1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarMerchandiser

Nazwa tego stanowiska brzmi niczym nazwisko jakiegoś niemieckiego filozofa, ale by zostać Merchandiserem nie trzeba mieć tytułu profesora. Wystarczy nieco marketingowego zacięcia i… poczucie estetyki.

Jeśli przechadzając się po centrum handlowym, zdecydujemy się zaglądnąć do sklepu, gdyż skusiła nas para pięknie wyglądających manekinów, znaczy to, że zatrudniony tam merchandiser spisał się na medal.


Praca w charakterze merchandisera polega na dbaniu o ekspozycję towaru w sklepach. Jest to praca w handlu, ale obejmuje także inne dziedziny – takie jak marketing a nawet praca fizyczna. Oferowane wakaty na tym stanowisku nie zawsze oznaczają ten sam zakres obowiązków. Obecnie merchandiser to bardzo pojemna kategoria i jego zadania zależne są od tego, czy pracuje on w hurtowni lub u producenta danego produktu, czy też w samym sklepie marki albo w supermarkecie. Jeszcze inna możliwość to zatrudnienie przez agencję świadczącą usługi merchandisingowe.


Jest to strategiczna postać z punktu widzenia skuteczności sprzedaży. Mając do dyspozycji wyposażenie sklepu, czyli półki, wieszaki, lady, manekiny itp., może dowolnie projektować wystój sklepu tak, aby był on miejscem przyjaznym dla kupujących. Tu liczy się wyczucie smaku, kreatywność i zmysł estetyczny.
Jednak równocześnie osoba ta musi dbać o to, by towar był prezentowany w sposób wzbudzający w klientach niepohamowaną rządzę posiadania tych produktów. Merchandiser powinien być więc także specjalistą od marketingu i zachowań konsumentów. Jeśli chodzi o ten aspekt jego pracy, do jego decyzji będzie należało strategiczne uporządkowanie towaru pod względem ceny. Praca w takim charakterze dotyczy osób zatrudnionych w sklepach i butikach. Ten profil pracy z towarem nazywa się Visual merchandisingiem.


Z kolei wielkopowierzchniowe hipermarkety wymagają od merchandisera większej uwagi co do stałej obecności produktów na półkach. Musi on sprawdzać daty ważności, dbać o płynność uzupełniania towaru, panować nad zapasami magazynowymi. Często wiąże się to także wprost z wykładaniem towaru. Choć profesja ta może wiązać się z pracą fizyczną, to merchandiser w supermarkecie ma także inne możliwości. Z pozycji koordynatora zarządza on zespołem innych pracowników, a także nadzoruje pracę pań częstujących serkiem lub chipsami na promocjach.


Jeszcze inaczej może wyglądać praca na tym stanowisku, gdy łączy się ją z funkcją przedstawiciela handlowego. Wówczas jako osoba dbająca o interes konkretnego producenta, prowadzi także rozmowy z właścicielami sklepów, negocjuje warunki umowy obecności produktów w danym supermarkecie.


W jakim trybie pracuje się w tym zawodzie? Z uwagi na różnorodny charakter pracy, jaką może wykonywać merchandiser, trudno dać jedną odpowiedź. Jednak przeważnie firmy działające na polskim rynku umożliwiają wykonywanie tej pracy w niepełnym wymiarze godzin o nienormowanym czasie pracy, czasem także w systemie zdalnym. Wówczas wystarczy tylko raportować o swej działalności wysyłając do macierzystej firmy zdjęcia swoich ekspozycji. Często pracodawcy chcą współpracować z osobami, które mają własną działalność gospodarczą. W tym wypadku jest to wymarzona praca dla osób, które poszukują dodatkowego zajęcia lub nie mogą pracować na pełen etat. Jednak tam, gdzie praca ta jest mocnej związana z działem handlowym, merchandiser pracuje w normalnym trybie.


Pracodawcom zależy, by osoba na tym stanowisku miała doświadczenie i nie trzeba było jej wdrażać w tajniki merchandisingu. Wykształcenie artystyczne oraz zdolności manualne są potrzebne w sieciach butików, czyli tak, gdzie merchandiser może kreować wystrój sklepu. W większych sklepach natomiast wykształcenie nie gra tak dużej roli, jak kompetencje osobiste: dobra organizacja pracy, umiejętności interpersonalne, nastawienie na realizację celów.

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Szukasz pracy? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!


 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość