1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarWiara w siebie czyni cuda?

Żadne przedsięwzięcie nie zostanie osiągnięte bez przekonania, że mamy moc, by sprostać temu wyzwaniu. Ale wiara w siebie pomaga nie tylko w pokonywaniu kolejnych przeszkód. To nie magia, to źródło siły do śmiałego spojrzenia na swe życie.

Każdy z pewnością ma za sobą doświadczenie wydarzeń, które umacniały wiarę w siebie i we własne siły. Prawdopodobnie nieobce są i te, które odbierały to poczucie. Dlatego na własnej skórze odczuliśmy znaczenie tego stanu i wiemy, że dobrze jest, kiedy w drodze przez życie kroczymy z wiarą w siebie. Kariera człowieka wierzącego w swój sukces może przybrać interesujący kształt – choć najczęściej jest on po prostu szczęśliwym człowiekiem, a że przy okazji ma cenne osiągnięcia, to już wynik nie tyle magicznej mocy pewności siebie, a zdolności do realizowania celów, jakie dzięki niej się wypracowuje.


Ludzie małej wiary


Nie wszyscy rodzimy się zdolni do podejmowania się odważnych wyzwań, wielu z nas ma problem z uwierzeniem, że może sięgnąć po wysoko postawione cele. Brak wiary w siebie to złożony problem natury psychologicznej. Rodzi się już w okresie dzieciństwa, a na kształt pewności swoich zdolności ma wpływ wychowanie i otoczenie najbliższych. Jest to poczucie wewnętrznej słabości związane z niską samooceną. Przekonanie o własnej bezsilności, jakie zostało w nas „wypracowane” przez rodziców, jest ciężarem, który może towarzyszyć w dorosłym życiu będąc główną przeszkodą w pokonywaniu kolejnych etapów życiowych. Waży na wyborach – czy to studiów, czy pracy – a także na ogólnym podejściu do życia. Naznacza je brakiem ambicji i chęci do działania. Osoby, w których nie wykształciła się nigdy wiara w siebie, często potrzebują pomocy psychologa lub coacha.


Jednak problem z pewnością siebie może dotyczyć także każdego, kto doświadczył porażki. To normalne, że niepowodzenie może zniechęcić przy okazji następnego przedsięwzięcia, jednak poczucie to nigdy nie powinno zdominować do tego stopnia, by poddać się i nie chcieć zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Na szczęście wiarę w siebie można odbudować.


Podróż do pewności siebie


Poczucie własnej mocy jest możliwe do zdobycia, istnieją proste sposoby, które zmieniają punkt widzenia na własne życie, dodając pewności, że możliwe jest osiąganie wysokich celów. Należy najpierw przygotować się do tej podróży: przyjrzeć się temu, gdzie obecnie się znajdujemy, co udało się nam dokonać i dokąd zmierzamy w swoich zamierzeniach. Można wesprzeć się przy tym pytaniem o wyznawane wartości, o to, co uważamy za ważne.

 

To forma podbudowy pod szczegółowe wytyczenie ścieżki, jaka doprowadzi nas do określenia konkretnych celów. Są one ważne dla pobudzenia wiary w siebie. Wytyczenie śmiałych osiągnięć jest krokiem, na który nie każdy potrafi się zdobyć. Ale kluczową rolę odgrywa tu przygotowanie do ich realizacji. Pokonując z powodzeniem po kolei drobne etapy prowadzące na wyznaczony szczyt, łatwiej uwierzyć w to, że ostateczne zamierzenie jest w zasięgu naszych możliwości. W tym celu warto gromadzić wiedzę na interesujący nas temat i skupić się na opanowaniu podstaw czy zdobyciu drobnych sukcesów w tej dziedzinie. I co najważniejsze – bez skrępowania gratulować sobie pokonywania tych drobnych kroków. Nic nie dodaje bardziej skrzydeł niż pokazanie sobie, że potrafimy realizować założenia.


Następnie przychodzi czas na zwiększenie wymagań wobec siebie – kiedy po drobnych sukcesach będzie nas na to stać. Można śmiało przejść do takiej postawy – zwiększenie zaangażowania dodaje naturalnego „kopa” do kolejnych zmagań.


W ten sposób żaden cel nie wydaje się zbyt wygórowany, a wiara w siebie, jaką w tym procesie się zyskuje, staje się podstawą do rzeczywistego działania, które może oznaczać dla nas zawodowy sukces. Kluczem jest właściwe spojrzenie na swe możliwości: skoro mamy bazę w postaci wiedzy i małych osiągnięć, zyskujemy pewność co do tego, iż mamy zaplecze do osiągnięcia celu oraz że potrafimy je osiągać przez swoją pracę. To swoiste perpetuum mobile, za sprawą którego to, co nas dowartościowuje pozwala nam mierzyć wyżej i zdobywać kolejne potwierdzenia swojej skuteczności. Choć mechanizmu tego w naturze do dzisiaj nie zaobserwowano, to w tym przypadku działanie wiary w siebie nie jest żadną magią – to zasługa naszej ciężkiej pracy, jaką włożyliśmy w podbudowę pod osiągnięcie głównego celu.


Powodzenie na całej linii


Wierząc w siebie nie zyskujemy tylko namacalnych korzyści, jakimi są osiągnięte zamierzenia. Wiara w swoje siły realizuje się przecież także w życiu prywatnym, które nabiera pełni, gdy znamy swoją wartość. Otwiera to drogę do pozytywnej aktywności na wielu polach, rozwiązywania problemów w twórczy sposób i prowadzenia szczerych i serdecznych stosunków z innymi ludźmi.


Osoba wierząca w siebie nie przeskakuje swoich zdolności by w cudowny sposób zdobyć świat. Budując pewność siebie, wkładamy wysiłek w realizowanie swoich planów, są to konkretne czynności dające realne poczucie, że jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy wartościowych. To zaś przekłada się na możliwość życia pełną piersią, nie odrzucając żadnej szansy, jaką daje los.


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość