1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarPod presją

Trzęsienie ziemi, pożar, Armagedon – tak czasem może wyglądać dzień w pracy. W takich chwilach największą katastrofę możemy wywołać własnym brakiem opanowania. Jak nie dać się kryzysowym sytuacjom?

Sytuacje kryzysowe wymagają takiej reakcji, która pomoże opanować problem. Brzmi jak truizm? A jednak zazwyczaj większość z nas odpowiada paniką. Wtedy nie działamy racjonalnie. Nasza nerwowość pogarsza sytuację. Na szczęście jest parę sprawdzonych sposobów, jak ocalić świat przed upadkiem, albo chociaż przywrócić spokój po kryzysie w pracy.


Ludzie różnie reagują na stres. Niektórzy nie dają po sobie poznać, ze w środku się gotują, inni przeżywają swoje trudne położenie w dużo bardziej dramatyczny sposób, niż powinni. Tak czy inaczej, stan alarmowy zawsze w jakimś stopniu nas dotyka. Skoro jest on alarmowy, to już oznacza dla nas kłopoty. W jeszcze większe wpędzimy się na pewno, jeśli popadniemy w syndrom „O Boże!”. Czym się on objawia?


Zamiast myśleć – działaj


Szczególnie w podejmowaniu szybkich i nieprzemyślanych decyzji. Tym czasem pierwsze przykazanie pokonywania kryzysu brzmi: „Myśl spokojnie, działaj szybko”. Byłoby świetnie, gdybyśmy potrafili się do niego stosować, częściej jednak nasze myśli pod wpływem stresu idą bocznym torem w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Trudne do przewidzenia meandry naszych nieopanowanych decyzji mogą jeszcze bardziej skomplikować sprawę.


Jest na to prosta recepta. Choć trudno przewidzieć każdą kryzysową sytuację (w końcu na tym polega kryzys), to istnieje przynajmniej część, jaką nasza wyobraźnia potrafi wskazać. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w szczegółowe instrukcje działania. Tak jak dzieci w szkole uczy się, że w razie pożaru należy od razu zadzwonić pod numer 998 i potrafią go wyrecytować obudzone w środku nocy, tak samo instrukcje na wypadek awarii systemu, utraty danych czy zawału prezesa zawsze powinny być na podorędziu. Jeśli nie można liczyć na swoją własną głowę, to z tarapatów wyciągnie nas zawsze pomocna instrukcja działania krok po kroku.


Pomocnicy


Zadziwiająca zależność: w normalnych okolicznościach tam, gdzie powinniśmy wykazywać się samodzielnością, chętnie posiłkujemy się pomocą innych. Za to gdy przychodzi nam działać pod presją, nagle stajemy się bardzo samodzielni i przekonani, że tylko my potrafimy rozwiązać problem. Jest tak dlatego, że stres uwalnia adrenalinę, która nastawia nas wojowniczo. Lecz jest to kompletnie nieodpowiednia droga stawienia czoła problemom. W kryzysie najważniejsze jest wspólne poradzenie sobie z kłopotem, a nie ignorowanie głosu innych. Co dwie głowy to nie jedna – banalne, ale prawdziwe. Pomoc kolegów w usunięciu przeszkody – nawet jeśli kryzys wynikł z naszej winy czy dotyczy tylko naszej działalności – sprawia, że kryzys minie szybciej i postawi mniej spustoszenia. Ważne jest choćby zasięgnięcie opinii od osoby, która potrafi ocenić sytuację na chłodno.


Zamazany widok


Stres powoduje, że źle oceniamy realną sytuację, wyolbrzymiamy problemy, popadamy w paranoję, mylnie odczytujemy cudze intencje i interpretujemy dane. Jest tak oczywiście z powodu strachu. Lęk to zły doradca. Gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie, uciekamy – to naturalna reakcja. Wycofanie ściąga na nas jeszcze większe kłopoty. Nieszczęście polega na tym, że (tu znów wyświechtane powiedzenie, którego wartość jest nie do przecenienia) strach ma wielkie oczy, które paraliżują nas swoim widokiem. Zazwyczaj to, co wzbudza w nas to okropne uczucie stresu, nie jest tak bardzo poważne. Dlatego potrzebujemy zawsze kogoś lub czegoś, co da nam bezpośredni sygnał zwrotny: czy ta sytuacja jest tak dramatyczna? Czy nie panikujemy za bardzo?


Odpowiedź prawie zawsze będzie twierdząca – bo albo świat nie stanie w płomieniach przez awarię serwerów, albo skoro powierzono nam zajmowanie się sprawami, które mogą prowadzić do alarmowych stanów, to możemy stanąć na wysokości zadania.


Autor: Elżbieta Bartoszewska
 

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość