1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarStraciłem pracę i co dalej?

Zwolnienie z pracy nie jest tragedią. Zamiast rozpaczać, przejdź do strategicznego działania, które pomoże Ci znaleźć nową pracę i poradzić sobie z trudnym położeniem. Co robić, gdy stracisz pracę?

Bezdyskusyjnie utrata pracy stawia każdego w bardzo ciężkim położeniu. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Jeśli właściwie zareagujesz na zmiany, uda Ci się wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Co powinieneś zrobić, gdy stracisz pracę?


1) Sprawdź, co Ci się należy
Wypowiedzenie bądź rozwiązanie umowy jest regulowane kodeksem pracy. Pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić, to upewnienie się, że pracodawca zrobił to zgodnie z prawem i nie pozbawił Cię Twoich przywilejów. Dowiedz się więcej o prawnych aspektach zwolnienia.


2) Zobowiązania finansowe
Dokładnie przeanalizuj w jakiej jesteś sytuacji finansowej. Straciłeś pracę, a masz kredyt do spłacenia? Możesz ubiegać się o zamrożenie raty. Jeśli masz ubezpieczenie kredytu od utraty pracy, ubezpieczyciel pokryje koszty kredytu, ale tylko, gdy rozwiązanie umowy nie wynika z Twojej winy oraz jeśli uzyskasz status bezrobotnego.


Co z alimentami? Możesz wystąpić do sądu o zmniejszenie wysokości alimentów – to lepsze rozwiązanie niż zaprzestanie wypłacania należności, w drugim wypadku naliczane są odsetki.


Brak wynagrodzenia, choćby tymczasowy, wymaga także pewnych wyrzeczeń, których warto się podjąć, by czas bez pracy nie okazał się początkiem kłopotów finansowych. Nawet jeśli masz oszczędności lub nie boisz się o zatrudnienie, nie szalej. Wyrzuć kartę kredytową, siłownię zamień na bieganie po parku. Oszczędności są konieczne, ale nie wszystkie oznaczają całkowite wykluczenie życia towarzyskiego czy rekreacji.


3) Szukaj pracy
Nie myśl, że masz czas na znalezienie pracy. Liczy się każdy dzień bez zatrudnienia. Jeśli zabierzesz się do szukania od razu, jest duża szansa, że nie stracisz energii do poszukiwań przed szczęśliwym finałem. Często przedłużający się czas bezrobocia obniża zaangażowanie w znalezienie zatrudnienia.


Stwórz CV, szczególnie poświeć chwilę na wyeksponowanie wartościowych informacji na temat ostatniego zatrudnienia. Jak napisać CV? Skorzystaj z formularza generującego CV lub sprawdź porady dotyczące pisania życiorysu.


Szukanie pracy zacznij od portali, które nie zajmują Twojego czasu. Zarejestruj CV w bazach dostępnych pracodawcom. Następnie przejdź do portali z ogłoszeniami. Zastanów się, czy szukasz pracy „na przetrzymanie” czy zgodnej z Twoimi kwalifikacjami. Lepszą strategią jest zawsze ta druga opcja i trzymaj się jej jak najdłużej.


Odśwież znajomości i sieć kontaktów. Daj znać znajomym, że szukasz pracy, zachowaj kontakty zawodowe z poprzedniej firmy. Nie wstydź się tego, że szukasz zatrudnienia, nigdy nie wiesz, która z osób, do których dotrze ten komunikat, będzie w stanie Ci pomóc.


4) Zarejestruj się w Urzędzie Pracy
Korzyści to nie tylko zasiłek i ubezpieczenie ale i wielość szkoleń, jakie są proponowane osobom bez pracy. Status bezrobotnego uprawnia do korzystania z funduszy unijnych i pierwszeństwo w wielu darmowych kursach.

 

5) Zainwestuj w dokształcenie
To najlepsze, na co możesz spożytkować wolny czas. Szlifuj język, trenuj umiejętności. Prócz kursów finansowanych z Urzędu Pracy, spróbuj znaleźć fundusze na szkolenie zawodowe, które otworzy Ci drzwi nawet do innych branż, niż te, z którymi miałeś do czynienia lub da specjalistyczne umiejętności w Twoim zawodzie. Najpierw jednak sprawdź zapotrzebowanie na dane umiejętności – jeśli jakiś certyfikat często pojawia się w ogłoszeniach o pracę, warto zainwestować w zdobycie go.


6) Spróbuj zająć się czymś dorywczo
Jeśli czas szukania pracy wydłuża się, możesz podjąć dorywczą pracę, którą można wykonywać zdalnie lub na umowę zlecenie. Branża nie ma znaczenia, jeśli szukasz źródła dochodu. Co więcej, ważne jest, aby nie odzwyczaić się od pracy i nie traktować okresu bezrobocia jak wakacji. Dlatego nawet najprostsza praca tymczasowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie przestawaj jednak szukać właściwego zatrudnienia.


Utrata pracy oznacza dla wielu duże problemy, wiąże się także z przykrymi emocjami, ale nie warto tracić czasu na rozpaczanie. Tylko aktywne działanie przyniesie rezultaty i sprawi, że zwolnienie nie odbije się negatywnie na Twojej sytuacji zawodowej, finansowej i psychicznej. Pamiętaj więc, że tracąc pracę, nie jesteś w potrzasku. Działaj i nie trać wigoru!


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

Praca! Wypełnij formularz i aplikuj na oferty pracy w Polsce i za granicą

 

zwolnienie z pracy, straciłem pracę i co dalej, oferty pracy, baza CV

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość