1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarMapy myśli

Mapa myśli jest sposobem notowania umożliwiającym maksymalizację efektów utrwalania treści wykładów czy szkoleń, przygotowywaniu prezentacji. W dodatku wykonywanie jej może być dobrą zabawą.

Tytułem wstępu: w roku 1970 bracia Tony i Barry Buzan poświęcili się wspólnym badaniom na temat mind mappingu oraz jego upowszechnienia. W 1972 roku ukończyli oni opracowywanie swojej techniki. Uważają oni, że podczas linearnego notowania aktywna jest tylko logiczna połowa mózgu, co ma bezpośredni wpływ na ilość zapamiętywanych informacji. Jeżeli dołożymy do notatek symbole, kolory, mówiąc krótko, jeżeli damy ponieść się wyobraźni, uaktywnia się również prawa półkula mózgowa odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne. Takie połączenie umożliwia zwielokrotnienie zapamiętywanych informacji.


Sami uczeni nie przedstawili nigdy żadnych dowodów na prawdziwość ich tezy, jednak w 1981 r. Roger Sperry otrzymał nagrodę Nobla za swoje badania dotyczące specjalizacji półkul mózgowych, dowiódł on, że półkule mózgu mają przyporządkowane odmienne czynności, za które odpowiadają.
 

Jakie są korzyści?
 

Po pierwsze oszczędzamy czas. Notowanie oraz późniejsze czytanie notatek zabiera nieporównywalnie mniej czasu od ich tradycyjnych odpowiedników. Według Buzana jest to od 50% do 95% podczas notowania oraz 90% podczas czytania, więc jak widać jest to ogromna przewaga nad zwykłą formą notowania.
 

Dodatkowo zwiększa się kreatywność i myślenie abstrakcyjne. Wykorzystywanie obu półkul mózgowych, tj. synergia, rozwija dodatkowo mózg, zwiększając liczbę połączeń nerwowych, wzrasta efektywność, a co najważniejsze – informacje zostają zapisane na bardzo długi czas. Był to główny cel przyświecający skonstruowaniu takiej metody, jak mapa myśli. Po jakimś czasie, w przypadku nauki z tradycyjnych notatek, w pamięci zostaje jedynie ok. 1% informacji, dlatego są one najmniej efektywnym narzędziem nauki.

 
Jakie jeszcze zastosowanie mają mapy myśli?
 

Mapy myśli nie muszą być stosowane jedynie do robienia notatek oraz nauki, są skutecznym narzędziem w biznesie, używa się ich podczas tzw. burzy mózgów, pozwalają znajdywać rozwiązanie problemów, pomagają utrwalać wiedzę, są pomocne w planowaniu spotkań oraz wystąpień publicznych – zastosowań jest naprawdę wiele.

 
Mapy myśli, w przeciwieństwie do notatek tradycyjnych, są bardzo zindywidualizowane, po jakimś czasie każdy wyrabia sobie własny styl ich tworzenia, własny kod oraz symbole. Między innymi dlatego są one tak skuteczne. Dla niektórych osób minusem mind mappingu jest, to że treść takich notatek może odczytać tylko ich twórca, ale w końcu notatki robimy dla siebie.

 
Jak tworzyć mapy myśli?

 
Abyś mógł zacząć, tworzyć mapy myśli potrzebujesz: Kredek, pisaków, długopisów, ołówków i dużej czystej kartki – minimum A4. Ma być kolorowo, uruchom swoją wyobraźnię. Kartkę połóż dłuższym bokiem poziomo, w ten sposób zyskujesz więcej potrzebnego miejsca.
 

Wiele osób poleca minimalnie kartki formatu A3, jednak bez przesady: mapy myśli często są przestronne, zajmują dużą powierzchnię, ale pamiętaj, aby były one czytelne. Japoński minimalizm powinien być dla Ciebie przykładem podczas ich tworzenia, często osoby mniej doświadczone wypisują podczas ich tworzenia zbyt wiele niepotrzebnych informacji.
 

Możesz do ich tworzenia wykorzystywać również oprogramowanie komputerowe – np. program freemind, jest on multiplatformowy oraz oferuje dużą funkcjonalność. Jest również kilka innych płatnych oraz darmowych rozwiązań. Istnieją przeciwnicy tworzenia map myśli na komputerze, uważają oni, że nie oddziałują one tak samo, jak mapy tworzone ręcznie, jednak tworzy się je o wiele szybciej, do tego nigdy nie zabraknie Ci podczas ich tworzenia miejsca. Jeżeli masz tablet, będzie to najlepszy kompromis, tworzenie map w programie graficznym przy pomocy tabletu będzie zawierało w sobie domniemane plusy obu sposobów.
 

Tak więc do dzieła: na środku kartki narysuj lub napisz dużymi literami motyw przewodni notatki. Jeżeli np. robisz notatkę o rybach, narysuj rybę. Pamiętaj o używaniu kolorów, od tego miejsca będziesz odprowadzał poszczególne odnogi. Linie nie powinny być proste, mają przypominać macki ośmiornicy.
 

Na całej mapie staraj się używać symboli oraz obrazów, jeżeli nie jesteś w stanie zapisać czegoś za pomocą słów, to stwórz obrazek, pamiętaj, aby był to pierwszy obraz, jaki przyjdzie Ci do głowy i upewnij się, że w pełni go rozumiesz.
 

Słowa, które są najważniejsze, powinieneś silniej oznaczać. Linie nie powinny być dłuższe niż słowa, 1 linia = 1 słowo. Twórz obrazki i symbole wypełnione humorem, wyolbrzymiaj, im lepiej się bawisz podczas tworzenia mapy myśli, tym lepszy efekt uzyskasz. Używaj liter różnych wielkości oraz kolorów.
 

Działaj szybko, nie zastanawiaj się nad tworzonymi obrazkami, Twój umysł podsunie Ci te najodpowiedniejsze, im dłużej będziesz się zastanawiał, tym gorszy efekt osiągniesz. Twoje myśli muszą swobodnie płynąć, jeżeli zaczniesz zastanawiać się czy zapisałeś coś dobrze, albo czy mogłeś zrobić to lepiej, skutecznie zahamujesz ten przepływ informacji.

 
Na sam koniec upewnij się czy w pełni rozumiesz swoją notatkę, w przeciwnym razie nie zrozumiesz jej, kiedy powrócisz do niej w przyszłości.

 

Autor: Wojciech Woźniak www.wojciechwozniak.pl

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość