1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarStres w pracy

Zmęczenie, ból głowy, trudności z zasypianiem. Czym jest stres w pracy?

Ola pracowała jako telemarketerka. Początkowo myślała, że to fajna praca dla niej, bo zawsze lubiła dużo gadać. Po miesiącu zaczęły się jej problemy zdrowotne. Jak pomyślała, że musi iść do pracy pojawiały się mdłości.

Zaczęła błyskawicznie chudnąć. Powtarzała sobie, że przecież klienci jej nie widzą, że przecież nikt jej nie pobije za to, że dzwoni. Takie podejście nie pomagało. Nie mogła wyrzucić z siebie wszystkich frustracji, odpyskować niegrzecznemu klientowi, bo rozmowy były nagrywane. Najgorzej znosiła obelgi, wyzywanie i rasizm, który kierował ludźmi. Nie pomagała atmosfera w pracy.

 

Stres naturalną reakcją organizmu


Dlaczego się stresujemy? Z nadmiaru emocji, które nie znajdują ujścia. Zawrotne tempo życia, zmęczenie, ciągła rywalizacji i wszechobecny konsumpcjonizm mają bezpośredni wpływ na jego poziom. Problemowi stresu nie pomaga sytuacja gospodarcza. Na rynku pracy panuje coraz większa konkurencja, kryzys gospodarczy nadal zbiera swoje żniwa. Wciąż słyszy się pojęcie „minimalizacji kosztów”, co jednoznacznie sugeruje zwolnienia. Obawiając się odprawy, pracujemy więcej i szybciej, bo „zastąpią nas kimś młodszym i bardziej doświadczonym”.

 

Czy praca bez stresu jest w ogóle możliwa? Psycholodzy zgodnie odpowiadają: nie. Ten łagodny motywuje nas do działania, pomaga w wykonywaniu zadań, sprawia że jesteśmy bardziej zaangażowani w pracę. Długotrwały i permanentny, obniża nastrój, poczucie własnej wartości oraz odbiera radość życia. Poprzez oddziaływanie na psychikę, może odbić się na naszym zdrowiu.

 

Oznaki napięcia


Objawy stresu pojawiają się stopniowo i kumulują. Zaczyna się od nieprzemijającego uczucia zmęczenia i senności, bólów głowy i pleców oraz trudności z zasypianiem. Przy stresie długotrwałym, pojawiają się bóle żołądka mogące powodować wrzody, mdłości, napięcie mięśniowe, biegunka, nadmierna potliwość i przyspieszona akcja serca. Pogarsza się stan psychiczny. Zadania w pracy stają się ponad nasze siły, mamy niekontrolowane wybuchy emocji. Stres przenika do całego życia, wkraczając do domu. Obowiązki zaczynają przytłaczać, łatwiej poddajemy się złości. Często długotrwały stres powoduje utratę motywacji i satysfakcji z pracy. Ten stan określa się mianem wypalenia zawodowego, który dotyka coraz więcej polskich pracowników.

 

Metody walki ze stresem


Technik radzenia sobie ze stresem jest wiele. Do najbardziej popularnych należą sport i dieta. Wydzielane podczas wysiłku fizycznego endorfiny zwane również „hormonami szczęścia”, wpływają na dobre samopoczucie. Podczas ruchu, dochodzi do przyspieszonej akcji serca, co powoduje szybsze usunięcie z organizmu hormonów stresu- adrenaliny i kortyzolu. Pomocna w walce ze stresem jest witamina B odpowiedzialna za funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkty bogate w magnez. Ważnym lekarstwem na stres jest zmiana podejścia. Trzeba pogodzić się z myślą, że popełniamy błędy i nie jesteśmy nieomylni. Wiara w siebie i poczucie własnej wartości sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na krytykę i mamy dystans do siebie i swojej pracy.

 

Zmartwienie pracodawcy


Stres w pracy nie jest problemem tylko pracownika. Firmy powoli dostrzegają problem i starają się go rozwiązać, zdając sobie sprawę że nieszczęśliwy pracownik jest pracownikiem nieefektywnym. Systemy motywacyjne, nagrody materialne i niematerialne sprawiają, że człowiek identyfikuje się z firmą, wywołując poczucie wspólnoty. Managerowie wysyłani są na szkolenia z efektywnego zarządzania czasem pracy, podczas których uczy się ich jak wspólnie z podwładnymi ustalać działania i realne cele do osiągnięcia. Podobnie ma się z dostosowaniem obowiązków i zadań do kompetencji i umiejętności wykonujących je osób.

 

Niestety w polskiej rzeczywistości odsetek firm, które dbają o samopoczucie zatrudnionych jest wciąż niewielki. Dlaczego? Bo nie ma na to pieniędzy, bo panuje opinia, że stres motywuje, bo na jedno stanowisko jest 100 chętnych. Dopóki firmy nie dogonią amerykańskich wzorców, pozostaje nam radzić sobie ze stresem samodzielnie. Zapisać się na jogę, jeść więcej orzechów i witamin, „wrzucić na luz” i dbać o to, by praca nie przysłoniła nam sensu życia.. Jeśli to nie pomoże- zmienić pracę.

Redakcja Controlfind.pl

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość