umieścimy, bo niektórzy rekrutrzy przykładają wagę do hobby w CV.


Nie wiesz co wpisać w CV? Skorzystaj z naszej pomocy, wypełniając formularz on-line!


Prawda przede wszystkim


Pierwsza i najważniejsza zasada wypełniania kategorii „hobby” w CV mówi, że cokolwiek się tam znajdzie, musi mieć odzwierciedlanie w rzeczywistości. Absolutnie nie wymyślaj fikcyjnych zainteresowań, ani nie nazywaj pasją powierzchownego zetknięcia z jakąś dziedziną (posiadanie aparatu fotograficznego nie czyni Cię miłośnikiem fotografii). Nigdy nie wiesz, czy rekruter nie okaże się fanem którejś z nich i nie zgadanie Cię o tematykę, która zdradzi Twoje kłamstwo.


Pozytywne cechy


Pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, wpisując zainteresowania do CV, brzmi: które z moich pasji i dziedzin, jakimi zajmuję się w życiu prywatnym, świadczą o tym, że mam szerokie horyzonty, lubię wyzwania, potrafię się uczyć, jestem cierpliwy, kreatywny? Chodzi o to, by hobby w CV przekładało się na konkretne, pozytywne cechy.


Przykład?


Trenowanie jakiejś sztuki walki może oznaczać, że kandydat potrafi być konsekwentny, nie porzuca łatwo celów, potrafi przezwyciężać słabości.


Zawodowe odbicie


Jeszcze lepiej, jeśli zainteresowania wiążą się z tymi cechami osobowości, jakie są uważane za przydatne na przyszłym stanowisku. Wnikliwi rekruterzy mogą analizować hobby w CV pod tym kątem. Przykładowo dobry manager zespołu musi mieć rozwinięte zdolności planowania. Jeśli kandydat w czasie wolnym rozwija je np. przez gry strategiczne, taka pozycja w rubryce „zainteresowania” może zostać odczytana, jako potwierdzenie posiadania tej cechy.


Praca pasją


Jeśli jesteś szczęściarzem, który szuka pracy w dziedzinie swoich faktycznych pasji, koniecznie podkreśl to w swoim Curriculum Vitae. Krawcowa projektująca dla koleżanek kreacje, dziennikarz piszący bloga – to wymarzony kandydat dla każdego pracodawcy. Taka osoba zazwyczaj jest mocno zmotywowana, bardziej angażuje się w wykonywaną pracę. Na pewno nie ujdzie to uwadze rekrutującego.
Które wybrać?

 

Złoty środek


Nawet wybierając zainteresowania wg powyższych wskazówek, nie uniknie się wątpliwości, czy niektóre z nich nie brzmią zbyt ekscentrycznie. Jeśli poważana pani prezes wyznaje, że jej hobby jest gotowanie, to nawet jeśli rzeczywiście się tym pasjonuje, zarządowi nowej firmy może wydać się to śmieszne. Dlatego należy dobrać takie dziedziny, które budują Twój wizerunek, wzbudzają szacunek i nie sprawią, że rekruter, a także 3 jego kolegów będą żartować cały dzień na temat kandydata-kolekcjonera klocków Lego. Można być pasjonatem nietypowej dziedziny, ale nie zawsze trzeba pisać o tym w CV.


Dlatego mając do wyboru hobby przeciętne, ciekawe lub rzadko spotykane, lepiej kierować się zasadą złotego środka. Przykłady zainteresowań, które można wpisać w CV to: Konkretna dziedzina sportu (zamiast ogólnie „sport”), kultura danego kraju (zamiast „podróże”), antyki (zamiast „kolekcjonowanie kandelabrów")


Pisać czy nie pisać?


A co, jeśli nie mamy szczególnych zainteresowań? Jak zostało to wspomniane, najgorszym rozwiązaniem jest kłamstwo. Nie jest też dobrze wpisywać sztampowe „film, książki i muzyka” . Można za to spokojnie wybrać taki wzór CV, który nie obejmuje tej kategorii. Jest ona dodatkiem, nie najważniejszym punktem w życiorysie, który można zawsze pominąć. A może warto po prostu zaangażować się w jakąś dziedzinę zainteresowań?

 

Autor: Elżbieta bartoszewska

 

Kandydacie, Zostaw CV  i zaprezentuj się rekruterom!

 

cv zainteresowania i hobby. Co wpisać w CV? Wzór cv do pobrania

 


Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość