1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebar„Życie i praca”

Nieefektywna praca objawia się w dwojaki sposób: wrażeniem braku czasu i natłoku spraw do załatwienia. Jeśli brzmi znajomo, sprawdź, jak radzi sobie z obowiązkami autorytet w dziedzinie efektywności David Allen

Dlaczego ciągle wydaje Ci się, że nie masz czasu? Dlaczego kolejny dzień w pracy był bieganiną, a Twoja głowa wypełniona jest dziesiątkami spraw oczekujących na swój finał? Odpowiedź nie będzie niespodzianką: pracujesz nieefektywnie. Zaskoczeniem jest jednak prostota rozwiązania tego problemu, jaką proponuje swojej książce „Życie i praca” David Allen – autor bestsellerów z dziedziny zarządzania czasem.


Najpierw jednak należy zgłębić przyczyny takiego stanu rzeczy. Przyjrzyjmy się typowemu dniu pełnemu obowiązków. Większość spraw zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym, ma charakter „do wykonania”. Najczęściej nie da się ich rozwiązać za jednym razem. Po pewnym czasie sprawy, jakie mamy na głowie, mnożą się, a my musimy dzielić swoją uwagę na każdą z nich.


To właśnie wielość zobowiązań i ich ciągła otwartość jest powodem wiecznego poczucia zaganiania. Sprawy niedokończone, które pojawiają się i wiszą nad nami, dopóki się ich nie pozbędziemy, są w centrum naszej uwagi nawet wtedy, gdy nie możemy się nimi zająć . Ich obecność ma tajemniczą moc rozpraszania, ciągłego przypominania o sobie i zagarniania naszej uwagi. Nie tyle praca nad nimi, a właśnie myślenie o nich jest największym ciężarem pracy. Są one zbędnym balastem dla naszej uwagi, jeśli:


1) Nie określiliśmy dokładnie rezultatów, do jakich mają doprowadzić. Postanowienie „muszę podnieść sprzedaż o 20%” to najgorzej sformułowany plan na przyszłość. Nie wiąże się z absolutnie żadną czynnością, która miałaby do tego doprowadzić. Jest zbyt ogólne.


2) Nie zdecydowaliśmy, jaki konkretnie krok jest będzie tym, który należy wykonać, by przybliżyć się do tego rezultatu. Potrzebny jest namacalny konkret. Dosłowne określenie co, jak i gdzie: Wykonać telefon do X przed 15.00, zebrać informacje o Y do końca tygodnia.


3) Nie zapisaliśmy tego gdzieś, gdzie zawsze mamy wgląd do planowanych działań – w prymitywnej wersji do kalendarza, w profesjonalnej do systemu zarządzania. Coś co, wyręczy nas z pamiętania o tych sprawach, a będzie skutecznie przypominać o harmonogramie działań. Nie o sprawach do zrobienia, ale o tym, co mamy teraz do wykonania.


Dlaczego jest to konieczne? Myślenie o tym, za co nie możemy się od razu zabrać, to strata czasu i energii. Otwarte zadania, o których trzeba pamiętać to zbyteczne obciążenie naszej uwagi. Robimy coś, ale za chwilę rozpraszamy się myślą o tym, że wisi nad nami inna sprawa.


Nie pozbędziemy się myśli o czymś, dopóki nie opatrzymy tego jasnymi wytycznymi co do realizacji i nie odłożymy na właściwą półkę. Nie zawsze wszystko da się od razu załatwić i skreślić z listy zadań, ale da się uporządkować listę spraw, o których musimy myśleć i mieć na względzie.


David Allen przekonuje, że kluczowe dla właściwego zarządzania sobą w czasie jest zrozumienie różnicy, jaka jest między sprawami, a pomysłami na działanie. Sprawy należy przetwarzać na pomysły na działanie, o których dłużej nie musimy myśleć. Za to w dogodnej chwili, którą wyznaczy nam dobry harmonogram, spełnimy kolejne kroki z instrukcji działania.


Myślenie o sprawach do zrobienia to tylko jeden z wielu aspektów pracy w chaosie niezorganizowania. W książce „Życie i praca. Jak znaleźć czas na wszystko” David Allen odsłania wszystkie pułapki uciekającego czasu, dając przy tym jasną receptę na zmianę tego stanu rzeczy.

 

KONKURS!

  

Odpowiedz na pytanie: Dlaczego ciągle odrywamy się od pracy?


Na autorów 3 najciekawszych odpowiedzi czeka książka
Davida Allena „Życie i praca. Jak znaleźć czas na wszystko Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego


Wpisz odpowiedź w komentarzu pod artykułem lub na naszym Facebooku pod postem z konkursem!


Na odpowiedzi czekamy do 13.03.2012 r.


Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość