1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarSport treningiem motywacji

Istnieje duży stopień analogii między uprawianiem sportu a pracą zawodową. W obu przypadkach można spotkać się z problemem motywacji, efektywności i satysfakcji.

Pracę zawodową można rozumieć jako formę gry zespołowej, wyścigu czy starcia na ringu. Tak jak w sporcie, ważne jest w niej dbanie o właściwy stopień motywacji, a satysfakcja z ukończonego projektu z pewnością daje radość porównywalną z przybiegnięciem do mety. Podejmując regularnie aktywność fizyczną, można poznać uczucie zniechęcenia do działania, oddalania się od celu, znudzenia treningiem. Ale to właśnie sport uczy podnoszenia się z porażki i podejmowania kolejnego wyzwania. Czy te pozytywne cechy można wykorzystać również poza sportem? Ucząc się radzić sobie ze słabościami w sporcie, można spróbować umiejętności te zastosować w codziennej pracy.


Motywacja


Do regularnego uprawiania sportu potrzeba sporo motywacji, bo i okazji do zniechęcenia jest dużo. Ciężko zmobilizować się do porannego joggingu, kiedy za oknem szaruga sugeruje jedynie powrót pod kołdrę. Do zrobienia zostało jeszcze 20 brzuszków, ale czy coś się stanie, jeśli wykona się o połowę mniej? To częste, demobilizujące myśli. Jednak by osiągnąć cel, trzeba wziąć się w garść – czyli popracować nad motywacją.


Psychologowie wskazują na dwa rodzaje motywacji w sporcie: zewnętrzną i wewnętrzną. Z zewnątrz napływa ocena innych, wizja nagrody itp., i choć jest ona ważna, to dużo bardziej skuteczna jest wewnętrzna chęć działania. - Przy wysokim poziomie motywacji wewnętrznej, bardzo duży wysiłek postrzegamy jako mały - twierdzi Katarzyna Kosior, autorka artykułów poświęconych psychologii sportu. Dlatego tak ważne jest, by podejmować wysiłek, mobilizować się do działania samodzielnie. Ten rodzaj motywacji nie jest zależny od sytuacji i w przeciwieństwie do motywacji zewnętrznej, jest to cecha osobowościowa. Jeśli więc sportowiec ma wysoko rozwiniętą zdolność motywowania się, można sądzić, że potrafi mobilizować się także na innym polu– np. w pracy.


Okazuje się, że znaczenie motywacji wewnętrznej w pracy jest bardzo podobne. Potwierdza to opinia naukowców. Motywacja zewnętrzna w postaci przyznania podwyżki nie zawsze oznacza poprawę morali pracownika. Nie upłynie dużo czasu, a nagrodzona osoba uzna wyższą pensję za normę. Za to poczucie dobrze wykonanej pracy każdorazowo daje „kopa” do wzmożenia pracy przy kolejnym zadaniu. Zrealizować zawodowy cel nie jest trudno, jeśli nauczeni jesteśmy polegać na swojej silnej woli w trakcie treningów.


W obu dziedzinach pomocne mogą okazać się tzw. motywatory, czyli doświadczanie własnego sukcesu. Tak jak przebiegnięcie kilku ponadprogramowych okrążeń sprawia, że chętniej rozpoczyna się jogging następnego dnia, tak pamięć o każdej pochwale od szefa, czy podpisaniu intratnej umowy dodaje skrzydeł, gdy brakuje energii do działania.


Cel


Decyzję o uprawianiu sportu często podejmuje się ze względu na jakiś cel: by schudnąć, by poprawić kondycję, by wystartować w zawodach – wynik jest tu zawsze wymierny. Również w życiu zawodowym istnieje potrzeba zrealizowania pewnych założeń. Cel jest ściśle związany z motywacją. - Budowanie celów i ciągłe przypominanie sobie o nich pozwala widzieć
sens naszych starań, a przez to dostarcza nam napędu do działania - uważa Katarzyna Kosior. - Sama myśl o celu musi sprawiać nam ogromną satysfakcję i przypominać o tym, dokąd zmierzamy i po co to robimy – dodaje psycholog sportu. Zawodnicy, jak i amatorzy ruchu, by pokonać zniechęcenie do treningu, traktują cel niczym przysłowiowy kijek z marchewką. Jeśli w pracy doświadcza się chwil zwątpienia, warto pamiętać o swojej „zawodowej marchewce”. Myśl o niej powinna skutecznie zmobilizować zrezygnowanego pracownika.

 

Jednak cały widz polega na tym, by właściwie dobierać cele. Początkujący alpinista nie zdobędzie od razu Mount Everestu, ale Rysy są optymalnym wyzwaniem: jest to szczyt w zasięgu możliwości, ale przy tym zdobycie tej góry jest sporym wyczynem. Przy starciu ze zbyt wyśrubowanymi wymaganiami łatwo stracić zapał. Tak samo sprawy mają się w trakcie szukania pracy. Świerzy absolwenci często załamują się, gdy nie spełniają od razu swych ambicji. - Jeśli ustalony cel jest nieosiągalny, bądź niesatysfakcjonujący, nic dziwnego, że nie będziemy widzieli sensu w dążeniu do jego realizacji – przypomina Kosior, mówiąc o teleologii sportowej, którą można przełożyć na realia zawodowe. Pierwszym krokiem do kariery niech więc będzie stanowisko asystenta, a dopiero wraz ze zdobywaniem doświadczenia można myśleć o funkcji managera. Może być to kolejny cel do osiągnięcia, ale cel realny.

 

Znane są techniki wizualizacji osiągania celu stosowane przez zawodników. Wyobrażanie sobie zwycięstwa i pokonywania drogi, jaka do niego prowadzi, pobudza te same obszary mózgu, co podczas rzeczywistego działania. - Marzenia posiadają niezwykle motywującą moc. Wyzwalają one pozytywne emocje oraz ogromne pokłady energii witalnej, potrzebnej do dużego wysiłku – można przeczytać w sportowym magazynie Bikeboard. Jeśli więc ktoś wizualizuje sobie wdrapywanie się szczebel po szczeblu na wymarzone stanowisko, nie można powiedzieć, że buja on w obłokach, ale realnie pracuje nad swym sukcesem.


Emocje


Osoba uprawiająca sport, a szczególnie startująca w zawodach, zna różne odcienie emocji, jakie pojawiają się podczas startu. Psychologia sportu opisuje, jak mierzyć się z tymi negatywnymi, by nie odbiły się one na wyniku wyścigu. Wiedza o tym, jak radzić sobie w takich chwilach może być przydatna także w pracy.


Uczucie stresu jest często doświadczane podczas rywalizacji tak sportowej, jak i zawodowej. Wygrywają tylko ci sportowcy, którzy potrafią efektywnie radzić sobie z sytuacją stresu. Jest to zjawisko silnego pobudzenia i należy je kontrolować fizjologiczne, by móc utrzymać je na odpowiednim poziomie – by nie paraliżował, a mobilizował do walki o zwycięstwo. Skuteczna okazuje się tu metoda koncentracji lub opanowania oddechu. Dokładnie tak samo można pokierować tą emocją, gdy jej przyczyną jest sytuacja w pracy. Stres może wypalić, ale i spowodować, że jest się gotowym do trudnych działań na polu zawodowym.


Jeśli pokona się negatywne emocje, można zacząć czerpać energię z tych pozytywnych. Pewność siebie sprawia w sporcie, że z przeciętnego pod względem fizycznym zawodnika, można zmienić się w mistrza. To wiara we własną sprawność uaktywnia zasoby energii. Nabycie takiej postawy w zmaganiach sportowych z pewnością opłaci się i w takich sytuacjach, gdy zbudowanie swego wizerunku będzie podstawą do awansu lub otrzymania posady.


Opis pewnego siebie zawodnika do złudzenia przypomina charakterystykę człowieka sukcesu: - Jego działania przybierają formę bardziej spontanicznych i efektywnych. Podstawowym elementem jest skoncentrowanie się na własnych możliwościach, a nie na ograniczeniach. Trzeba wiedzieć co umiemy, a nad czym należałoby jeszcze popracować, ale zamiast skupiać się na swoich słabych stronach, należy starać się wyeksponować ewidentne walory – pisze psycholog sportu. To dezyderat dla każdej osoby chcącej zasmakować wygranej także na polu zawodowym.


Zwycięzca


Dlaczego praca nad tymi elementami jest tak ważna w sporcie? Wysiłek, jaki staje się udziałem codzienności, jest dużym obciążeniem. Trzeba odnaleźć sposoby wydobywania z siebie pokładów energii. Trud pracy zawodowej wymaga dokładnie tego samego. Jeśli więc na tym polu stoją liczne przeszkody, warto poznać smak pokonywania trudności w sporcie, by umotywować się do pracy. Zwycięstwo jest wtedy w zasięgu ręki.

 

Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość