1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarTen rok będzie mój!

Postanowienia noworoczne? Nic z tych rzeczy. Możesz skutecznie i trwale zmienić swoje życie, by kolejne 12 miesięcy było pasmem sukcesów. Osiągnięcie tego nie jest takie trudne – wystarczy… zacząć od dzisiaj.

Jak wspominasz ubiegły rok? Czy zdarzył się w jego trakcie jakiś przełom w Twojej karierze? Jeśli tak, to wiesz, jak wspaniałym uczuciem jest sukces. Jeśli nie, to najwyższa pora, byś poznał ten smak.


Początek roku to tylko pretekst, by wziąć się w garść, tak naprawdę można zacząć plan budowy kariery w każdej chwili. A najlepiej od zaraz. Teraz. Weź kartkę i długopis, i zacznij planować przyszłe 12 miesięcy.


Stan obecny


Reasumując ubiegły rok, można łatwo zauważyć, czy pochłaniała nas raczej codzienność wykonywanych obowiązków, czy też praca była dla nas okazją do rozwoju. Wydaje się, że tylko szczęściarze mogą pochwalić się drugą odpowiedzią. W gruncie rzeczy to nie szczęściarze, tylko ambitni i zaangażowani ludzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do ich grona. Wystarczy tylko dostrzec, że praca nie jest jedynie źródłem dochodów. Jest przede wszystkim polem wykazywania swojej życiowej inicjatywy. Może stać się drogą do doskonalenia siebie, jako pełnej osoby. Dlatego nie można zmarnować kolejnego roku na rutynowe działanie nie wnoszące krzty błysku do naszego życia.


Zmiana!


Jeśli winną braku możliwości rozwoju jest samo miejsce lub charakter pracy, mamy dwie możliwości: Albo zmienimy zatrudnienie, albo zmienimy nasz styl pracy. Ponieważ trudniejsze jest to drugie, zabierzmy się najpierw za to. To, czego potrzebujesz, by Twoja praca miała nową jakość, to nieco odwagi, odrobina kreatywności i szczypta szaleństwa. Przed wszystkim zaś dużo otwartości na konieczność zmiany. Motywacji do działania. Chęci przekształcania swojej rzeczywistości.


Jak te wszystkie płomienne hasła przełożyć na pracę? Myśl nieszablonowo, twórz nowe rozwiązania, urozmaić swój dzień pracy o naukę czegoś nowego, wykonaj więcej niż musisz i lepiej niż zwykle. Choćby Twoja inwencja miała dotyczyć nowego układu dokumentów, czy częstszej liczby krótszych przerw. Ale nie musisz zatrzymywać się na tym. Jeśli jesteś głodny wyzwań, zrewolucjonizuj swoją branżę, pobij rekord sprzedaży. Pomyślisz, że jesteś tylko szeregowym pracownikiem, który nie nie wiele do powiedzenia w tak górnolotnych przedsięwzięciach. Ale to przecież sposób, stać się kimś więcej – i nie chodzi tu tylko o wskoczenie i oczko wyżej w hierarchii firmy.


A jeśli wybierasz zmianę pracy? Doskonale, każdy mement jest dobry, by rozpocząć poszukiwania. Odśwież CV, daj znać światu, że jesteś do wzięcia. Mierz wysoko, wyżej, niż w pułap, na którym byłeś przez ostatni rok.


Może należysz do osób, które już długo poszukują pracy i jesteś tym zdegustowany. Dobra wiadomość: znajdziesz ją już niebawem. Skąd ta pewność? Pewne jest to, że brak powodzenia w szukaniu pracy zaczyna się już na poziomie naszego nastawienia. Jeśli nie jesteśmy pewni sukcesu, odbija się to w mało zachęcających opisach w CV, w niemotywującym liście motywacyjnym (sic!) oraz w braku pewności siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Porzuć niepokój, co do swojej wartości, ponieważ nigdy nie wyznacza jej pozycja społeczna czy zawodowa. Ale możesz zrobić wszystko, by tę wartość wyrazić właśnie w wykonywaniu codziennych obowiązków w nowej pracy.


30 dni a lizard brain


Jeśli już masz zapał do zmian, znajdujesz w sobie pokłady energii i możliwości, możesz przejść do najważniejszej kwestii: do realizacji postanowień. By nie wpaść w pułapkę słomianego zapału, nową postawę trzeba zacząć wdrażać do swojego życia już dziś, zaraz, teraz! I kontynuować prace nad sobą przez cały kolejny rok. Albo przynajmniej 30 dni, jak twierdzi Matt Cutts, jedna z czołowych postaci w Google. Cutts jest propagatorem idei mówiącej, że miesiąc to idealny czas na podjęcie jakiegoś wyzwania. Przesz 30 dni dokształcaj się ze swojej zawodowej dziedziny, wymyślaj po jednym rozwiązaniu jakiegoś problemu dziennie, wprowadzaj nowe sposoby podnoszenia produktywności, czy odważnie odpowiadaj na zastrzeżenia szefa. Sekret tego wyzwania polega na tym, że 30 dni wystarczy do tego, by dany zwyczaj wszedł nam w krew.


Inna przeszkoda, jaka bywa bolesnym doświadczeniem przegranej walki o sukces, to zwykły strach. Seth Godin, światowej sławy marketingowca, ten szczególny lęk przed dokonywaniem wielkich rzeczy nazywa mózgiem jaszczurki. To przypadłość, która jest echem pierwotnego podszeptu: nie wychodź przed szereg, nie walcz o swoje, nie zmieniaj niczego. Nawet jeśli powtarzamy sobie, by działać odwrotnie, to w głębi duszy (a raczej w głębi głowy), pragniemy tylko bezpieczeństwa i w ten sposób sabotujemy własne powodzenie. Nie oznacza to, że nie działamy w ogóle. Mózg jaszczurki sprawia, że nasza praca jest przeciętna i mało efektywna. Na szczęście od jaszczurek dzieli nas parę etapów ewolucji i choć ten prehistoryczny głos odzywa się w nas czasami, to jako ludzie wykorzystujemy inne możliwości mózgu, by czerpać zapał do niezwykłych osiągnięć. Jeśli więc bliżej Ci do homo sapiens niż do jaszczurki, to bliżej Ci także do sukcesu niż strachu przed ryzykiem.


Odliczanie czas zacząć


Czy jeszcze trzeba Cię namawiać do tego, by kolejny rok stał pod znakiem sukcesu i rozwoju? Jak widać, zmiana życia na lepsze i poprawa swojej sytuacji zawodowej nie jest taka trudna. Trzeba tylko odrzucić skostniałe myślenie o swoich możliwościach i schemacie, jakim idą tysiące ludzi. Może jesteś tym, kto wyznacza światu nowy kierunek? To okaże się już w tym roku.
 

 

Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość