1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarJak przygotować się do zmiany pracy?

Jeśli myślisz o szukaniu nowej pracy, nie działaj pod wpływem impulsu i przygotuj się na ten krok. Sprawdź, jak gładko przejść rozstanie z pracodawcą i znalezienie nowego zatrudnienia, by decyzja ta przyniosła Ci zysk.

Odejście z pracy nie jest krokiem bez konsekwencji. Zmiana ta wprowadza sporo zamieszania, na które trzeba być, gotowym i dobrze się na nie przygotować. Zadbanie o kilka szczegółów przed krzyknięciem „Adieu!” pracodawcy, pozwoli Ci na tej decyzji dużo zyskać. Bo czy nie dlatego chcesz rozpocząć nowe życie w innej firmie?


1) Przemyśl kierunek swojej kariery
Skoro coś sprawia, że chcesz odejść z obecnej firmy, przeanalizuj, w jakim środowisku i w jakiej pracy byłoby ci dobrze. To okazja, by na nowo wyznaczyć cel i kierunek rozwoju kariery. Jeśli zaś pozostaniesz przy obecnej branży, zastanów się, czego oczekujesz po nowym pracodawcy. Możesz zacząć robić research firm, dla których chciałbyś pracować i przygotowywać się do wymagań, jakie stawiają.


2) Bądź atrakcyjniejszym kandydatem
Na minimum miesiąc przed odejściem z pracy zapisz się na kurs lub szkolenie z dziedziny, w której chcesz szukać pracy. To bardzo ważne, gdyż rozwijając się w ten sposób po pierwsze robisz coś w stronę doskonalenia siebie, po drugie dajesz sygnał przyszłemu pracodawcy, że samodzielnie dbasz o podnoszenie kwalifikacji, szukasz, eksplorujesz nowe tereny. Nie mówiąc o tym, że dodatkowy certyfikat czyni cię konkurencyjnym wobec innych kandydatów. Dobierz kurs tak, aby uzupełnił twoje doświadczenie.


3) Odśwież CV
Spisz wszystkie obowiązki, jakie wykonywałeś na obecnym stanowisku. Zastanów się, jak atrakcyjnie je przedstawić, co mówią o twoim obecnym profilu zawodowym. Przeanalizuj je w następujący sposób: byłem odpowiedzialny za dany rodzaj projektów,  z których mnie rozliczano – jestem więc przygotowany do pracy na samodzielnym stanowisku. Zdziwisz się, jak bogate masz doświadczenie. Po dłuższym okresie pracy uda Ci się także bardziej świadomie opisać swoje zalety i umiejętności, jakimi rzeczywiście odznaczałeś się w pracy.


Uaktualnij także formę CV, bo rekrutacyjne trendy szybko się zmieniają, np. obecnie odchodzi się od pisania daty urodzenia. Ciągle używasz zdjęcia z dyplomu? Może bardziej dojrzały wizerunek wpłynie na twoją korzyść.


4) Zacznij szukać nowej pracy
To najprostsze czy najtrudniejsze zadanie? Jeśli dasz sobie nieco czasu i będziesz działać strategicznie, pójdzie gładko. Pod presją czasu wysyłamy aplikacje gdzie kolwiek i bez analizy ofert. Twoja strategia może być inna: pisz do najlepszych firm, nawiązuj kontakty, odświeżaj znajomości. Daj czas pracodawcy, by Cię znalazł, dlatego zawczasu zarejestruj się w serwisie rekrutacyjnym. Zasygnalizuj światu: jestem do wzięcia! Mając jeszcze stare zatrudnienie, nie musimy brać pierwszej lepszej okazji, dlatego dobrze jest zacząć szukać pracy wcześniej, nabrać doświadczenia w rozmowach kwalifikacyjnych, próbować, jakie aplikacje zdają egzamin, jakie nie.


5) Przygotuj się w kwestiach formalnych
Pamiętaj o okresie wypowiedzenia. Jego długość zależna jest od stażu pracy w jednej firmie: Jeśli jest to mniej niż 6 miesięcy przy umowie na czas nieokreślony lub powyżej 6 miesięcy na czas określony, otrzymujesz 2 tygodnie. Wówczas okres wypowiedzenia umowy kończy się w sobotę, przy czym bieg tego okresu rozpoczyna się od następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia. Przysługuje Ci miesiąc wypowiedzenia, jeśli pracowałeś powyżej pół roku, 3 miesiące otrzymują zaś ci, którzy pracowali ponad 3 lata w jednym miejscu. Pamiętaj, że odcinki te liczy się zawsze od pierwszego dnia miesiąca. Wraz z pracodawcą możesz jednak skrócić okres wypowiedzenia, jeśli kolidowałoby Ci to z rozpoczęciem nowej pracy.


Nie zapomnij sprawdzić, czy nie wiążą Cię klauzule o zakazie pracy u konkurencji. Bardzo ważne jest także otrzymanie świadectwa pracy.


6) Zakończ wszystkie swoje sprawy
Z pewnością jest szereg spraw, jakie rozpocząłeś i nie zdążysz skończyć. By nie wprowadzać zbędnego zamętu, przekaż je kolegom, poinformuj klientów, z kim należy się kontaktować. Dokończ wszystko, co może mieć swój finał jeszcze w czasie twojej obecności.


7) Odejdź w zgodzie
Nawet jeśli coś poróżniło cię z szefem lub kolegami, nie odchodź w atmosferze wrogości. Nawet jeśli gest rozejmu będzie cię wiele kosztował, zdobądź się na niego. Dobrze będzie to świadczyć o tobie, jako osobie, nie tylko pracowniku. Jeśli zaś Twoje odejście nie ma nic wspólnego z urazą, możesz pomyśleć o imprezie pożegnalnej czy choćby rozesłaniu maili z podziękowaniem współpracy. Poza oczywistym aspektem dobrego smaku, jakim będzie miłe poleganie, pozytywne wrażenie na koniec może się także opłacić dobrymi referencjami, a nawet poleceniem przez pracodawcę innym firmom.

 

8) Rozpocznij nową pracę z energią i zapałem
Do tego nie potrzebujesz specjalnych instrukcji. Jeśli zdobędziesz lepszą pracę, na pewno będziesz pełen zaangażowania, które przekujesz na świetne wyniki.


Powodzenia!


Autor: Elżbieta Bartoszewska
 

 

Chcesz zmienić pracę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość