1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarSzef w szpilkach

„Władza to taka męska profesja” – stereotyp? Takie poglądy wciąż funkcjonują. Zagadnienie kobiety na wysokim stanowisku jest szeroko dyskutowane, badane i analizowane jakby ciągle sprawiało wrażenie, że nie jest to coś naturalnego.

Na polskim rynku pracy 31% kierowniczych stanowisk jest obsadzonych przez żeńską kadrę. Jedynie 4% najwyższych stołków należy do kobiet. Jak widać, kobiety ciągle są na marginesie w sprawowaniu władzy w przedsiębiorstwach. Naukowcy bardzo interesują się zagadnieniem damskich rządów, skanując kobiety wzdłuż i w szerz w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jakim liderem jest słaba płeć i z jakimi problemami musi borykać się na drodze do stanowiska. Oto kobieta-szef w liczbach, statystykach i badaniach.


Ciekawostka na temat naszego społeczeństwa: CBOS informuje, że dla prawie połowy Polaków płeć szefa nie ma znaczenia, a 37 % osób woli mieć za kierownika mężczyznę. Dziś można mówić, że to tylko 37%, bo jeszcze w 1992 roku większość z ankietowanych osób przyznawała, że tylko przedstawiciel płci męskiej może być dobrym liderem. Liczba zwolenników męskiej władzy stopniała już 6 lat później, by dziś dobić do wspomnianego wyniku. Nie trzeba dodawać, że tym samym wzrasta zaufanie dla kobiet kierujących firmą. Co ciekawe jednak, za wzrost ten odpowiedzialna jest opinia mężczyzn. Oni chętniej niż kobiety pracowaliby z liderkami i kierowniczkami.


Ten intrygujący fakt niechęci pań do szefowych obrazują inne badania. Okazuje się, że współpraca kobiet, które znajdują się na różnych szczeblach kariery w jednej firmie, napotyka na przeszkodę czegoś, co w biznesie nie powinno mieć miejsca – na uprzedzenia związane z wyglądem. Atrakcyjna kobieta ubiegająca się o awans nie ma na niego szans, jeśli jej przełożoną jest inna kobieta. Ustalili to amerykańscy psychologowie, którzy badali, czy o przyznaniu jakichś profitów – w tym wypadku o awansie – decydują kompetencje danej osoby. Eksperyment, jaki miał to ustalić, wykazał, że choć świadomie jesteśmy w stanie ocenić kompetencje, to i tak przemawia przez nas przede wszystkim kryterium ładnej buzi. Jest to problem dla ambitnych kobiet, bo ich kariera może zależeć od tego, jak daleko lub jak blisko im do urody modelki.


Ten typ uprzedzeń to jednak nic. To, jaką rolę w trudnym dostępie kobiet do kierowniczych stanowisk grają stereotypy, dowiódł naukowy duet tworzony przez Priankę Carr oraz Claude'a Steele'a. Psychologowie ci wykazali, że powszechnie obowiązującym jest przekonanie o tym, że kobiety mają problemy z logicznym myśleniem oraz że nie są skłonne do ryzyka. Te braki przekreślają ich szanse na kierowanie firmą. W badaniu tym nie jest jednak istotne, czy są to opinie zgodne z prawdą, czy nie. Naukowcy bowiem podkreślają inny fakt: że stereotyp ten jest tak utrwalony, że kobiety same nie czują się mocne w tych „męskich sprawach”, nawet, jeśli nie mają z nimi kłopotu. Siła stereotypu odbiera im pewność siebie, co sprawia, że opinie te znajdują potwierdzenie w zachowaniu kobiet wymagającym właśnie logicznego myślenia, czy podjęcia ryzykownej decyzji – działają wówczas zachowawczo, by nie dać się złapać na słabości.


Kobiety na kierowniczych stanowiskach nie mają więc sprzyjających warunków do pokazania swoich kompetencji i umiejętności. W znacznej części dlatego, że szczyty w hierarchii firm to męskie środowisko. Wpływa to na komfort sprawowania władzy przez kobiety. – W towarzystwie mężczyzn zachowują się inaczej niż we własnym gronie. Wycofują się, są bardziej onieśmielone, nie chcą skupiać na sobie uwagi – stwierdza doradca zawodowy dr Krystyna Klera. Wiele mówi się o szklanym suficie, czy aksamitnym gettcie, które więzi kobiety w sferze pozadecyzyjnej w strukturze firmy. Jednak przebicie się przez tą barierę często zależy od samych kobiet. To one powinny zadbać o to, by przełamywać uprzedzenia do kobiet-szefowych. Tymczasem często same bywają źródłem absurdalnych opinii na temat damskiej władzy: pewna posłanka stwierdziła, że kobieta nie może pełnić ważnych funkcji, bo przed miesiączką ma obrzęk mózgu. A skoro o polityce mowa, niech przykładem kobiet zupełnie nie podlegających obiegowym opiniom na temat kobiet u władzy będzie Angela Merkel – miejsce 6. rankingu Forbesa najpotężniejszych ludzi na świecie, czy nieśmiertelna Żelazna Dama – Margaret Tacher. To kobiety, którym cech dobrego lidera nikt nie odmówi.


Kiedy już kobiecie uda się dostać poważną posadę, to pełnienie przez nią obowiązków przywódcy bywa różnie komentowane. Wskazuje się np., że brak testosteronu daje się liderkom we znaki. Brytyjscy naukowcy ustalili, że ten hormon wpływa na zdolność do podejmowania ryzyka. W damskiej krwi płynie go bardzo mało, co oznacza, że jako osoby decyzyjne rzadko posuwają się do odważnych zagrań biznesowych. A tego oczekuje się od sprawnego stratega. Jednak na drugiej szali leżą inne umiejętności. W przypadku ambitnych kobiet sukcesu idealnie sprawdza się powiedzenie: „co nie zabija, to wzmacnia”. Psychologowie podkreślają bowiem, że kobiety przez pokonywanie licznych przeszkód, jakie leżą na ich drodze na szczyt władzy, zyskują odporność na stres i determinację – cechy tak cenne w zarządzaniu firmą.


Szczególną umiejętnością, jaka wynika z trudnego położenia kobiet-liderek, jest zdolność do twórczego przywództwa. Wszelkie strategie i modele zarządzania grupą napisane są pod menadżerów płci męskiej. Opierają się one na ich doświadczeniu, w związku z tym zawierają plan działania zgodny z męskim tokiem myślenia i męskim stylem bycia. Tymczasem kobiety nie dysponują takimi szytymi na damską miarę modelami, więc do menadżerowania podchodzą kreatywnie i z wyobraźnią. Mówi się także, że pomagają sobie w tym cechami, w jaki obdarzyła je natura. I tak, jako liderki doskonale wykorzystują swoją wrodzoną inteligencję emocjonalną, potrafią okazywać zainteresowanie swoim podwładnym, a także skutecznie inspirować ich. Nie trzeba dodawać, że szczególnie mężczyzn.


Tu pojawia się drażliwy temat w kwestii kobiecych rządów. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy kobieta-szef to jeszcze w ogóle kobieta. Ale badania CBOS-u pokazują, że większość z nas nie uważa, aby zajmowanie wysokiego stanowiska przez kobietę w ogóle wpływało na ocenę jej kobiecości. Co ciekawe, wielu panów sądzi, że władza nawet dodaje kobiecie seksapilu. Ale to przedstawicielki płci pięknej stanowią najbardziej liczną grupę, która uważa, że zyskuje się na kobiecości, gdy rządzi się innymi. Do marginalnej mniejszości (4% ankietowanych) należą głosy, jakoby kobieta traciła „to coś” przez pełnienie ważnej funkcji w firmie.


Skoro kobieta rozkwita na stanowisku, to pojawia się inne zagrożenie: wykorzystywanie swych wdzięków w biznesie. Badania opublikowane w „Psychological Science” rozprawiają się z pewnym mitem – tym razem dotyczącym męskiego problemu z władzą. Zwiększenie szansy na zdradę partnera nie dotyczy tylko mężczyzn, jak zwykło się uważać. Libido wraz ze stanowiskiem szaleje także u pań, choć do tej pory nie mówiło się o tym. Łatwo wyobrazić sobie także, że dobry kontakt z kluczowym partnerem biznesowym jest zasługą trzepotu rzęs, a oddanie podwładnych zyskało się przez głęboki dekolt.


Trzeba jednak uważać, by znów nie popaść w sidła stereotypów. Bo doradcy biznesowi zgodnie głoszą, że tym, co ceni się w kobietach na stanowiskach, bezsprzecznie jest ich profesjonalizm. Ni mniej, ni więcej, ta cecha decyduje o ich karierze – twierdzą specjaliści. Oby kryterium postępu drogi na szczyt były właśnie kompetencje i umiejętności, nie stereotypy. Ale skoro matka natura obdarza taką, czy inną cechą, która na kierowniczym stanowisku jest wyraźnym plusem, to czemu by nie podkreślać tych zalet, które dają kobiecie przewagę nad mężczyznami w sprawowaniu władzy?


Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość