1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarRodzina kosztem kariery

Piastunka domowego ogniska zamiast bizneswonan - czy aby na pewno?

Dokonanie wyboru pomiędzy poświęceniem się karierze zawodowej a założeniem rodziny jest bardzo trudne. Często wiąże się z podporządkowaniem całego życia, jednej rzeczy. Czy wybór jednej ścieżki musi być całkowity? Co kiedy sytuacja życiowa ulega zmianie i zostajemy bez planu awaryjnego?

 

Wybór


Dorota pochodzi z małej miejscowości. Zawsze marzła o tym, żeby się wyrwać, żeby żyć własnym życiem tak jak to robią ludzie w mieście. W mieście były teatry, muzea, kina i wysmakowane imprezy. Na wsi były tylko obowiązki. Po maturze bez wahania opuściła rodzinny dom, przeprowadzając się do Warszawy. Znalazła pracę jako sprzątaczka, lecz to jej nie odpowiadało. Marzyła o dostatnim życiu, a praca na stanowisku niższego szczebla nie pasowała jej wizji świata. Na imprezie u znajomych poznała Marka. Pracował na noce w fabryce. Ślub był kameralny. Marek utrzymywał rodzinę, a Dorota zajęła się wychowaniem bliźniaczek. Miała rodzinę o której zawsze marzyła i poświęciła się jej całkowicie. Nie interesowały jej sprawy finansowe, gdyż była zdania że od tego jest mężczyzna. Ona pilnowała by obiad był przygotowany, dziewczynki uczesane i lekcje odrobione.

 

Według badań przeprowadzonych w 2006 roku przez Fundacje Świętego Mikołaja 16% kobiet, nie chciałoby wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Jednym z głównych powodów była chęć najdłuższego przebywania z dzieckiem. Respondentki jako przyczynę niechęci do pracy, podawały satysfakcję z zajmowania się tylko dzieckiem oraz pogląd że nie pogodziły kariery zawodowej z wychowaniem potomstwa.

 

Kasia w młodości była bardzo atrakcyjna i miała szalone powodzenie w płci przeciwnej. Koleżanek miała niewiele, za to kolegów aż nadto. Na studiach poznała Adama. Był dobrze zapowiadającym się studentem prawa, pochodził z bogatej rodziny. Zaczęli się spotykać i nawet nie wiadomo kiedy planowali wspólne życie. Ślub był zorganizowany z wielka pompą, bo rodzice Adama chcieli aby ich syn miał wszystko czego zapragnie. Dość szybko pojawił się syn, potem córka. Kasia zajęła się domem oraz wychowaniem dzieci. Adam w tym czasie skończył studia i rozpoczął prace w kancelarii swojego ojca. Rodzice Adama kupili im mieszkanie i pomagali finansowo.

 

Jak wynika z badań GUS 52 % kobiet w Polsce to osoby bierne zawodowo, czyli takie które z jakiś względów nie podejmowały zatrudnienia. Ponad 20 % z nich to kobiety w wieku produkcyjnym, które nie są aktywne zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych. Szacunkowo to ponad 1,8 mln kobiet. – Tradycyjna rola kobiety, która wciąż jest żywa w wielu domach, to żona i matka, opiekunka domowego ogniska. Mężczyzna pracuje, utrzymując rodzinę, natomiast kobieta zostaje przy dzieciach, w domu – ocenia mgr Lena Frankowska, psycholog z portalu psycholog.net.pl.


– Wiele kobiet nie szuka pracy, bo mają już zajęcie w domu. Muszą opiekować się dziećmi albo chorymi rodzicami. Gdyby poszły do pracy, musiałyby na swoje miejsce wynająć opiekunkę. A to mogłoby kosztować tyle, ile same zarobią. To się nie opłaca – mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.


Zwrot


Dorota jak co dzień przygotowywała bliźniaczki do szkoły. Zadzwonił telefon, po którym jej świat się zawalił. Marek zginął w wypadku samochodowym. Została sama. Kolejny szok przyszedł, kiedy dowiedziała się o długach. Kredyt na telewizor, nie spłacone rachunki. Pieniądze nigdy nie były jej mocną stroną, nie wiedziała jak zakłada się konto w banku. Przy pogrzebie pomogła jej siostra. Jako 38- letnia wdowa, została bez środków do życia. – Kiedy pójdziemy na konie? – spytała jej córka Karolina, w 2 dni po pogrzebie. Dorota nie potrafiła odpowiedzieć.

 

Kasia zajmowała się domem oraz dwójką dzieci. Adam w tym czasie robił błyskotliwą karierę. Pieniędzy im nie brakowało. Wakacje w tropikach, nauka dzieci w prywatnych szkołach, duży dom. O pójściu do pracy Kasia nawet nie myślała. Kiedy dzieci poszły do szkoły, a Kasia zajęła się własnym rozwojem. Kupiła farby i sztalugi, zaczęła malować. Tymczasem Adam coraz częściej był nieobecny, rzadziej pojawiał się w domu i coraz więcej pracował. Już dawno nie wychodzili nigdzie razem. Adam miał swoich kolegów i coraz to nowsze koleżanki. Ona miała obrazy. Pewnego dnia Adam zażądał rozwodu. Kasia była zdruzgotana.

 

Frankowska: Każda z nas wybiera swoja drogę, nie można powiedzieć, że któraś z nich jest lepsza czy gorsza. Są kobiety, które spełniają się będąc paniami domu, matkami, żonami i są szczęśliwe. Są również takie, dla których kariera jest bardzo ważna, wolą pozostać czynne zawodowo, a opieką nad dziećmi i domem podzielić się z partnerem. Dużą rolę odrywa tutaj właśnie mężczyzna, który powinien być świadomy ograniczeń i ryzyka jakie niesie za sobą bycie „jedynie” mamą i żoną, zapewniając partnerce zabezpieczenie na wypadek swojej choroby, śmierci czy odejścia, np. w postaci ubezpieczenia na życie, oszczędności na koncie bankowym, rozsądnych alimentów na dzieci i żonę.

 

Zmiana


Po okresie żałoby, przyszedł czas mobilizacji. Dorota postanowiła, że musi wrócić do życia- dla dziewczynek. Z pomocą szwagra spłaciła część zadłużenia. Zakład pracy Marka, podarował jej jednorazową pomoc materialną. Sprzedała dom i wynajęła mieszkanie. Poznała czym jest bank i jak się dysponuje pieniędzmi. Bliźniaczki dostały rentę. Siostra przekonywała ją, żeby poszła do pracy. Znalazła jej bezpłatny kurs podstaw administracji. Mogła też dorabiać opiekując się dziadkiem znajomego. Nie skorzystała. Uznała, że dziewczynki potrzebują głównie matki.

 

– Kobieta, która staje nagle przed wyzwaniem podjęcia pracy zawodowej, po kilku czy kilkunastu latach zajmowania się domem i dziećmi, nie jest niestety, w naszych realiach, atrakcyjnym kandydatem dla większości pracodawców. Nie spełnia wygórowanych wymagań, a umiejętności, które wypracowała, jak np. duża empatia, serdeczność, wsparcie, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa, zorganizowanie, samodzielność, są zwykle niedoceniane. Jednak kobiety, które stają w obliczu odejścia, czy śmierci partnera maja niewielki wybór, poza podjęciem pracy zawodowej. Często jednak zaczynają pracować dużo poniżej swoich kwalifikacji, w innym zawodzie, bez perspektyw rozwoju zawodowego, dorywczo, z niższą płacą. Zwykle nie jest to „rozpoczynanie kariery”, a raczej podjecie jakiegokolwiek zajęcia celem zapewnienia rodzinie przetrwania, choć zdarzają się wyjątki – ocenia Frankowska

 

Adam kochał swoje dzieci, dlatego wciąż sponsorował im wakacje i płacił za prywatne szkoły, dbając aby im nic nie brakowało. Kasię jednak do Egiptu nie zabierał. Nie było obiadów w restauracji. Nie było fryzjerów, pięknych samochodów i drogich kosmetyków. Nie było również pracy, w która byłaby dla niej alternatywą życia które do tej pory prowadziła. Kasia w całości poświęciła się malowaniu. W szczególności, zafascynowały ją sceny sakralne. Gotowe obrazy przekazywała do pobliskiej parafii. W domu było coraz więcej kłótni. Dorastające dzieci domagały się coraz większej uwagi, nie rozumiały jej pasji oraz tego, że nie ma szans na znalezienie pracy. Zaczęły traktować ją jak jej były mąż, który uważał że Kasia powinna zarabiać na siebie i dzieci.

 

– Mężczyzna aktywny zawodowo, gdy zachodzi potrzeba, może bez większego problemu zająć się domem, porzucając karierę. Natomiast kobieta, która do tej pory pracowała jedynie w domu, wychowywała dzieci, gdy zachodzi potrzeba rozpoczęcia pracy zawodowej, może mieć duże problemy. Wynika to z sytuacji, jaka panuje na rynku pracy -ogromna konkurencja, preferowanie młodych, niezależnych osób, jednocześnie z dużym doświadczeniem – mówi psycholog.

 

 

Finał


Dorota zajmuje się domem. Zawozi dziewczynki do szkoły, wyprowadza psa, gotuje obiad. Odrabia z nimi lekcje, chodzi na wywiadówki. Do pracy nie poszła. Teraz musi się starać dwukrotnie bardziej, żeby zastąpić dzieciom ojca. Musiały zrezygnować z nauki jazdy konnej. Karolina nie mogła zrozumieć dlaczego.

 

– Życie jest nieprzewidywalne, dlatego poświęcanie się tylko jednej dziedzinie, np. karierze lub wychowaniu dzieci, a zarzucanie innych, jest ryzykowne. Najbardziej optymalne byłoby utrzymywanie styczności ze sferą zawodowa, np. praca na część etatu, kursy doszkalające. Jednak zwykle jest to trudne do pogodzenia dla większości kobiet ze względów czasowych, oraz rzeczywistych możliwości zatrudnienia na część etatu – ocenia psycholog portalu psycholog.net.pl

 

Ania ma 25 lata i jest duszą towarzystwa. Mieszka w pięknym mieszkaniu, z bogatym studentem informatyki. Nie może skończyć zaocznych studiów prawniczych. Nie pracuje, gdyż nie musi. Ania jest córką Kasi. Z matką nie rozmawia.

 

Magdalena Witek

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość