1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarUrlop potrzebny od zaraz

Odpoczynek jest niezbędny zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Przestrzeni dla relaksu i definitywnego odcięcia się od pracy nie można bagatelizować.

Idzie lato, a z latem sezon urlopowy – coś, na co wszyscy czekają. Planowanie wyjazdu, załatwienie formalności i wreszcie dotarcie na miejsce nieraz kosztuje dużo stresu. A przecież chodzi o to, by odpocząć. Element odpoczynku nie jest bez znaczenia w całorocznym rytmie pracy. Odpoczynek to słowo kluczowe w pojęciu efektywności – dobry pracownik, to wypoczęty pracownik. Warto docenić ten czas wolny od obowiązków.


Przerwa w pracy


O odpoczynku można mówić już w trakcie pracy. Nie możliwe jest efektywne wypełnianie zadań ciągiem przez 8 godzin – już dawno wiedzą o tym także prawodawcy, czyniąc z przerwy przywilej zgodny z literą prawa. - Jeśli pracuje się więcej niż 4 godziny przy komputerze, należy się co godzinę 5 minut przerwy, której nie można kumulować albo zamieniać – twierdzi Grażyna Toczewska, specjalista od BHP. Tymczasem sprawne działanie szarych komórek szacuje się na ok. 45 minut – po tym czasie potrzebna jest chwila wytchnienia. - Podczas przerw przewietrz pomieszczenie. Twój mózg potrzebuje stałego dopływu tlenu – radzi trener biznesu Władysław Ochojski.


Zdrowy sen


Kolejna sprawa, to odpoczynek dobowy. Z prawa pracy wynika, że co dzień powinniśmy mieć 11 godzin wolnego, co w kalkulacji tygodniowej, powinno dać nam 35 godzin niezwiązanych z pracą. W tym czasie najistotniejszą sprawą jest sen. Zapotrzebowanie na ten stan nieświadomości nie jest jednakowe u wszystkich, ale by procesy regeneracyjne miały szansę nastąpić, musi być to sen między 22.00 a 7.00 rano w warunkach zaciemnienia i wyciszenia. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną – nie ma sensu łudzić się, że projekt przygotowywany noc przed prezentacją zostanie zwieńczony sukcesem, bo jego przedstawienie będzie z pewnością pozostawiać wiele do życzenia. Mało kto wie również, że ponad 50% wypadków przy pracy spowodowana jest niedoborem snu. Niech się wali i pali – ale sen należy się każdemu.


Trzy tygodnie na relaks


Wydawać by się mogło, że skoro otrzymujemy w ciągu doby odpowiednią dawkę odpoczynku, możemy przez okrągły rok funkcjonować na wysokich obrotach. Niestety, odpoczynek dla ciała to nie wszystko. Relaksu potrzebuje bowiem przede wszystkim nasz duch. I to dla niego przewidziana jest przerwa na urlop. Pozytywny wpływ wyjazdu jest znaczący dla samopoczucia pracownika. Jak podaje psycholog pracy, Beata Dawidziuk, trzytygodniowy fajrant jest niezbędnym minimum, by zregenerować siły na następne miesiące. - Pierwszych parę dni od momentu zakończenia pracy potrzeba na wyhamowanie i adaptację do warunków urlopowych. Kilka dni też trzeba przewidzieć na wyhamowanie w domu, po przyjeździe z wakacji – uważa. Wakacyjny stan znacząco różni się od codziennego trybu pracy, do niego również trzeba się przyzwyczaić, a następnie łagodnie z niego wyjść.


Jak się jednak okazuje, pracodawcy są niechętnie nastawieni do tak długich wojaży swoich podwładnych. Trudno się dziwić - zniknięcie pracownika na trzy tygodnie może znacząco wpłynąć na działalność firmy. Ale przy umowie o pracę na cały etat, każdy ma prawo wykorzystać cały zasób urlopowych dni. Kompromisem niech będzie podzielenie wyjazdów wakacyjnych na początek i koniec lata lub wydłużenie krótszego wyjazdu przez zahaczenie jego terminu o dni weekendowe


Równie istotna co długość, jest jakość wypoczynku. Ważne jest, by zmienić otoczenie, dlatego spędzanie urlopu w domu niekoniecznie może przynieść ulgę. Co ciekawe, pracoholizm może objawić się podczas przerwy urlopowej, i to wcale nie w wewnętrznym przymusie zajmowania się sprawami służbowymi. Dotyczy to również osób, które wolny czas przeznaczają na nadrabianie domowych zaległości z poczucia winy i odpowiedzialności. Urlop powinien oznaczać nie tylko czas wolny od pracy, ale także czas relaksu, chwili dla siebie i wyraźnego odgraniczenia od spraw codziennych.


Dlatego najlepiej wyjechać. Jak się okazuje, nie przepadamy za wyjazdami. - Na dłuższy, co najmniej siedmiodniowy wypoczynek wyjechał lub zamierzał wyjechać do końca 2010 roku co trzeci dorosły Polak – podaje Michał Strzeszewski, autor raportu na temat wyników badań przeprowadzonych przez CBOS. A przecież wyjazd jest doskonałą okazją do zostawienia za sobą zawodowych perypetii i przywitania nowej, nieznanej rzeczywistość. By jednak odpoczynek się udał, nie może być on obwarowany stresem związanym z nowym miejscem. Jeśli wybieramy się w nieznane, warto zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami, czyli po prostu przygotować się do wyjazdu. W Egipcie wypoczynek w kurorcie jest murowany, ale obecna sytuacja polityczna wymaga sprawdzenia, gdzie można zapuścić się samodzielnie, a gdzie jest niebezpiecznie.


Efektywny wypoczynek to taki, który zapewni odciążenie od codzienności, ale i nie rozleniwi nas zbytnio. Ważne jest bowiem, by poziom stresu w organizmie był optymalny – ani za wysoki, ani za niski. Jeśli sięgnie dolnej granicy, urlop zmieni się w bezproduktywne lenistwo zniechęcające do działania zarówno w trakcie wakacji, jak i po ich zakończeniu. Powrót do pracy po tygodniach leżenia odłogiem to koszmar, gorszy od przepracowania.


Z powrotem do pracy


Po co wyjeżdżać na urlop? Jest dużo określeń opisujących to, co zachodzi podczas urlopu: naładowanie baterii, zebranie zapasu energii czy reset systemu. Właśnie taki reset jest potrzebny zarówno organizmowi, który pragnie wytchnienia od całorocznej pracy, jak i psyche, która odnajduje w tym wydarzeniu koniec jednego okresu i przygotowanie do kolejnego. Chyba każdy przyzna, że praca po urlopie wydaje się przyjemniejsza – ale jedyne co się w niej zmienia, to nasze nastawienie do niej.
 

 

Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość