1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarCV – Umiejętności

Jak życiorys może opowiedzieć o tym, co potrafisz? Zobacz, co wpisać w dział „umiejętności” w CV!

Umiejętności miękkie i twarde są niemal tak ważne, jak doświadczenie zawodowe. Mówią o tym, co potrafisz zrobić – a przecież to jest najważniejsze w pracy i dlatego może decydować o zadudnieniu. Nie bagatelizuj więc tej części CV, umiejętności to twój wielki kapitał.

 

Wzór CV - wypełnij formularz on-line i wygeneruj darmowy plik!


Zastanawiając się, jakie umiejętności w CV najlepiej wymienić, zadaj sobie 3 pytania:


1) Czego nauczyłeś się w swoim doświadczeniu zawodowym? Przemyśl, jakiego typu umiejętności nabyłeś i wykorzystywałeś na poprzednich stanowiskach. Czy jako sprzedawca posługiwałeś się umiejętnościami negocjacyjnymi? Czy korzystałeś z jakiegoś konkretnego programu komputerowego w codziennej pracy (np. do fakturowania, ERP)? Czy pracując z klientem, wykształciłeś w sobie umiejętności interpersonalne?


Nie wahaj się przed takim „rachunkiem sumienia”, zdziwisz się, jak długa lista powstanie w ten sposób.


2) Jakich umiejętności oczekuje się w pracy, na jaką aplikujesz? Pamiętaj, by zawsze dostosować CV do wymagań na dane stanowisko. Przeanalizuj więc ofertę pracy. Rozważ, czy masz kompetencje wymienione w ogłoszeniu, a także jakie umiejętności powinien posiadać kelner, kierownik, nauczyciel czyli po prostu osoba, która wykonuje tę pracę, na jaką chcesz wysłać CV.


3) Jakie naturalne umiejętności posiadasz? Niektórzy mogą powiedzieć o sobie, że są np. urodzonymi liderami. Zastanów się, czy możesz wskazać takie kompetencje w sobie. Zastanów się także, czy dzięki własnym zainteresowaniom nie nabyłeś wartych do wpisania w CV umiejętności. Przykład? Jeśli jesteś miłośnikiem grafiki komputerowej, potrafisz obsługiwać programy graficzne. To także może się przydać!


To, co powinieneś wpisać w CV, to wypadkowa tych trzech grup umiejętności. Jeśli kompetencje nabyte w poprzednich miejscach zatrudnienia pokryją się z tymi, jakie będą dobrze oceniane na przyszłym stanowisku, a w dodatku pasują do tego Twoje osobiste zdolności, umieść w Curriculum Vitae właśnie te.


Ponadto w kategorii „umiejętności” wymień także te kompetencje, które Cię wyróżniają. Nie każdy może pochwalić się umiejętnością nabytą na specjalistycznym szkoleniu zawodowym.


Umiejętności miękkie czy twarde?


Umiejętności miękkie to te ze sfery osobistych zdolności, umiejętności społecznych, komunikacyjnych, wiążą się one także z tym, co mieści się pod pojemnych hasłem „inteligencja emocjonalna”. Czasami takie cechy bywają decydujące, komu powierzy się obowiązki. Np. gdy kandydaci na managera mają podobne doświadczenie i wiedzę, to rozwinięte umiejętności interpersonalne jednego z nich przeważą na jego korzyść.

Dlatego zawsze powinno się je wpisywać, ale uwaga: prawdopodobnie będą one sprawdzone na rozmowie kwalifikacyjnej przez postawienie w sytuacji, kiedy konieczne będzie ich użycie. Nie warto więc przypisywać sobie tego, czym nie do końca się odznaczamy. PrzypomniJ sobie także po jednym przykładzie, kiedy to w pracy wykorzystaliśmy tę umiejętność, możesz być o to zapytany.


Przykłady umiejętności miękkich to:
- umiejętność pracy w zespole, umiejętność negocjowania, umiejętności komunikacyjne, umiejętność rozwiązywanie problemów, pracy pod presją, myślenie analityczne,


Kompetencje twarde są zaś ściśle związane z wykonywaną pracą. To umiejętności zawodowe wykorzystywane w pełnieniu codziennych obowiązków. Konkretne „skile”, które pozwalają pełnić daną funkcję: np. znajomość języka JAVA, umiejętność obsługi kasy fiskalnej itp. Warto zauważyć, że pracodawcy nieraz wymagają wprost danych umiejętności twardych, dlatego jeśli możesz się jakąś odznaczyć, powinieneś wymienić ją jako pierwszą w swoim Curriculum Vitae.


Podsumowując, co wpisać w umiejętności w CV? Każdą zdolność, która Cię wyróżnia i sprawia, że sprawdzisz się na danym stanowisku. Nie zapomnij o konkretnych kompetencjach zawodowych, jak i tych z dziedziny osobistych umiejętności. Zawsze musisz mieć w pogotowiu przygotowany przykład, kiedy mogłeś posłużyć się daną umiejętnością w pracy zawodowej i jak dzięki niej odniosłeś sukces.

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

Szukasz pracy? Zarejestruj się w controlfind.pl i daj się znaleźć nowemu pracodawcy!


 

cv umiejętności zawodowe wzór cv

 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość