1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarCV - Doświadczenie zawodowe

Jak ukryć zbyt małe doświadczenie w CV? Jak korzystnie przedstawić duży zakres obowiązków? Zadbaj o to, by ten najważniejszy element życiorysu był Twoim największym atutem!

Doświadczenie zawodowe w CV jest tym, co z całego Curriculum Vitae najbardziej interesuje rekrutera. Nic nie powie o nas więcej, niż właśnie ta część dokumentu. Dlatego to jej warto poświecić więcej uwagi, zastanawiając się jak napisać dobre CV.

 

Nie wiesz jak napisać CV? Skorzystaj z formularza CV i pobierz darmowy plik!


1) Jak ująć swoje doświadczenie zawodowe?


Małe doświadczenie:


Jeśli dopiero zaczynasz karierę, wpisz każde zajęcie, jakie może budować twój dorobek. Nie ograniczaj się do pracy na etat. Zorganizowałeś konferencję naukową na uczelni? Zrobiłeś koledze stronę internetową? Koniecznie o tym wspomnij, przecież nauczyłeś się czegoś w ten sposób. To, że wykonywałeś jakąś pracę bez umowy, nie oznacza, że nie wpłynęło to na Twój rozwój. Pamiętaj więc, by napisać w tej części życiorysu każdą aktywność, podczas której zdobyłeś doświadczenie w jakiejś dziedzinie.


Duże doświadczenie:


Jak korzystnie ująć długą historię zatrudnienia? Zazwyczaj konieczna jest selekcja informacji, by nie wydłużać niepotrzebnie dokumentu. Po pierwsze zastanów się, jakie stanowiska z dotychczasowych miejsc pracy wiązały się z największą odpowiedzialnością i samodzielnością. Po drugie dopasuj listę miejsc zatrudnienia do stanowiska, na jakie obecnie się ubiegasz.


Odrzuć te pozycje, które nie mają znaczenia dla tej branży czy stanowiska. Ile stron CV czyta rekruter? Nie ma tutaj reguły, żadna liczba nie jest wiążąca, ale tendencja jest jedna: im jest ono krótsze, tym lepiej. Dlatego możesz usunąć te mniej ważne punkty w swoim doświadczeniu.

 

2) Co wpisać w doświadczeniu zawodowym?


Nazwa firmy w pełnym brzmieniu, w raz miastem, w którym wykonywało się pracę. To ważne w przypadku firmy ogólnopolskiej lub międzynarodowej. Dla jasności można także podać branżę firmy.


Stanowisko, jakie zajmowaliśmy. To bardzo ważne, by pomóc rekruterowi zidentyfikować, z kim od strony zawodowej ma do czynienia. Pamiętaj, by nazwa była adekwatna do rodzaju obowiązków.


Zakres obowiązków
– zatrzymaj się przy tym punkcie dłużej, jeśli zależy Ci na tym, by napisać dobre CV. Stwórz listę spraw, jakimi zajmowałeś się w pracy. Starannie wylicz te zadania, z którymi mierzyłeś się na co dzień, pokazując w ten sposób, w czym masz doświadczenie. Znów możesz dobierać obowiązki tak, by pasowały do tego stanowiska, o jakie się ubiegasz. Wymień je na początku. Wpisz także te wyjątkowe, jednorazowe zadania, jakie stały przed tobą: wdrażałeś zespół do nowego projektu? Byłeś przedstawicielem swojej firmy na konferencji? Jeśli o tym nie wspomnisz, nikt nie będzie o tym wiedział.


Osiągnięcia w pracy zawodowej są niezwykle wartościową informacją. Jeśli wynegocjowałeś korzystne warunki lub powiększyłeś obroty firmy, Curriculum Vitae jest właściwym miejscem, by się tym pochwalić. I nie bój się tego! Każdy pracodawca woli mieć pracownika, który ma jakiś dorobek, od tego, który go nie ma, lub się do niego nie przyznaje.


3) Jaki układ CV dobrze zaprezentuje doświadczenie?


Ułóż poszczególne pozycje w odwróconej chronologii, czyli zaczynając od ostatniej pracy, jaką wykonywałeś. Kandydaci bardzo często zapominają o tym, ze jest taki wzór CV ułatwia rekruterowi czytanie życiorysu.


Pamiętaj, by zapisać datę w formacie miesiąc-rok. Data dzienna nie jest potrzebna, a podanie jedynie roku nie daje jednoznacznej informacji, ile przepracowaliśmy u jednego pracodawcy.


Jeśli doświadczenie zawodowe jest Twoim największym atutem, nie wahaj się wpisać go zaraz po danych kontaktowych, przed wykształceniem.


Widzisz więc, jak napisać CV, by wyeksponować swoje doświadczenie zawodowe. Jest ono najistotniejszym elementem życiorysu, dlatego warto poświęcić czas na to, by rzetelnie opisać swój dorobek. Stanowisko i zakres obowiązków pracownika mówią o nim najwięcej. Zaś przez wskazanie swoich wyjątkowych osiągnięć stajemy się bardziej wartościowi dla pracodawcy od konkurentów, którzy mogą zapomnieć o tym, że każdy dobry wzór CV musi posiadać ten wyróżniający go element.

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

Szukasz pracy? Dołącz do bazy CV i daj się znaleźć nowemu pracodawcy!


 cv doświadczenie zawodowe cv wzór


Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość