1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarJak napisać CV?

Zobacz, jaki wzór CV jest uważany przez pracodawców za najlepszy. Daj im to, co postrzegają za naprawdę ważne i nie męcz niepotrzebnymi informacjami!

Jak napisać CV? Właściwie napisana aplikacja to coś, o czym rekruterzy marzą, dlatego chętnie dzielą się tym, jakie informacje są dla nich ważne. Stwórz taki dokument, który ułatwi rekruterom dostrzeżenie Twoich zawodowych atutów.

 

Wzór CV - wypełnij formularz on-line i wygeneruj darmowy plik!

 

Oto wzór CV marzeń każdego rekrutera:


1) Dane kontaktowe
… Służą do kontaktu, nie do lustracji kandydata. Pracodawca chce znać jedynie:


- Imię i nazwisko
- Aktualny adres – potrzebny rekruterowi, by stwierdzić: miejscowy/musi się przeprowadzić. W przypadku małej miejscowości, warto wpisać województwo
- Numer telefonu komórkowego
- Adres e-mail – pamiętaj, by brzmiał on profesjonalnie, czyli był zbudowany ze złożenia imienia i nazwiska, a nie ksywki z liceum.


Czego nie wpisywać?
Drugiego imienia, adresu zameldowania (jeśli inny niż zamieszkania), miejsca urodzenia, kraju (jeśli to Polska), imion rodziców, numeru dowodu osobistego, stanu cywilnego, telefonu stacjonarnego. Odchodzi się także od wpisywania daty urodzenia, by nie paść ofirarą dyskrymiancji ze wględu na wiek oraz uprzedzeniom związanym ze znakiem zodiaku.


2) Wykształcenie


- Daty w formacie miesiąc-rok. Jeśli nadal się uczysz, w miejscu daty granicznej wpisz „nadal”. Możesz dopisać także: „Planowana data ukończenia: 06.2013”
- Pamiętaj o odwróconej chronologii, czyli o wpisaniu na pierwszej pozycji szkoły ukończonej najpóźniej.
- Wypisz tylko szkoły wyższe, studia podyplomowe i szkoły policealne, chyba że edukacja zakończyła się na szkole średniej lub była ona szkołą o profilu ważnym z punktu widzenia przyszłej pracy, np. szkoła zawodowa czy technikum z dziedziny, w jakiej ubiegasz się o pracę.
- Kierunek i specjalność – to ważne uzupełnienie, szczególnie, jeśli pokrywa się ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz.
- Poziom wykształcenia – rekruter nie musi się domyślać, jakiego typu szkołą jest ta ukończona przez Ciebie. Zaznacz, że Twoje wykształcenie to np. wyższe magisterskie. Uzyskany tytuł również będzie dla niego pomocny.
- Informacje dodatkowe – zdecydowanie warto zatrzymać się w tym punkcie, o ile… mamy coś ważnego do powiedzenia o tym epizodzie w naszej historii edukacji. Co jest istotne dla rekrutera w tej kwestii? Zawsze zależy to od posady, na jaką się ubiegamy (dlatego trzeba modyfikować treść CV stosownie do niego). Tylko pod tym kątem wolno uzupełniać tę część wzoru CV. Może znaleźć się tu tytuł pracy magisterskiej i szczególne przedmioty, jakie mieliśmy w programie. Za to niezależnie od stanowiska, na jakie się ubiegamy, warto wspomnieć o wszelkich wyjazdach typu Erasmus i o działalności studenckiej.


Czego nie wpisywać?
Podstawówki i gimnazjum, szkół, z których zrezygnowaliśmy po semestrze, ocen na studiach (chyba, że otrzymałeś krajowe wyróżnienie), informacji o przedmiotach i dyplomach, jeśli nie ma to związku z profilem posady.


3) Doświadczenie zawodowe


- Daty w formacie miesiąc-rok. Jeśli nie rozstałeś się jeszcze z pracodawcą, w miejscu daty granicznej wpisz „nadal”.
- Pamiętaj o odwróconej chronologii, czyli o wpisaniu na pierwszej pozycji pracy wykonywanej najpóźniej.
- Nazwa firmy – wpisz pełną nazwę, która nie pozwoli pomylić firm o podobnych nazwach. Również zaznacz miasto, w którym pracowałeś. Dla jasności, podaj także branżę firmy.
- Stanowisko – określ je jednoznacznie. Nie dodawaj sobie jednak prestiżu wymyślnymi nazwami na proste funkcje (konserwator powierzchni płaskich etc.). Konkretna nazwa stanowiska jest tym, czego szuka rekruter. Chce Cię zidentyfikować w kontekście doświadczenia zawodowego, więc takie określenie mu to ułatwi. Podaj także poziom stanowiska: stażysta, asystent, manager.
- Zakres obowiązków – to bardzo ważny element, każdy wzór CV powinien go zawierać. Wypisz w formie punktów te zadania, które mają znaczenie dla stanowiska, na jakie się ubiegasz. Najważniejsze informacje wypisz na początku listy. Jeśli masz szczególne osiągnięcia (zwiększone obroty, usprawnienie procedur etc.), również je opisz. Jeśli działałeś w specyficznej branży, zaznacz i to.

Co napisać, gdy brak doświadczenia? Jak korzystnie ując bogate? Przeczytaj szerzej na temat doświadczenia zawodowego w CV


Czego nie wpisywać?
Bardzo szczegółowych obowiązków, nie posługuj się żargonem branżowym, jeśli szukasz pracy w innej dziedzinie.


4) Kursy / szkolenia / certyfikaty


- Daty w formacie miesiąc-rok. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze kursu, w miejscu daty granicznej wpisz „nadal”, ewentualnie dodając „Planowana data ukończenia: 06.2013”
- Pamiętaj o odwróconej chronologii, czyli o wpisaniu na pierwszej pozycji kursu ukończonego najpóźniej.
- Nazwa kursu – podaj nazwę instytucji i nazwisko prowadzącego, jeśli to poważana w branży osobistość. Miasto tylko, jeśli był to kurs odbywany za granicą. Jeśli otrzymałeś certyfikat lub dyplom, napisz jego pełne brzmienie.
- Opis kursu – wypisz dokładnie, jakie uprawnienia i umiejętności zdobyłeś na szkoleniu. Ważne jest, czego się na nim nauczyłeś i czym możesz dzięki niemu się zajmować, dlatego pamiętaj, by był to opis wyczerpujący, najlepiej w punktach. Ich kolejność dobieraj zawsze wg ważności na danym stanowisku.


Czego nie wpisywać?
Kompletnego programu szkolenia, gdyż nie ma na to miejsca. Możesz również pominąć te kursy, które nie mają nic wspólnego z posadą, o jaką się starasz, np. kurs nurkowania itp.


5) Znajomość języków obcych


-Wpisz język, w jakim rzeczywiście potrafisz się komunikować – pracodawcy nie interesuje to, że miałeś francuski w liceum. Ważne jest dla niego, czy w przypadku kontaktu z klientem francuskojęzycznym, będziesz umiał z nim porozumieć.
- Stopnień znajomości języka - dobry wzór CV powinien zawierać rozróżnienie znajomości języka w mowie, piśmie i rozumieniu. Nie zawsze bowiem w pracy konieczna jest umiejętność konwersacji, a np. jedynie pisemne sporządzanie umów. Wystarczą trzy stopnie znajomości: zaawansowany, średniozaawansowany, podstawowy.
- Informacje dodatkowe – jesteś native speakerem? Pracowałeś za granicą? Posługiwałeś się tym językiem w poprzedniej pracy? Masz certyfikaty znajomości tego języka? Douczasz się go cięgle? Koniecznie o tym wspomnij. To rzuca światło na Twoją rzeczywistą znajomość języka.


Czego nie wpisywać?
Nie wymieniaj języka, którym nie będziesz w tanie posłużyć się w pracy. Przy opisie stopnia znajomości wystarczą 3 stopnie, nie wgłębiaj się w subtelności miedzy dobrą znajomością, a dobrą plus.


6) Dodatkowe kompetencje i umiejętności


- Mocne strony – opisz swoje cechy osobowości, które podkreślą, że nadajesz się na dane stanowisko. Postaraj się wskazać jak najbardziej konkretne atuty, które faktycznie Cię opisują.
- Kompetencje zawodowe – nie mylić z powyższymi. Wskazują na konkretne umiejętności zawodowe. To wszystko, co zdobyłeś dzięki doświadczeniu i edukacji, a pozwoli ci realizować określone zadania w przyszłej pracy, np. doświadczenie w zarządzaniu zespołem, znajomość prawa autorskiego itp.
- Obsługa komputera – wymień konkretne programy, na jakich miałeś okazję pracować, np. program do faktur, oraz te, których używasz prywatnie, np. Adobe Photoshop. Możesz wspomnieć także o specjalistycznych narzędziach teleinformatycznych i sprzętach, takich jak kasa fiskalna.
- Prawo jazdy – wpisz kategorię oraz rok uzyskania dokumentu.

 

Przeczytaj, jak uczynić atutem swoje umiejetności w CV


Czego nie wpisywać?
Pospolitych atutów, jak odpowiedzialność, uczciwość, otwartość – nic nie mówią i są powtarzalne.


7) Cele zawodowe

 

To coraz bardziej pożądana informacja w CV. Zdefiniuj kierunek swojego rozwoju, wizję zawodowej przyszłości. Musi być ona realna i podkreślająca, że praca, o jaką się ubiegasz, jest dokładnie kolejnym krokiem w tym planie. Ta kategoria bardzo dużo o Tobie mówi.

 

Przykłady celów zawodowych poznasz tutaj


Czego nie pisać?
Elaboratu na temat swojej świetlanej przyszłości. Wystarczy kilka konkretów.


8) Zainteresowania


Wymień jedynie te dziedziny, którymi się pasjonujesz, wyróżniają Cie i mówią coś o Tobie. Jeśli pokrywają się z dziedziną zawodową, wspomnij o tym!


Czego nie wpisywać?
Literatury, muzyki i filmu – każdy może to o sobie powiedzieć. Nie sil się także na zbytnią oryginalność przez podanie ekscentrycznych form rozrywek

 

Przeczytaj o tym, co mówi o tobie Twoje hobby w CV


9) Dodatkowe sekcje dopuszczalne we wzorze CV


- Mocne punkty kariery
- Wyróżnienia i nagrody
- Organizacje i stowarzyszenia
Wypełnij tylko, jeśli rzeczywiście masz o czym wspomnieć i jeśli ma to znaczenie dla Twojego profilu zawodowego, doświadczenia i wiedzy.


Ten wzór CV Trafi w gust każdego rekrutera, ponieważ zawiera wszystko, co eksponuje Twoje atuty i ukazuje Cię w pełnym świetle. Jednocześnie nie jest przesycony zbędnymi informacjami, które wprowadzałyby chaos i zagrażały czytelności dokumentu.

 

 

Praca - wypełnij formularz on-line i zaprezentuj sie pracodawcy!

 

 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość