1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarMam pracę – szukam nowej

„Nigdy nie przestawaj szukać" – to motto dzisiejszych pracowników. Wypatrywanie kolejnych szans stało się nowym sposobem na zawodowe życie.

Udało się! Dostałeś pracę, znalazłeś swoje miejsce na Ziemi. Adaptujesz się do nowego miejsca, z czasem czujesz się coraz pewniej, w końcu zakorzeniasz się w biurze, zaprzyjaźniasz z ludźmi – wydaje się, że nic nie jest w stanie Cię ruszyć z tego miejsca. „Chyba że…” – prędzej czy później, nawet będąc zadowolonym ze swojej sytuacji zawodowej, pojawia się myśl o tym, że być może gdzieś indziej czeka na nas coś lepszego.


Najczęstszym impulsem do takich przemyśleń, a w końcu także decyzji, jest propozycja pracy lub nawet przypadkowe natknięcie się na ofertę pracy, w której wymagania odzwierciedlają nasze doświadczenie i kompetencje. Odzywa się podszept ukrytego hazardzisty: spróbować zawsze warto! Być może brak presji związany z koniecznością znalezienia nowej pracy doda nam pewności siebie, a jako „zajęci” kandydaci, będziemy mogli wynegocjować wyższą stawkę? Oto początek nigdy niekończącej się gry na rynku pracy: mamy pracę, ale zawsze możemy ją zmienić.


Bierność nie taka straszna


Miano biernego kandydata nie jest pejoratywnym określeniem osoby, która milczy na rozmowie kwalifikacyjnej. A rekruterom na pewno nie kojarzy się negatywnie, wręcz przeciwnie. Istnieje duża grupa osób – badania Antal International pokazują, że nawet bardzo duża – która jest otwarta na propozycje zmiany pracy, choć nie przeszukuje codziennie nowych ofert. To ich właśnie nazywa się biernymi kandydatami – stanowią oni aż 56%grona specjalistów i managerów.


Główny Urząd Statystyczny w najświeższym badaniu aktywności zawodowej Polaków podaje, że szeregi biernych kandydatów zasilają młodzi ludzie (do 35 lat, w późniejszym wieku ich liczba lekko spada)o wyższym wykształceniu. To profil osób, których kariera jest dynamiczna. Są w wieku, który pozwala na elastyczność, mogą one też pochwalić się skończonymi studiami, które dodają im atrakcyjności w oczach pracodawców i nieraz są warunkiem gry o stołek.


Zmiana na lepsze


Jakie są powody, dla których zatrudnieni chętnie rozmawiają o zmianie pracy? Gdyby byli niezadowoleni z obecnej posady, szukaliby zapewne pracy na własną rękę. Wydaje się, że kluczowa w tym względzie jest perspektywa rozwoju. Obecna praca jest dobra, ale w innym miejscu można swoje umiejętności wykorzystać w nowy sposób. Zmiana otoczenia, nowe kontakty, czasem nawet zmiana branży – czy nie dostarcza to okazji do rozwoju zawodowego? Coraz szerszy zakres kompetencji przyda się także… do zdobycia w przyszłości kolejnej posady.


Oczywiście są i bardziej przyziemne powody. Najważniejszym jest wysokość wynagrodzenia. Zawsze chciałoby się zarabiać więcej niż obecnie, toteż jeśli tylko pojawi się na horyzoncie hojniejszy pracodawca, uważniej zaczynamy słuchać, co ma do powiedzenia. Wg GUS-u motyw finansowy wymienia większość osób rozważających odejście z pracy – niezależnie od szczebla kariery. Badania Antal International mówią z kolei, że aż 99% specjalistów uważa lepsze warunki finansowe za wystarczający argument do zmiany pracy. Podobnie niemal wszyscy (97%) potwierdzają, że kultura organizacyjna firmy może zadecydować o porzuceniu pracodawcy, tyle samo osób przyznaje także, że wyzwanie bardziej odpowiedzialnego stanowiska jest na tyle kuszące, że rzuciliby dla takiej posady obecną pracę.


Ważne jest jednak, że do podjęcia decyzji na korzyść przeszłego pracodawcy bierni kandydaci biorą pod uwagę wszystkie trzy czynniki. Oferta musi być więc rzeczywiście konkurencyjna.


Czym nas przekupują?


Headhunterzy dobrze o tym wiedzą. Znają sposoby skuszenia pracownika, któremu być może nawet przed usłyszeniem propozycji nie przyszła do głowy myśl o zmianie pracy. Bonusy, benefity, opieka zdrowotna i karnety na siłownię mają czynić pracodawcę atrakcyjniejszym od obecnego szefa. Ale to dopiero początek.


Employer branding jest rozwiniętą gałęzią marketingu, którego zyski są przeliczalne na miliony złotych – a o efektach pracy speców od wizerunku pracodawcy niech świadczy przykład: TVN, Google, Żywiec, L'Oréal Polska, PGNiG, Polskie Linie Lotnicze LOT, KGHM Polska Miedź, Ernst & Young, Nestlé Polska, Volvo – kto na samo brzmienie nazwy jednej z tych firm nie pomyślał o niej entuzjastycznie, jako o miejscu pracy? To top 10 najatrakcyjniejszych pracodawców w dziedzinie biznesu wg badania Universum Professional Survey 2011. Działy HR właśnie takich firm są nastawione na rekrutacje biernych kandydatów, wysoko wyspecjalizowanych managerów, których odbicie konkurencji stanowi niezły kąsek dla headhunterów.


Gdy nie jest dobrze


Istnieje także grupa osób, których życie zawodowe nie upływa pod znakiem świetnej posady i jeszcze lepszych propozycji pojawiających się na każdym kroku. Ani obecna praca nie jest dla nich satysfakcjonująca, ani nie mogą polegać jedynie na docierających do nich co jakiś czas wieściach o wakacie. 31% specjalistów poszukuje aktywnie nowej pracy, ponieważ dotychczasowe miejsce pracy nie jest dla nich źródłem satysfakcji. Ponad połowa tych osób za źródło frustracji uważa brak możliwości awansu. Zbliżona liczba jest niezadowolona ze sposobu zarządzania oraz kultury organizacji i dlatego szuka nowej pracy. Pracownicy chcą też rozwijać się przez uczestnictwo w szkoleniach i tam, gdzie pracodawca ich nie proponuje, stołki pomału pustoszeją.


Co ciekawe, jeśli pracodawca zapewnia takie warunki, to nie oceniamy tego, jako walor, który miałby nas przekonać do zostania. Jednak gdy ich brak, stają się ważnym powodem odejścia. Zatem to różne oblicza nieusatysfakcjonowania z pracy są bodźcem do odświeżenia CV i rozglądania się za nową pracą.


Wg badań Universum Professional Survey 2011 ponad jedna trzecia profesjonalistów w Polsce myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Czy za kolejne pół roku znowu czeka ich przeprowadzka?


 

Masz pracę? Zdobądź lepszą! Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość