1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarKilka metod motywacyjnych

Znasz to zapewne bardzo dobrze: rozpoczynasz jakieś przedsięwzięcie i wyrabiasz 100% normy, jesteś całkowicie pochłonięty, lecz po jakimś czasie to uczucie powoli zanika, jesteś w połowie lub tuż przed końcem zadania i nagle tracisz całkowicie zapał.

Potrzebujesz wtedy odrobiny motywacji, która pozwoli znów powrócić do działania. Są zadania, do których wykonania nie potrzebujemy motywacji – wystarczy spojrzeć na nie z innego punktu widzenia – lub są to rzeczy, które musimy zrobić, obojętnie czy tego chcemy, czy nie.


Czym tak w ogóle jest ta motywacja i proces motywacyjny?
 

„Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy”.
 

„Procesy motywacyjne ukierunkowują zachowanie jednostki na osiągnięcie określonych, istotnych dla niej stanów rzeczy, kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, aby prowadziły do zamierzonych wyników (zmiana warunków zewnętrznych, zmiana we własnej osobie, zmiana własnego położenia). Jeśli człowiek jest świadomy wyniku wykonywanych czynności, wówczas ten wynik będzie nazywany celem. Proces motywacyjny składa się z zespołu pojedynczych motywów. Motywem nazwać zaś można przeżycie pobudzające człowieka do działania lub powstrzymujące go, lub przeszkadzające jego wykonaniu”.

 
Trzeba wyróżnić również rodzaje motywacji.

 
Motywacja wewnętrzna – dzięki tej motywacji wchodzimy w stan umysły zwany „flow”, kiedy to dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb, gdzie, cel sam w sobie jest motywacją, zatracamy się wtedy i nawet nie zauważamy upływającego czasu.

 
Motywacja zewnętrzna – jest to czynność, w którą angażujemy się bez przyjemności np. nauka przedmiotów, których nie lubimy, odwiedzanie dentysty, wyrok sądu skazujący nas na wykonanie lub poddanie się jakiejś czynności. Zdarza się, że dana rzecz jest motywowana wewnętrznie, lecz człowiek nie zauważając tego, pozbywa się przyjemności.

 
Motywacja pozytywna – w skrócie można powiedzieć, że prowadzi do nadzwyczajnych osiągnięć, pozwala na samorealizację i ciągły rozwój, jeżeli chodzi o nas samych najlepiej starać się zauważać każdy nawet najmniejszy sukces, w przypadku pracowników musi być wynikiem transakcji wiązanej np. lepsze stanowiska i szkolenia w zamian za większą samodzielność.
 

Motywacja negatywna – Jest to motywacja wywołana poczuciem zagrożenia, pokazuje co, człowiek osiągnie lub mógłby osiągnąć np. utratę kogoś bliskiego, utratę pracy, czyli motywacja przez użycie zastraszenia. Unikaj jej stosowania w przypadku swoim, jak i pracowników, wyjątkiem są tylko niektóre jednostki.

 
Czasem stosowanie jedynie pozytywnej motywacji może być niewystarczające, szczególnie w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jak to mówią: daj palec, a wezmą rękę, po prostu są osoby, które potrzebują czasem potrząśnięcia, inaczej wejdą nam na głowę.

 
Wiesz już, czym jest motyw, motywacja oraz procesy motywacyjne, znasz także rodzaje motywacji, więc pomijając początkowe przykłady motywacji, stosowane w niektórych sytuacjach, w których tak naprawdę tej motywacji nie potrzebujemy, zajmę się opisaniem technik motywacyjnych.
 

Najważniejsze jest jak… zaczynasz”
 

Są dwie szkoły, jeżeli chodzi o tę metodę:
 

Pierwsza promuje zaczynanie pracy od najłatwiejszego zadania, które mamy do wykonania, sukces ma zachęcić Cię do kontynuowania pracy. Osobiście nie mogę go polecić, przy łatwym zadaniu możesz zacząć się rozpraszać, w końcu nie wymaga naszej całej uwagi, do tego po jego wykonaniu pozostaje świadomość, że „najgorsze” jeszcze przed nami.
 

Druga zaleca wykonanie najtrudniejszego zadania na samym początku i to jest metoda, którą mogę polecić. Trudne rzeczy wymagają poświęcenia im całej uwagi, co na samym początku pracy pozwala przywyknąć nam do utrzymania skupienia, a po wykonaniu tego najtrudniejszego wiemy, że zostały nam tylko zadania łatwiejsze, co dodatkowo nas motywuje. Wystarczy dołożyć do tego skupienie, które osiągnęliśmy wcześniej, a praca wykonuje się szybko i przyjemnie.

 
„Metoda kija i marchewki”

 

Pewnie pamiętasz z dzieciństwa obrazek zawieszonej na kiju marchewki, który trzymał w rękach mały człowieczek siedzący na osiołku, a nawet jeżeli nie, to zapewne już go sobie wyobraziłeś. Również Ty możesz motywować się w ten sposób i nie mam na myśli marchwi za wykonanie zadania, po prostu ustal sobie jakąś nagrodę za wykonanie jakiejś czynności. W ten sposób myśli będą skupione na „celu”, czyli nagrodzie, a nie na trudnym procesie wykonywania zadania. W ten sposób możemy, wyrobić w sobie również pozytywne odczucia dotyczące danej czynności, tak że po pewnym czasie nagroda nie będzie potrzebna.

 
„Użyj wyobraźni”

 
Łatwa i dostępna w każdych warunkach metoda, wystarczy, że wyobrazisz sobie siebie po osiągnięciu celu lub ukończoną czynność, postaraj się poczuć, jak wtedy będziesz się czuł, im żywszy obraz tym lepiej. Ta metoda często pozwala na fizjologiczne pobudzenie do działania.
 

„Analiza”

 
Przeprowadź analizę korzyści oraz konsekwencji, pełna świadomość co możemy utracić, a co zyskać skutecznie motywuje do działania i może przerodzić się w motywację wewnętrzną.
 

„Po prostu zacznij”
 

Jeżeli uważasz, że Twoja wiedza jest za mała i obawiasz się rozpoczęcia zadania, przez co pozwalasz sobie na jego odkładanie, to wiedz, że im dłużej to robisz, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy tego nie uczynisz. Czasem po prostu musisz się zmusić i coś zrobić, jak już zaczniesz, to prawdopodobnie okaże się, że było to łatwe.
 

„Powolutku”

 
Jak możesz mieć motywację, skoro masz na głowie 30 zadań? Nie rozpoczynaj nowych projektów tak samo, jak i nie rób wielu innych rzeczy w jednej chwili. Zamiast skupiać się na jednym, poświęcasz uwagę wielu rzeczom, przez co spada Twoja produktywność i jakość wykonywanej pracy. Jeżeli w tej chwili masz dużo do zrobienia, posegreguj wszystkie zadania on najważniejszego, widząc, jak z listy skreślane są kolejne zadania, motywacja sama będzie rosła, kiedy skończysz, nie dopuszczaj już do takich sytuacji.
 

Autor: Wojciech Woźniak www.wojciechwozniak.pl

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość