1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarW kreatywnym otoczeniu

Wkładamy wiele wysiłku, by wciąż sypać pomysłami jak z rękawa. Lecz kreatywność nie jest tylko kwestią zdolności właściwej jednostce. Twórczości sprzyja także środowisko, w jakim się pracuje.

Problem kreatywności zwykle rozpatrywany jest od strony osoby, która wykazuje się takim lub innym stopniem twórczego myślenia. Pomysłowość jest wówczas rozumiana jako cecha konkretnego człowieka, która to zależna jest od inteligencji czy pracy wkładanej w rozwój innowacyjnego myślenia. Tymczasem równie istotne jest to, co na zewnątrz, czyli środowisko, w którym można wykazać się kreatywnością. Miejsce pracy i ludzie, z którymi się współpracuje wpływają na pomysłowość każdego z nas.


Czym skorupka za młodu...


Sięgnijmy do czasów dzieciństwa, kiedy to beztrosko oddawaliśmy się przeróżnym aktom twórczym. Co sprawiało, że spod naszej ręki wychodziły setki rysunków i plastelinowych ludzików? Po pierwsze to kwestia wieku, w którym to zdolności poznawcze rozwijają się jak szalone. Ale poza tym znany jest fakt, że specyficzne warunki wychowania wpływają na rozwój kreatywności. Postawa rodziców pozwalająca wydobyć z dziecka twórcze myślenie opiera się m.in. na dawaniu pociechom różnorodnych zadań do realizacji, nagradzaniu kreatywności i podejmowania ryzyka, prowokowaniu dzieci do wyrażania odmiennego zdania. – Poczucie bezpieczeństwa i równocześnie duża swoboda w rozwoju osobistym – tak zdaniem Barbary Uklei, psychopedagoga, można w skrócie ująć dobre warunki do rozwoju małego artysty. Młody człowiek, który rozwija się w atmosferze promującej kreatywność, ma szansę wyrosnąć na kogoś, kto myśli nieszablonowo i imponuje inwencją twórczą. Jednak potencjał ten może zostać stłumiony już w pierwszej pracy, do jakiej trafi, bądź przeciwnie – może się on rozwinąć w stronę, jakiej nikt by się nie spodziewał.


Okiem behawiorysty


Jeśli swą kreatywność chcemy wykorzystywać w pracy, to podobnie jak w dzieciństwie, nasza efektywność w dużej mierze zależna jest od środowiska, w jakim pracujemy. A jeśli mówimy o wpływie środowiska, to trzeba uwzględnić spojrzenie naukowców lubujących się we wszelkich interakcjach podmiotu z otoczeniem, czyli bezwzględnych i nieczułych na wzniosłość twórczości behawiorystów. Dla nich spawa jest prosta. Każde zachowanie, jakie jest dla nas standardem, przyjęło się, ponieważ było dotychczas skuteczne w danej sytuacji. Wraz ze zmianą sytuacji zewnętrznej, potrzebna jest zmiana zachowania – ot, i mamy twórczość. „Zachowanie innowacyjne”, to prosta reakcja na niestałe środowisko. Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba, który chce pobudzić swoją kreatywność? Że najwyższy czas zmienić pracę. Zmiana otoczenia wymusza zmianę myślenia. Przyzwyczajenia z jednej firmy i szablonowość, w jaką się w związku z tym popada, w nowym miejscu pracy mogą się nie sprawdzić, więc trzeba wymyślić nową strategię.


Wrogowie postępu


To właśnie rutyna w jednym miejscu zatrudnienia sprawia, że kreatywność pracowników zaczyna kuleć. Winna jest sama organizacja. Bywa, że jest to środowisko wrogie wszelkiej pomysłowości. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, że ludzie zamiast sypać pomysłami podczas codziennej pracy, chadzają utartymi ścieżkami. Jeśli firma jest duża, rozmywa się znaczenie jednostki, wobec czego jej pomysły giną w tłumie. Osoby decyzyjne często odgrodzone są niewidzialną barierą od swoich pracowników, więc nie dochodzą do nich głosy „z dołu”. Często zapomina się o znaczeniu doszkalania i czerpania inspiracji z zewnątrz. Co ciekawe, za element kastrujący innowacyjne myślenie podaje się nawet wystrój biura. Bywa, że pomieszczenia izolują od siebie ludzi, lub układ pokoju wymusza siedzenie tyłem do współpracowników, a to nie sprzyja wymianie myśli i powstawaniu ciekawych idei. Poza tym tam, gdzie wnętrze przytłacza monotonią, również próżno szukać inspiracji.


Czynnik ludzki


Prawdziwym problemem dla rozwoju kreatywności w miejscu pracy są inni współpracownicy. Rola managera jest w tym punkcie kluczowa. Jego praca polega na tym, by skutecznie wydobywać ze swego zespołu płodne koncepcje. Lider może jednak okazać się typem autorytarnego przywódcy, który zna tylko jedno źródło ciekawych pomysłów – własną głowę. W takich warunkach kreatywność duszona jest w zalążku. Także szeregowi pracownicy mogą się do tego przyczynić. Ich zniechęcenie łatwo udziela się nawet najbardziej twórczej jednostce. Receptą na te międzyludzkie interakcje okazuje się dobra atmosfera. Jak wpływa ona na innowacyjność myślenia? – Rośnie zakres skojarzeń, elastyczność klasyfikowania informacji do różnorodnych grup i łatwość w postrzeganiu zarówno różnic, jak i podobieństwa pomiędzy różnymi obiektami. Ponadto wzmocniona zostaje potrzeba poszukiwania różnorodności oraz motywacja wewnętrzna, a są to właśnie cechy osób twórczych – ocenia psycholog Agnieszka Czerw.


Eldorado pomysłów


Jak więc zaaranżować miejsce pracy do tego, by firma produkowała tony niekonwencjonalnych koncepcji, by problemy, z jakimi się spotyka, rozwiązywać z polotem? Kreatywność powinna biegnąć w jej krwiobiegu. Joanna Podgórska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
twierdzi, że ważne jest, aby innowacja została przyjęta jako wartość firmy i zaszczepiona pracownikom. Następnie przedsiębiorstwo powinno czerpać z tej atmosfery poprzez otwartość na pomysły pracowników, wspieranie ich niezależności i dopuszczenie ich do realizacji ich idei. Tak zorganizowane otoczenie działa pozytywnie na kreatywność osób w nim przebywających, bo jest „kreatywnogenne” – sprzyja wymianie myśli i każdy dobry pomysł spotyka się z posłuchem. Jak wspomniano, również wnętrza mogą stymulować kreatywne myślenie. W tym wypadku, chyba nie ma co pisać, wystarczy pokazać...

 

 

 

 

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość