1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarPracujcie i rozwijajcie się

Panują sprzeczne opinie na temat możliwości rozwoju osobistego w korporacji. Z jednej strony pakiety szkoleń, z drugiej krępujące inicjatywę procedury. Czy duża firma stwarza warunki do realizacji siebie i życia w harmonii?

Trudno stwierdzić, jakie warunki powinna stworzyć firma, aby zadbać o rozwój osobisty i zawodowy swojego pracownika. Dostęp do narzędzi doskonalenia siebie to z pewnością ważna informacja na temat tego, czy pracodawca ma na względzie poprawę umiejętności zatrudnionych osób. Jednak rozwijać można się także na innych polach niż zawodowych i przez inny rodzaj aktywności niż kursy. Korporacje z założenia stawiają na ludzi jako na kapitał, bo szczęśliwy pracownik to dobry pracownik. Pytanie, czy zabiegi te są skuteczne.


Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia


– Nie ma takiej dziedziny, z której nie wyślą Cię na szkolenie w korporacji – uważa Marianna Łoś z jednej z firm consultingowych. Rzeczywiście, opinia ta znajduje to odbicie w ofercie szkoleń dostępnych na rynku. Można mówić o kilu rodzajach szkoleń, na jakich dokształcają się pracownicy. Najczęściej są to zagadnienia związane z branżą, w jakiej się pracuje, np. z technik sprzedaży, negocjacji itp. Zatem firma dba przede wszystkim o to, by pracownik był kompetentny i skuteczny. Jednak szeroka gama szkoleń, jakie odbywa się w korporacjach, dotyczy także zagadnień mniej związanych z codziennymi obowiązkami.


Szczególnie popularne jest doskonalenie pracowników z kwalifikacji miękkich. To umiejętności przydatne na płaszczyźnie zawodowej, ale i w życiu osobistym. Techniki opanowywania stresu, zdolności interpersonalne, budowanie zaufania w zespole – każdy, kto zgłębia takie tematy może z pewnością powiedzieć, że robi coś dla swego rozwoju osobistego. Jednak każda firma ma swój interes w tym, by pracownik opanował powyższe umiejętności. Nawet taka dziedzina, jak zdolności interpersonalne jest dla firmy cennym kapitałem: – Poprzez poprawę komunikacji między pracownikami oraz zminimalizowanie ryzyka konfliktów między nimi można znacznie zwiększyć efektywność ich działań – twierdzi ekspert portalu Szkolimy24.pl. Mimo że firma inwestuje w ten sposób w poprawę własnej sytuacji, wiedza, a przede wszystkim zdolności, jakie zdobywa się na takich kursach, nie pójdą nigdy w las.


Pracować w nowoczesny sposób


Teoria to jedno, ale ile można nauczyć się w praktyce! Międzynarodowe firmy starają się wprowadzać do pracy zespołów innowacyjne techniki, które mają poprawiać produktywność i kreatywność. Szansa, że zostanie się objętym programem nowoczesnego zarządzania w instytucji kierowanej globalnie, jest większa, niż w przypadku małej, lokalnej firmy. Przepływ informacji na ten temat jest łatwiejszy, a dostęp do nowych idei znacznie większy. Dlatego faktem jest, że jeśli poszukuje się przygód związanych z ciekawymi formami zarządzania i rozwiązywania problemów, w korporacji odnajdzie się nieco inspiracji.


Okoliczności rozwijające


Wydaje się więc, że korporacje dają możliwość doskonalenia się. Zdobyte kompetencje nie muszą jednak owocować całościowym rozwojem osobistym. Może się bowiem okazać, że choć w tym wymiarze firma dba o pracowników, atmosfera i warunki pracy mogą być niesprzyjające dla poczucia integralnego rozwoju. Praca pod presją, brak perspektyw na awans, nieumiejętne zarządzanie zespołem, w którym się pracuje, a nawet niedogodne warunki socjalne mogą stać na przeszkodzie do pracy nad sobą. Ale istnieją firmy, które przykładają wagę do tego, by wyeliminować tego typu problemy. Mówi się wówczas o unikalnej wartości pracy. Inwestuje się we wszelkie środki poprawiające satysfakcję z pracy. To takie szczegóły jak dostęp do psychologa, możliwość wyżycia się podczas przerwy na worku treningowym, czy zwyczaj „obgadywania” problemu z przełożonym, gdy tylko coś doskwiera pracownikowi czyni z niejednej korporacji miejsce, w którym negatywne aspekty pracy można natychmiast korygować. Takie produktywne sposoby rozwiązywania problemów stanowią duży wkład w rozwój osobisty.


Wiele z koncernów zakłada, że pracownicy powinni realizować swoje pasje także poza pracą, dlatego zapewniają im bilety do kina czy karnety na siłownię. Szczególnie zdrowy tryb życia pracowników leży na sercu korporacjom (zapewne chorujący pracownik jest nieopłacalny w utrzymaniu), toteż organizowane są także wyjazdy z atrakcjami sportowymi a nawet szkolenia z zakresu zdrowego stylu życia i konsultacje z trenerami.


A może regres?


Istnieje jednak coś, co sprawia, że trudno myśleć o korporacji jako o miejscu, w którym co dzień odkrywa się w sobie nowe zdolności, a z wnętrza pracownika bije harmonia i spokój. Biurokratyczne zwyczaje dużych firm przywodzą na myśl raczej mechanicystyczny obraz działania, niż nieskrępowany progres własnych możliwości. Obowiązki spisane od A do Z jasno określają kompetencje pracownika nie dając mu szansy poznania czegoś nowego. Nie mówiąc o tym, iż tempo pracy w korporacji może stopniowo wyniszczać i zdrowie, i psychikę. Może jednak doświadczenie wyniesione z ciężkiej korporacyjnej pracy jest tym, co najbardziej ubogaca spośród wszystkich rozwojowych atrakcji przez nią serwowanych.


Autor: Elżbieta Bartoszewska

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość