1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarJak nie powinno wygądać CV?

Sprawdź, jaki wzór CV nigdy nie przejdzie przez sito rekrutera. Te błędy w CV dyskwalifikują kandydata na starcie.

Przerost formy nad treścią

 

CV - wzór do pobrania po wypełnieniu formularza on-line!

 


Wyróżniające się CV nie musi wyglądać jak kolorowy plakat. Tym czasem wiele osób uważa, że tylko krzykliwa forma dokumentu skutecznie przyciągnie uwagę pracodawcy. Używają wymyślnych czcionek, nieuzasadnionego pogrubienia i kursywy. Wszystko znajduje się na kolorowym tle, a w rogach umieszczane są ozdoby jak z perskiego dywanu. Jest to błędem z trzech powodów:


1) CV jest nieczytelne. Zbyt duża liczba elementów dekoracyjnych męczy wzrok. Rekruter nie dojdzie nawet do doświadczenia zawodowego, bo czytanie takiego życiorysu trwa 3 razy dłużej.


2) Nie wygląda to profesjonalnie. Takie CV wzbudza podejrzenia, że próbujesz odwrócić uwagę od braku doświadczenia.


3) Dobrze jest zostać zapamiętanym, ale dlaczego jako ekscentryk i właściciel niezbyt dobrego gustu, a nie bardzo dobry kandydat?


Aplikacyjne Usability


Rekruter przeznacza średnio 10 sekund na CV. Pierwszy kontakt to tak naprawdę skanowanie wzrokiem dokumentu w poszukiwaniu słów kluczowych. Jeśli giną one w gąszczu tekstu, CV ląduje w koszu.


Wielu kandydatów robi wszystko, by tylko utrudnić rekruterowi wychwycenie tych najważniejszych informacji z CV. Jak? Nie wyróżniając wizualnie kategorii, kolejnych miejsc pracy, pisząc niemal ciągiem wszystkie dane. CV musi być czytelne i przyjemne oku. Stosuj więc logiczną i konsekwentną metodę wyszczególniania informacji o sobie. Oddzielaj wizualnie rubryki, nie upychaj na siłę całej treści na jednej stronie, niepotrzebnie zagęszczając tekst.


Pamiętaj, by używać jednej i podstawowej czcionki, np. Times New Roman, Arial, Calibri. Zachowaj rozsądną interlinię I oddzielaj jedną linijką przerwy kolejne kategorie. Możesz wybrać taki wzór CV, który podzieli optycznie stronę na te poszczególne części (doświadczenie, wykształcenie, zainteresowania itp.).


Jakie zdjęcie w CV?


CV ze zdjęciem zwiększa szansę na zostanie zapamiętanym. Ale nie zawsze pozytywnie: naga kobieta w płatkach róż aplikująca na sekretarkę, wakacyjna fota w slipkach kandydata na managera albo uwodzący uśmiech i zajmujący połowę kadru wielki dekolt pewnej specjalistki ds. jakości – to tylko niektórzy kandydaci, a raczej ich zdjęcia, jakie zapamiętali rekruteruterzy. Jak więc powinno wyglądać zdjęcie w CV?


1) Strój powinien być biznesowy i profesjonalny - zdjęcia w negliżu, krótkie spódnice i duży dekolt nie zdają egzaminu.
2) Zdjęcie powinno być wyraźne. Efektom bąbelków, kresek i rozmycia, specjaliści mówią nie.
3) Twarz na zdjęciu musi być rozpoznawalna – zamieszczamy swoje zdjęcie a nie ładniejszej koleżanki. Wizerunek musi być także aktualny, szczególnie jeśli chodzi o panie i ich skłonności do częstych zmian fryzur.
4) Fotka musi być na neutralnym tle: żadne kotki, pieski, domy, krzaki i samochody na drugim planie.
5) Nie powinno przekraczać 100 KB.


Problemy techniczne


Podanie o pracę najlepszego kandydata może zostać odrzucone jeszcze zanim pracodawca otworzy dokument. Nawet nie zdoła tego zrobić. Jego komputer nie obsługuje pliku, w jakim zapisał go kandydat.


By uniknąć takiej sytuacji, najbezpieczniej zapisywać pliki w formacie doc. lub PDF. Szczególnie poleca się tę drugą opcję –dzięki temu treść „nie rozjedzie” się na innym komputerze. Również trzeba pamiętać, aby przesyłany plik nie był zbyt duży, tj. do 1 MB, gdyż większy może obciążyć skrzynkę rekrutera i nie zostać ściągnięty.


Dobry kandydat, wzór CV bez zarzutu – nic tylko zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ale telefonu od pracodawcy brak. Dlaczego? Ponieważ w dokumencie nie ma formułki o przetwarzaniu danych osobowych. Bez niej CV nie może brać udziału w procesie rekrutacyjnym.


Jak widać życiorys zawodowy to wyzwanie także od strony jego formy. Właściwy wzór CV pomoże uniknąć tych pułapek, dlatego najlepiej skorzystać z formularza CV do pobrania w pliku, który posłuży do stworzenia swojej indywidualnej wizytówki .


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

Znajdź pracę w controlfind.pl. Dołącz do bazy CV i przeglądaj oferty pracy po zalogowaniu!
 

jak nie powinno wyglądać cv

 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość