Controlfind - praca ogłoszenia, CV, rozmowa kwalifikacyjna, kariera, system do rekrutacji, hrm • Błyskawiczna motywacja
 1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarBłyskawiczna motywacja

Michael V. Pantalon przekonuje, że wystarczy 7 minut, by zaszczepić w każdym chęć do zmiany. Metoda ta jest inspirowana motywowaniem alkoholików przez lekarzy na izbie przyjęć do pójścia na odwyk, tam nie ma czasu do stracenia.

Dzisiejszy świat hołduje zasadzie instant. Może da się także motywować w błyskawiczny sposób? Owszem, i to skutecznie. Metoda błyskawicznej motywacji, jaką opisuje Michael V. Pantalon, nie wpisuje się jednak w swym przesłaniu w modę na przyspieszone kursy, gdzie celem jest zdobycie umiejętności małym kosztem. Pomysł na szybkie motywowanie zrodził się bowiem w warunkach, w których nie ma szans na długie rozmowy o przyszłości, a jednak wynik tych motywacyjnych zabiegów może zaważyć na całym życiu zrezygnowanego.


1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?


Na pogotowie przyjeżdża pijany facet po upadku ze schodów. Lekarz opatrując ranę na jego głowie, pyta go, czy nie chciałby obudzić się jutro trzeźwy i dlaczego by nie spróbować zacząć się leczyć. Pacjent – No... mógłbym się ogarnąć, umyć, zjeść coś. Zacząć żyć, jak normalny człowiek – odpowiada.


Te szczególne warunki to izba przyjęć, do której przywożeni są alkoholicy nieleczący się ze swego nałogu. Lekarze mając zaledwie parę minut na zajęcie się nimi, muszą w tym czasie skutecznie wzbudzić w nich chęć do zmiany.


Szybkie motywowanie opiera się na sześciu pytaniach, jakie lekarze, zadają ludziom, którym starają się pomóc. Każde z pytań bazuje na odpowiedzi na poprzednie. Dlatego można wyróżnić w tym motywacyjnym postępowaniu kolejne etapy. Przechodzi się je razem z osobą bez chęci do pracy, można także pokonywać je samemu prowadząc wewnętrzny dialog.


2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? (oceń na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 całkowitą gotowość)


Na sali panuje ruch. Jakiś człowiek obok wije się w bólach. Lekarz ciągnie rozmowę, pytając alkoholika, na ile ocenia swoją gotowość na rzucenie picia. Ten po chwili odpowiada, że najwyżej na 3. – Próbowałem już tyle razy. Wiem, że znowu skończę tak samo – dodaje.


Refleksja nad każdym pytaniem zazwyczaj nie trwa długo – to przez ten fakt metoda ta zyskała miano błyskawicznej. W istocie autor koncepcji uważa, że odpowiedź na każde pytanie trwa około minuty, co oznacza, że można umotywować drugą osobę lub siebie w czasie krótszym niż 7 minut.


3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby?


Pacjent syknął z bólu, gdy lekarz zaczął zszywać ranę. – To świetnie! – odparł lekarz – Nie wybrałeś najmniejszej liczby. Czyli jednak w jakimś stopniu jesteś w stanie zmienić swoje życie – zauważył. Jego rozmówca zamyślił się. Faktycznie, nie uważał, że szanse na jego wyleczenie są zupełnie nikłe.


Wewnętrzna motywacja może być naprawdę wysoka, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kiedy zastanawiamy się nad tym, ile pracy nas czeka, zanim osiągniemy cel, to w punkcie wyjścia nas on przerasta. Co innego, gdy zauważy się, że obecne położenie nie jest najgorsze.


4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?


Sygnał karetki oznajmił przyjazd kolejnej osoby po wypadku. Lekarz musiał na moment opuścić swego pacjenta, by pomóc przy noszach. Gdy wrócił, zaproponował pijakowi, by wyobraził sobie, jak wyglądałoby jego życie, gdyby zaczął się leczyć. – Mógłbym zacząć pracować, założyć rodzinę... byłbym szczęśliwy – odparł.


Efektywna motywacja musi opierać się jednym elemencie – na wewnętrznych pobudkach, a te są podstawą owych pytań. – Ludzie działają zgodnie ze swoimi pobudkami wewnętrznymi, prawie nigdy z innych powodów. Jeśli zmieniają zachowanie dla kogoś, wówczas w większości przypadków zmiana nie jest trwała. Sekretem motywacji błyskawicznej jest to, że pomaga ona ludziom odkryć swoje własne powody podjęcia działania – uważa Pantalon.


W związku z tym, pytania sformułowane przez niego dotyczą tego, dlaczego można chcieć coś zmienić, a nie dlaczego powinno się dokonać zmiany. Odwoływanie się do wewnętrznych pobudek rozpala iskrę, która może zmienić się w wielki płomień.


5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?


Lekarz zauważył, że twarz pacjenta zmieniła się po odpowiedzi na ostatnie pytanie o pozytywne skutki ewentualnej zmiany. Zapytał go więc, dlaczego uważa, że to, co wymienił, da mu szczęście. Ten zamyślił się na moment, aż w końcu odparł: – Bo dzięki temu... dzięki temu mógłbym normalnie żyć.


Podobnie jak „chcieć” dominuje nad „musieć”, w pytaniach Pantalona podkreśla się także wyższość kwestii „dlaczego” nad „jak”. Ta pierwsza forma jest w motywacji znacznie bardziej istotna. Pytając o to, dlaczego chcemy zmienić swe postępowanie, znów trafiamy w sferę wewnętrznych powodów działania. Pytanie „jak” niejako kastruje moc płynącą z „dlaczego”.


Tę zależność obrazuje historia ojca Pantalona, który w latach 60. XX w. podjął się karkołomnego wyzwania porzucenia rodzinnej Chorwacji i osiedlenia się za oceanem. Jego podróż trwała wiele tygodni, nie znał języka, a na miejscu nie czekało na niego nic pewnego. – Kiedy pytam ojca, jak on to zrobił, znacząco odpowiada: „Nie wiem”. Choć już tego dokonał, pytanie jak? pozostawia w nas obu odczucie, że to, co zrobił wydawało się niemożliwe. Jednak gdy pytam ojca, dlaczego chciał wyjechać z Chorwacji, zawsze ma dla mnie odpowiedź: „Aby być wolnym”. Jego pobudki działania były tak osobiste i tak silne, że umożliwiłyby mu pokonanie każdej przeszkody.


6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?


Lekarz odciął nić, rana została opatrzona. Alkoholik wstał, narzucił na siebie kurtkę, w kieszeni której leżała do połowy pełna piersiówka. – To co teraz zrobisz? – zapytał medyk, wskazując wzrokiem na kieszeń kurtki pacjenta. Ten dotknął butelki i zamyślił się. Opuścił ranną głowę i wysunął piersiówkę z kieszeni, zostawiając ją na łóżku izby przyjęć. Wyszedł bez słowa. Po chwili do tego samego łóżka podszedł już inny pacjent.


Jaka nauka płynie z rad dawanych przez Pantalona? Siła wewnętrznych pobudek to potencjał, z jakiego powinien korzystać każdy z nas. Opierając się na owej mocy można skutecznie walczyć ze zniechęceniem swoim i innych. Odpowiedź na pytania, które pokazują, na czym nam zależy, to pierwszy, ale jakże ważny krok ku zmianie. Na szczęście etap ten przechodzi się zaledwie w 7 minut, więc potem można w spokoju zacząć pracę nad realizacją postanowień.


Elżbieta Bartoszewska

 

Wydawcą książki M.V. Pantalona jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość