1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebar4 kroki do równowagi

Sześciogodzinny dzień pracy, drink z kolegami, zabawa z dziećmi, seks przed snem – tak według Nigel’a Marsha wygląda idealnie zrównoważony dzień. Czy ten plan jest do zrealizowania?

Życie zaczyna się po czterdziestce


– Wcześniej byłem klasycznym przykładem żołnierza swojej korporacji. Jadłem zbyt wiele, piłem za dużo, pracowałem nazbyt ciężko i zaniedbywałem rodzinę. Gdy stuknęła mi czterdziestka, postanowiłem to zmienić – opowiada swoją historię Nigel Marsh. Postawił on sobie za punkt honoru znaleźć receptę na idealnie zbilansowane między pracą a rodziną życie. W tym celu zrezygnował z zatrudnienia i przez cały rok poświęcił się jedynie swoim najbliższym. – Ale o równowadze nauczyłem się tylko tyle, że łatwo pogodzić życie rodzinne z pracą, kiedy nie ma się pracy – przedstawia rezultaty tego eksperymentu. – Niezbyt przydatna umiejętność, zwłaszcza kiedy kończą się pieniądze – dodaje. Kolejne siedem lat Nigel Marsh spędził na poszukiwaniu przepisu na perfekcyjnie zrównoważone życie. Oto cztery „owoce” długoletnich badań.


Poznaj swoją rzeczywistość


Pierwszym krokiem do osiągnięcia równowagi jest poznanie sytuacji, w której się znajdujesz. A do tego „potrzeba nam uczciwej debaty” mówi Marsh. Wiele osób uważa, że chodzenie w piątki do pracy bez krawata, wprowadzenie ruchomego czasu pracy i urlopu tacierzyńskiego pomoże idealnie zgrać pracę z życiem osobistym. Niestety wszystko to służy jedynie zamaskowaniu sedna sprawy. – A rzeczywistość jest taka, że tysiące ludzi w naszym społeczeństwie wiedzie życie w niemej rozpaczy, spędzając długie, męczące godziny w pracy, której nie znoszą, by móc kupić rzeczy, których nie potrzebują, żeby zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubią – twierdzi. – Nie można oczekiwać, że chodzenie w piątki w „polonie” do pracy poprawi nasza sytuacje. Jeżeli sami nie weźmiemy się za siebie, nikt tego za nas nie zrobi – dodaje Nigel Marsh.


Umiesz liczyć? Licz na siebie


– To od nas, jednostek, zależy wybór drogi życia i odpowiedzialności za nią. Jeżeli nie zaprojektujesz swojego życia, to ktoś inny uczyni to za ciebie – podaje kolejną wskazówkę Marsh. Nawet w najmniejszych przedsiębiorstwach, w których pracujemy od lat, możemy być wykorzystywani. – To leży w DNA firm – twierdzi. Oczywiście stopień naciągania wytrzymałości pracowników jest różny, ale zawsze pracodawca będzie starał się wyciągnąć z podwładnego jak najwięcej. Przykładem tego są przedszkola i żłobki organizowane w miejscach pracy. – Z jednej strony to cudne i oświecone. Z drugiej to horror, bo spędzasz w cholernym biurze jeszcze więcej czasu – ocenia Marsh. Takie działania firm sprzyjają pojawieniu się myśli u pracownika, że popracuje ciężko przez 3-4 lata, a potem triumfalnie powróci do życia rodzinnego. Jeżeli jednak sam zawczasu nie zatroszczy się o swoją sytuację, wpadnie w wir życia, z którego po krótkim czasie może wylecieć jego rodzina i przyjaciele, i najzwyczajniej nie będzie już dokąd wracać. – Zmiany trzeba przeprowadzić tu i teraz – przekonuje.


Czas ucieka, żona czeka


– Wielu ludzi wpada w pułapkę. Mówią „pożyję sobie na emeryturze”. Ale zapominają o tym, że już wtedy może nie być małżonka, dzieci wyjdą z domu, zdrowie się pogorszy, znajomi umrą. Faktycznie, będzie wtedy dużo wolnego czasu dla rodziny – ocenia Marsh. Nie powinno się także przesadzać w drugą stronę. – Nie można zrobić wszystkiego w jeden dzień – radzi. Dlatego trzecim krokiem, który powinien wykonać każdy, kto chce odnaleźć równowagę między rodziną, a pracą, powinno być ustanowienie racjonalnych ram czasowych, w których będziemy się starali zauważalnie zmienić swoje życie. – Teraz dzień jest zbyt krótki, na emeryturze będzie za długi – podsumowuje.


Racjonalne podejście kluczem do udanego życia


Troszczyć się jest o co. Zdaniem Marsha, aby prowadzić dobrze zbilansowane życie, trzeba bacznie pielęgnować każdy jego aspekt, np. intelektualny, zawodowy, miłosny etc. – W ubiegłym roku odwiedziła mnie przyjaciółka i powiedziała: Nigel, widzę, że moje życie jest zupełnie wytrącone z równowagi. Wszystkie moje związki się rozpadły. Nie ma w moim życiu nic oprócz pracy. Zdecydowałam się zrobić z tym porządek. Zapisałam się na siłownię – opowiada. Po czym dodaje: – Ćwiczenia fizyczne są super, ale w życiu są też inne rzeczy. Nie chcę kpić, ale będąc wysportowanym szczurem w 10 godzinnym wyścigu szczurów nie przywracamy równowagi w życiu. To może zniechęcać, ale nikt od nikogo nie wymaga wywrotowych posunięć. Najistotniejsze są małe kroki uczynione we właściwym miejscu.


Nie bój się zmiany na lepsze


Przywracanie równowagi w życiu jest trudne, mozolne i zajmuje dużo czasu. Energię do działania dają jednak kolejne malutkie sukcesy. – Raz musiałem odebrać mojego najmłodszego wcześniej ze szkoły. Poszliśmy do pobliskiego parku, pobujaliśmy się na huśtawkach, pograliśmy w głupawe gry. Wróciliśmy do domu, umyłem go i przebrałem w jego piżamę z Batmanem. Położyłem go spać, owinąłem kołdrą, pocałowałem w czoło, powiedziałem: "Dobranoc, kolego" i wyszedłem z jego pokoju. Gdy wychodziłem, powiedział: "Tato?". Zapytałem: "Tak, kolego?". A on: "Tato, to był najlepszy dzień w moim życiu". A przecież nic nie zrobiłem! – mówi Nigel Marsh. To chyba najlepszy przykład, że warto starać się dobrze gospodarować czasem między praca a rodziną. Definicja udanego życia mówiąca, że „wygrywa ten, kto w momencie śmierci ma więcej pieniędzy” już dawno przestała być aktualna. – W interesie każdego powinno być to, żeby na końcu swojej ziemskiej egzystencji, miał poczucie, że dobrze spędził dany mu czas – proponuje.

 

Kamil Dobrowolski

 


Artykuł napisany na podstawie wystąpienia Niegl’a Marsh’a w Sydney, które zostało zarejestrowane na platformie Ted.com.

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość