1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarPredyspozycje zawodowe

Nasz charakter odbija się na sposobie naszej pracy. Pewne predyspozycje ułatwiają nam działanie w określonych zawodach i na danych stanowiskach. Jak je określić?

Agnieszka po ośmiu latach pracy w finansach odkryła, że nie jest to praca, w której może wykazać się swoimi zdolnościami. Wpadła na pomysł, że byłaby świetnym brand managerem. Czuje, że w tej pracy wykorzystałaby swój potencjał, właściwą sobie kreatywność. Chciałaby zmienić profil swojej kariery, ale wie, jak trudno zmienić branżę. Jednak czasem wydaje się, że to jedyne wyjście.


Rozważając problem predyspozycji zawodowych, należy zacząć od zadania sobie ważnego egzystencjalnego pytania: kim jestem? Określenie swej osobowości to praca na lata, ale istnieją pewne narzędzia pomagające ustalić nasze zdolności. Predyspozycje to pojemne pojęcie. Zawiera w sobie cechy określające osobowość, temperament, talenty oraz preferencje, czyli zainteresowania, pasje i wartości. To, jakie predyspozycje posiadamy, nie musi być dla nas oczywiste, czasami zaś, poddani presji otoczenia, uznajemy pewne zdolności za własne i idziemy przez życie niejako w cudzej skórze. Warto mieć więc w pamięci Sokratejskie zawołanie: „Poznaj samego siebie!” Dziś z pomocą w tym zadaniu przychodzi psychologia ze swą metodą samooberwacji.


Do poznania samego siebie użyteczne mogą okazać się opracowane przez psychologów i rekruterów testy predyspozycji. To zestawy twierdzeń na temat preferencji i stylów działania, które analizujemy pod kątem zgodności z naszym charakterem. „Kocham towarzystwo”, „lubię rywalizację”, „muszę mieć najpierw uporządkowane zaplecze i dopiero potem rozpocząć pracę nad projektem” - czy któryś z tych opisów możemy do sobie przypisać?


Odpowiedź ukazuje, który z rodzajów aktywności jest nam bliższy. A istnieje ich kilka: kierowniczy, społeczny, metodyczny, innowacyjny lub przedmiotowy. Odpowiednio charakteryzują one pracownika jako lidera, społecznika, metodologa, pomysłodawcę przedsięwzięć, czy też rzemieślnika. Jeśli rzetelnie zastanowimy się nad odpowiedziami, możemy trafić w dziesiątkę z wyborem zawodu, lub stanowiska zgodnego z preferowanym stylem pracy.


Rekruterzy zdają sobie sprawę z wagi posiadanych predyspozycji. Jadwiga Magnuszewska z firmy consultingowej zauważa: - Są predyspozycje ku czemuś lub przeciwieństwo predyspozycji: ekstrawertyk zmarniałby w archiwach. Zatrudniałam i współpracowałam z ludźmi, po pół roku było widać czy powinni zmienić pracę, czy mają szansę na wysokie kompetencje w swojej działce.


Może jednak się zdarzyć, że zdolności zostają źle zdiagnozowane. Niektórzy borykają się przez lata z podwójną tożsamością, jaka wynika z pracy niezgodnej z predyspozycjami. Próbujemy się w danej dziedzinie, która okazuje się pudłem. Wtedy warto zastanowić się: czy w tej pracy w pełni wykorzystywałem swoje zdolności? Jeśli nie, to w jakiej są one przydatne? Zasada nauki na błędach, choć pouczająca, sprawia jednak, iż trwonimy czas. Ponadto z raz obranej drogi trudno zawrócić. Stajemy wówczas przed ważnym pytaniem: czy można wykształcić w sobie te cechy, które są preferowane w obecnym miejscu zatrudnienia?


Istnieje możliwość poprawy niektórych niedoskonałości naszego charakteru. Załóżmy, że nasza praca wymaga od nas łatwości komunikacji z klientem, tymczasem należymy raczej do osób nieśmiałych. Nie jesteśmy bezradni, możemy nad sobą pracować - Chcąc na przykład poprawić nasze umiejętności kontaktowania się z innymi ludźmi, możemy zacząć od sporządzenia listy czynności, które wykonujemy w sytuacjach społecznych (np. mówimy komplementy, krytykujemy, narzekamy). Następnie sprawdzamy, jak często wykonujemy każdą z nich i w jakich warunkach. Na koniec możemy wyznaczyć cele, które pomogą nam stać się takimi ludźmi, jakimi chcielibyśmy być – stwierdza psycholog Robert E. Franken. Jest to metoda kreowania naszych uzdolnień oparta na samoosbserwacji, wyciąganiu wniosków z naszych działań.


Artur Król, trener biznesu, stwierdza nawet, że predyspozycje to bardzo plastyczna rzecz -Mam od mroku klientów, którzy unikają spotkań towarzyskich, bo nauczyli się być nieśmiałymi, albo takich, którzy unikają prezentacji publicznych, bo nauczyli się bać przemawiać do ludzi, gdy np. jakiś nauczyciel wyśmiał ich przed klasą. Jak skończą ze mną pracować już tego nie unikają, bo oduczyli się takiego nielubienia i unikania - mówi.


Warto więc podjąć wyzwanie i przekonać się do pracy, która sprawia nam trudność, być może nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli jednak jest to codzienna walka, którą ciężko nam dalej toczyć, być może lepiej podążać za własnym usposobieniem i realizować swe zdolności w innej pracy.

 

Elżbieta Bartoszewska

 

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość